Pozwolenia na przywóz pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej w 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 23 czerwca 2001 r.
w sprawie pozwoleń na przywóz pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej w 2001 r.

Na podstawie art. 14 § 6j ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wzór wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wzór tego pozwolenia, wykaz dokumentów, które należy dołączyć do wniosku, warunki wydania i wykorzystania pozwolenia, w tym tryb składania sprawozdań z wykorzystania pozwoleń, sposób i tryb ewidencjonowania pozwoleń wydanych w ramach kontyngentu taryfowego ustanowionego rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 marca 2001 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów taryfowych na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 19, poz. 220), zwanego dalej "kontyngentem samochodowym".
§  2.
1.
Minister właściwy do spraw gospodarki wydaje pozwolenie na przywóz pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, zwane dalej "pozwoleniem", na wniosek osoby krajowej w rozumieniu art. 3 § 1 pkt 11 lit. a) lub lit. b) ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny, zwanej dalej "wnioskodawcą".
2.
Wzór wniosku o wydanie pozwolenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, odrębnie dla każdej marki pojazdu samochodowego, może występować wnioskodawca będący wyłącznym przedstawicielem producenta lub producentów pojazdów danej marki, z którym producent zawarł umowę upoważniającą do przywozu w 2001 r. takich pojazdów na polski obszar celny w ramach kontyngentu samochodowego.
4.
Terminy składania wniosków oraz wydawania pozwoleń określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
Do wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1, należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikatora statystycznego REGON,
3)
pisemne oświadczenie podmiotu zagranicznego o nadaniu wnioskodawcy wyłącznych uprawnień upoważniających do przywozu pojazdów samochodowych danej marki na polski obszar celny w ramach kontyngentu samochodowego ustanowionego w 2001 r.; oświadczenie to powinno być potwierdzone wraz z tłumaczeniem na język polski przez właściwy dla siedziby podmiotu zagranicznego urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu przez wnioskodawcę z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane,
5)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane,
6)
pisemne oświadczenie wnioskodawcy o niezaleganiu z cłem i podatkami pobieranymi przez organy celne,
7)
potwierdzenie właściwego urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług albo oświadczenie, że nie ciąży na nim obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, gdyż korzysta z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług,
8)
pisemne oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności osób kierujących działalnością wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowym, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe,
9)
pisemne oświadczenie wnioskodawcy, że w stosunku do niego nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe,
10)
w przypadku wnioskowania o kolejne pozwolenie, wydawane nie później niż do dnia 30 września 2001 r. - kopia faktury producenta, kopia poprzednio wydanego pozwolenia z potwierdzonym przez organ celny jego wykorzystaniem, kopia zgłoszenia celnego potwierdzonego przez organ celny,
11)
w przypadku wniosków dotyczących części kontyngentu samochodowego niewykorzystanej przez importerów do dnia 30 września 2001 r. - dodatkowo kopia umowy sprzedaży zawartej z nabywcą pojazdu samochodowego.
§  4.
1.
