Zasady kwalifikowania ceny umownej jako rażąco wysokiej oraz okres obowiązywania ceny obniżonej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 grudnia 1988 r.
w sprawie zasad kwalifikowania ceny umownej jako rażąco wysokiej oraz okresu obowiązywania ceny obniżonej.

Na podstawie art. 8 ust. 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1988 r. Nr 27, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady kwalifikowania ceny umownej towarów i usług jako rażąco wysokiej oraz okres obowiązywania ceny obniżonej.
2.
W rozumieniu rozporządzenia:
1)
towarem tym samym lub usługą tą samą jest towar lub usługa identyczna pod względem wszystkich posiadanych parametrów,
2)
towarem takim samym jest towar identyczny pod względem przeznaczenia, wartości użytkowej oraz poziomu technicznego,
3)
towarem podobnym jest towar o takim samym przeznaczeniu, posiadającym zbliżoną wartość użytkową, lecz różniący się pod względem poziomu technicznego, wzornictwa lub mody,
4)
usługą taką samą jest usługa identyczna pod względem zakresu i rodzaju potrzeb, jakie zaspokaja, oraz poziomu technicznego jej wykonania,
5)
usługą podobną jest usługa zbliżona pod względem zakresu i rodzaju zaspokajanych potrzeb, lecz różniąca się poziomem technicznego jej wykonania.
3.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. z 1988 r. Nr 27, poz. 195, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 100, poz. 442, z 1993 r. Nr 11, poz. 50 i z 1994 r. Nr 111, poz. 536),
2)
cenie - rozumie się przez to cenę umowną zbytu, hurtową i detaliczną,
3)
sprzedawcy - rozumie się przez to zarówno producenta (świadczącego usługę), jak i jednostki obrotu.
§  2.
1.
Cenę uznaje się za rażąco wysoką, jeżeli:
1)
przewyższa ona aktualnie stosowaną na tym samym szczeblu obrotu tego samego województwa, a w razie gdy występuje jeden sprzedawca w tym województwie - na obszarze innych województw:
a)
cenę towaru takiego samego więcej niż o 25 % lub usługi takiej samej więcej niż o 20 % albo
b)
cenę towaru podobnego więcej niż o 40 % lub usługi podobnej więcej niż o 35 %

- z uwzględnieniem występujących różnic w poziomie jakości, opakowaniu, ilości, objętości lub masie towaru, rodzaju terminu wykonania usługi (zwykła, ekspresowa itp.) i kategorii zakładów oraz skutków urzędowych zmian cen,

2) 2
sprzedawca pobiera na tym samym szczeblu obrotu towarowego lub przy świadczeniu usług cenę dyskryminującą określonych odbiorców, to znaczy pobiera od danego odbiorcy cenę wyższą niż od innego odbiorcy:
a)
towaru tego samego lub usługi tej samej o 10 % albo
b)
towaru podobnego lub usługi podobnej o 15 %

- i nie jest to uzasadnione poniesionymi kosztami własnymi oraz uiszczonymi podatkami.

2.
Aktualnie stosowaną ceną, o której mowa w ust. 1, jest cena ostatnio stosowana w okresie ostatnich sześciu miesięcy przez sprzedawcę o liczącym się udziale na tym samym szczeblu obrotu towarowego,
3. 3
Przy porównywaniu cen stosowanych przez poszczególnych sprzedawców należy uwzględnić różnice tych cen wynikające z dotowania, ze stawek podatku od towarów i usług lub stawek tego podatku i podatku akcyzowego oraz z zasad stosowania cen w zaopatrzeniu w środki produkcji.
§  3.
1. 4
W razie wątpliwości, czy towar jest ten sam, taki sam lub podobny oraz jaka różnica występuje w jakości towarów, zasięga się opinii Polskiego Komitetu Normalizacyjnego lub Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji albo innych, upoważnionych przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji jednostek organizacyjnych.
2.
Koszty sporządzania opinii obciążają zamawiającego opinię, który w razie podjęcia decyzji o obniżeniu ceny towaru obciąża tymi kosztami sprzedawcę pobierającego cenę rażąco wysoką.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do usług.
§  4.
W razie pobierania przez sprzedawcę ceny rażąco wysokiej, izba skarbowa może wydać decyzję nakładającą na niego obowiązek:
1)
obniżania ceny towaru lub usługi do poziomu określonego w decyzji, z tym że okres obowiązywania ceny obniżonej nie może być dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od daty wydania decyzji, lub
2)
stosowania ceny regulowanej, z tym że okres obowiązywania ceny regulowanej nie może być dłuższy niż rok, licząc od daty wydania decyzji.
§  5.
1.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1985 r. w sprawie zasad kwalifikowania ceny jako rażąco wysokiej oraz okresu obowiązywania ceny obniżonej (Dz. U. z 1986 r. Nr 10, poz. 55).
2.
Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, a nie zakończonych do tego dnia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 1996 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 1996 r.
3 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 1996 r.
4 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 stycznia 1996 r. (Dz.U.96.12.69) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lutego 1996 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024