Wprowadzenie na terenie województwa katowickiego eksperymentu gospodarczego w transporcie pasażerskim.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 czerwca 1989 r.
w sprawie wprowadzenia na terenie województwa katowickiego eksperymentu gospodarczego w transporcie pasażerskim.

Na podstawie art. 1 i art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o niektórych warunkach konsolidacji gospodarki narodowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 10, poz. 57), na wniosek Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się na okres do dnia 31 grudnia 1992 r. na terenie województwa katowickiego eksperyment gospodarczy w sferze transportu pasażerskiego.
§  2.
Eksperyment gospodarczy obejmuje podmioty gospodarcze i inne jednostki organizacyjne realizujące przewozy osób w transporcie pasażerskim na terenie województwa katowickiego na podstawie umów zawieranych z Wojewodą Katowickim.
§  3.
Wojewoda Katowicki ustala wspólny skoordynowany rozkład jazdy wszystkich rodzajów lokalnej komunikacji pasażerskiej na terenie województwa katowickiego oraz zawiera umowy z podmiotami i jednostkami, o których mowa w § 2, na realizację zadań wynikających z tego rozkładu jazdy.
§  4.
Podmioty gospodarcze i jednostki organizacyjne uczestniczące w eksperymencie pobierają opłaty za usługi przewozowe według jednolitej taryfy ustalanej przez Wojewodę Katowickiego.
§  5.
W odniesieniu do podmiotów gospodarczych i jednostek organizacyjnych uczestniczących w eksperymencie stosuje się następujące zasady kształtowania środków na wynagrodzenia, obciążające koszty działalności:
1)
kwotę wynagrodzeń wolną od podatku ustala się jako sumę wynagrodzeń obciążających koszty działalności za rok poprzedni oraz iloczynu tej kwoty i procentowego przyrostu sprzedaży w cenach porównywalnych, skorygowanego współczynnikiem określającym możliwości wzrostu wynagrodzeń w stosunku do przyrostu sprzedaży usług; wysokość współczynnika ustala corocznie Minister Finansów w porozumieniu z Wojewodą Katowickim; na 1989 r. współczynnik ten ustala się w wysokości 1,46 za każdy procent przyrostu sprzedaży w cenach porównywalnych,
2)
do ustalenia kwoty wynagrodzeń wolnej od podatku w 1989 r. przyjmuje się 5/12 kwoty wynagrodzeń obciążającej koszty oraz 5/12 wartości sprzedaży z 1988 r.,
3)
kwotę wynagrodzeń wolną od podatku, ustaloną według zasad określonych w pkt 1 i 2, powiększa się o skutki indeksacji wynagrodzeń na zasadach ogólnych oraz o dodatkowe kwoty wolne przyznane przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na podstawie wyników syntetycznej oceny płac,
4)
nadwyżka wynagrodzeń obciążających koszty działalności roku (okresu) podatkowego, wypłaconych ponad kwotę wolną, podlega opodatkowaniu według stawki w wysokości 40%,
5)
podatek, o którym mowa w pkt 4, jednostki uiszczają z zysku bilansowego roku podatkowego lub lat następnych, w terminach określanych dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych,
6)
w razie spadku sprzedaży usług w cenach porównywalnych, jednostki uczestniczące w eksperymencie uiszczają podatek dochodowy od nadwyżek wynagrodzeń na zasadach ogólnych.
§  6.
1.
Realizacja w ramach eksperymentu zadań wynikających z umów Wojewody Katowickiego z podmiotami gospodarczymi i jednostkami organizacyjnymi jest finansowana ze środków będących w dyspozycji Wojewody Katowickiego.
2.
Minister Finansów, poczynając od dnia 1 stycznia 1990 r., będzie przekazywał Wojewodzie Katowickiemu środki finansowe z budżetu centralnego, w części przeznaczonej na dotacje przewozów pasażerskich, realizowanych na terenie województwa katowickiego przez przedsiębiorstwa państwowe Polskie Koleje Państwowe i Krajowa Państwowa Komunikacja Samochodowa.
3.
Minister Transportu, Żeglugi i Łączności, poczynając od dnia 1 stycznia 1990 r., będzie przekazywał Wojewodzie Katowickiemu środki finansowe z budżetu centralnego, przeznaczane na finansowanie zakupu taboru dla komunikacji miejskiej w województwie katowickim.
§  7.
W okresie od dnia 1 stycznia 1989 r. do dnia przystąpienia do eksperymentu podmioty gospodarcze i inne jednostki organizacyjne obliczają podatek dochodowy od nadwyżek wynagrodzeń według zasad określonych w ustawie z dnia 31 stycznia 1989 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 3, poz. 12) oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1989 r. w sprawie wysokości i zasad ustalania norm wynagrodzeń stanowiących koszty uzyskania przychodów (Dz. U. Nr 3, poz. 15).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1989 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024