Dokumenty, o których mowa w § 3 pkt 1, 3-5 i 7, powinny być dołączone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowo, notarialnie lub przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W razie braku określenia terminu ważności dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 4 i 5, organ, który wydaje pozwolenie, będzie je uznawał za dowód w sprawie przez okres 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.
§  5.
1.
Warunkiem wydania pierwszego pozwolenia jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z dokumentami określonymi w § 3 pkt 1-9.
2.
Warunkiem wydania kolejnego pozwolenia jest:
1)
wykorzystanie poprzednio wydanego pozwolenia,
2)
złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku wraz z dokumentami, o których mowa w § 3, z wyjątkiem dokumentów, o których mowa w § 3 pkt 3 i 11.
3.
Warunkiem uznania pozwolenia za wykorzystane jest potwierdzenie przez organ celny na pozwoleniu zgłoszenia w urzędzie celnym określonej partii towaru w ramach wydanego pozwolenia.
4.
Wzór pozwolenia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Pozwolenia wydane z terminem ważności do dnia 30 września 2001 r. powinny być wykorzystane do upływu terminu ich ważności.
2.
Część kontyngentu samochodowego niewykorzystana do dnia 30 września 2001 r. podlega rozdysponowaniu na podstawie złożonego wniosku o wydanie pozwolenia. Do wniosku należy dołączyć dokumenty określone w § 3, z wyjątkiem dokumentu, o którym mowa w § 3 pkt 3, a także sprawozdanie, o którym mowa w ust. 5.
3.
Wydanie pozwoleń w ramach części kontyngentu samochodowego, niewykorzystanego do dnia 30 września 2001 r., następuje na rzecz osób, które w okresie przed dniem 30 września 2001 r. w pełni wykorzystały wydane im pozwolenie/pozwolenia w ramach kontyngentu samochodowego.
4.
Pozwolenia wydane na niewykorzystaną część kontyngentu, o której mowa w ust. 3, są ważne do dnia 31 grudnia 2001 r.
5.
Osoby, którym udzielono pozwolenia z terminem ważności do dnia 30 września 2001 r., są obowiązane w terminie do dnia 15 października 2001 r. przesłać do ministra właściwego do spraw gospodarki sprawozdanie z wykorzystania pozwoleń, o których mowa w § 5 ust. 1 i 2, zawierające kopie udzielonych pozwoleń potwierdzonych przez organ celny wraz z informacją o ich wykorzystaniu, kopię zgłoszenia celnego potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez organ celny, kopię faktury producenta w przypadku pozwoleń, o których mowa w § 5 ust. 2.
§  7.
1.
Ewidencja udzielonych pozwoleń jest prowadzona przez ministra właściwego do spraw gospodarki, w formie księgi ewidencyjnej, oddzielnie dla każdego pozwolenia.
2.
Księgę ewidencyjną, o której mowa w ust. 1, można prowadzić w systemie elektronicznym, pod warunkiem że zawarte w niej dane znajdują potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
3.
Wpis do księgi ewidencyjnej powinien być trwały i wyraźny, nie może być wymazany ani w inny sposób usuwany.
4.
Księgę ewidencyjną i wydruki z systemu ewidencyjnego przechowuje się zgodnie z przepisami dotyczącymi klasyfikowania i kwalifikowania dokumentów do celów archiwalnych.
5.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1)
numer pozwolenia,
2)
datę wydania pozwolenia,
3)
REGON wnioskodawcy,
4)
nazwę i adres wnioskodawcy,
5)
numer wniosku,
6)
wielkość, na jaką udzielono pozwolenia.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzoru wniosku stosowanego w postępowaniu o wydanie pozwoleń na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej, wykazu dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku, warunków wydania i wykorzystania pozwolenia, sposobu i trybu ewidencjonowania wydanych pozwoleń w ramach kontyngentu taryfowego w roku 2001 (Dz. U. Nr 122, poz. 1337).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

WNIOSEK

(miejsce na znaczki skarbowe)
DO MINISTRA GOSPODARKI

o wydanie pozwolenia na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu taryfowego, ustanowionego na 2001 r.1

Znak sprawy ........ (numer i data rejestracji w Ministerstwie

Gospodarki, Warszawa)2

Numer identyfikacyjny (REGON) .................................

Wnioskodawca (nazwa pełna) ....................................

Wnioskodawca (nazwa skrócona) .................................

adres ................................. kod pocztowy ..........

nr telefonu ........, telefaksu ........., teleksu ............

poczta elektroniczna ..........................................

Proszę o wydanie pozwolenia na przywóz następującej liczby

pojazdów samochodowych3 osobowych/towarowych4:

A) wyposażonych w urządzenia katalityczne:

Lp. Kod PCN Marka i model samochodu Liczba sztuk Nazwa producenta Kraj pochodzenia

Razem: ..................

B) niewyposażonych w urządzenia katalityczne:

Lp. Kod PCN Marka i model samochodu Liczba sztuk Nazwa producenta Kraj pochodzenia

Razem: ..................

Oświadczam, że wszystkie powyższe dane są prawdziwe.

.................. ................. ..................

(data wystawienia (pieczęć firmowa (imię, nazwisko,

wniosku) wnioskodawcy) stanowisko oraz

podpis osoby

lub osób

reprezentujących

wnioskodawcę)

______

1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 marca 2001 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów taryfowych na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 19, poz. 220).

2 Numer rejestracji wpisuje Ministerstwo Gospodarki. Adres dla korespondencji pocztowej: Ministerstwo Gospodarki, skrytka pocztowa P-22 Warszawa.

3 Wniosek składa się odrębnie dla pojazdów samochodowych osobowych i towarowych.

4 Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW ORAZ WYDAWANIA POZWOLEŃ PRZYWOZU

Ustala się następujące terminy składania wniosków oraz wydawania pozwoleń przywozu:

1. Dla pozwoleń wydawanych 10.08.2001 r. - składanie wniosku do 02.08.2001 r.

2. Dla pozwoleń wydawanych 24.10.2001 r. - składanie wniosku do 15.10.2001 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wzór

DECYZJA

(Strona 1)

MINISTER GOSPODARKI Warszawa RR.MM.DD

Nr 000000000/00/00000/0/000000

Na podstawie art. .............................................

po rozpatrzeniu wniosku .......................................

(nazwa wnioskodawcy)

...............................................................

z dnia ......................... nr ...........................

o udzielenie pozwolenia przywozu ..............................

POSTANAWIAM

udzielić pozwolenia dla

Nazwa:

....................

Adres:

....................

REGON:

....................

Niniejszym pozwoleniem objęte są pojazdy samochodowe osobowe z

katalizatorem/bez katalizatora* według poniższej specyfikacji:

Lp. Kod PCN Model samochodu Ilość sztuk

Ilość sztuk ogółem: .............

Kraj pochodzenia: .............................................

Nazwa producenta: .............................................

Pozwolenie jest ważne wyłącznie ze Świadectwem "EUR. 1" lub z deklaracją złożoną przez eksportera na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie handlowym, który opisuje produkty, o których mowa, w sposób wystarczający do ich identyfikacji (Porozumienie w formie wymiany listów między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi w sprawie zmiany Protokołu nr 4 do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską, z jednej strony, a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z drugiej strony, dotyczącego definicji pojęcia "produkty pochodzące" i metod współpracy administracyjnej, podpisane w Brukseli dnia 24 czerwca 1997 r. - zał. do Dz. U. Nr 104, poz. 662 - część V, art. 16 pkt 1 lit. (a) i (b).

Pozwolenie jest ważne do dnia: .......................

______

* Niepotrzebne skreślić.

(Strona 2)

Pouczenie

1. Na podstawie art. 221 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do organu, który ją wydał.

2. Na podstawie art. 223 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

3. Na podstawie art. 34 ust. 1 i art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368 z późn. zm.) po wyczerpaniu środka odwoławczego, o którym mowa w pkt 1 pouczenia, strona może wnieść skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie decyzji wydanej na podstawie art. 233 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

..................

(podpis)

(pieczęć)

Załącznik rozliczeniowy do pozwolenia

nr 000000000/00/00000/0/000000 z dnia .........................

wystawionego dla:

Nazwa: ........................................................

Adres: ........................................................

REGON: ........................................................

Lp. Kod PCN Marka i model samochodu Numer podwozia Wartość w walucie
1 2 3 4 5

UWAGA:

Załącznik rozliczeniowy stanowi integralną część pozwolenia nr ..............

Kolumny 1, 2 i 3 wypełnia Ministerstwo Gospodarki.

Kolumny 4 i 5 wypełnia podmiot w momencie odprawy celnej i potwierdza w urzędzie celnym dokonującym odprawy.

Załącznik należy przesłać niezwłocznie, najpóźniej po 14 dniach od upłynięcia daty ważności pozwolenia, pod adresem Ministerstwa Gospodarki.

Niedopełnienie tego obowiązku spowoduje zawieszenie wydawania następnych pozwoleń.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024