Belgia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1974.10.18.

UMOWA
między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Warszawie dnia 18 października 1974 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 18 października 1974 roku została podpisana w Warszawie Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii o współpracy kulturalnej i naukowej, w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii o współpracy kulturalnej i naukowej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz Rząd Królestwa Belgii,

kierując się pragnieniem pogłębienia tradycyjnej przyjaźni łączącej narody obu krajów,

świadome tego, że rozszerzanie współpracy w dziedzinie kultury przyczyniać się będzie do dalszego zacieśniania więzów łączących reprezentowane przez nie narody, jak również wzrostu wzajemnego zrozumienia i zaufania,

uznając doniosłość współpracy w dziedzinach kultury, szkolnictwa wyższego, nauki i oświaty dla zbliżenia między narodami obu krajów,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą rozwijać, w celu ciągłego podnoszenia wiedzy, współpracę w różnych dziedzinach kultury, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w szczególności:

1)
podejmować inicjatywy zmierzające do lepszego, wzajemnego zapoznawania się z osiągnięciami kulturalnymi, poprzez organizowanie odczytów, wystaw, imprez artystycznych, filmowych, sportowych i młodzieżowych oraz poprzez wymianę odpowiednich publikacji i tłumaczenie dzieł literackich; będą one ułatwiać za pośrednictwem radia i telewizji oraz filmu i innych środków masowej informacji lepsze zapoznawanie się z osiągnięciami myśli i kultury drugiej Strony,
2)
ułatwiać bezpośrednie kontakty między pisarzami, kompozytorami, malarzami, rzeźbiarzami, architektami, pracownikami teatru, filmu, radia i telewizji, jak również między instytucjami sportowymi, organizacjami młodzieżowymi oraz przedstawicielami instytucji wiedzy powszechnej i bibliotek publicznych,
3)
popierać i ułatwiać współpracę między przedstawicielami prasy i organizacjami dziennikarzy,
4)
popierać współpracę między wyższymi szkołami artystycznymi i wychowania fizycznego, bibliotekami, muzeami, teatrami i innymi placówkami kulturalnymi,
5)
ułatwiać, poprzez wzajemne przyznawanie stypendiów, wymianę studentów i stażystów między wyższymi szkołami artystycznymi i wychowania fizycznego, między odpowiednimi instytucjami badawczymi, jak również między instytucjami radia i telewizji,
6)
popierać udział swoich przedstawicieli w konferencjach, seminariach, kolokwiach, wystawach, konkursach i spotkaniach specjalistów z dziedziny kultury, jak również w zawodach sportowych i imprezach młodzieżowych, organizowanych przez drugą Umawiającą się Stronę.
Artykuł  2

Obie Umawiające się Strony popierać będą rozwój współpracy w dziedzinie nauczania. W tym celu Umawiające się Strony będą w szczególności:

1)
dążyć do ożywienia współpracy i wymiany profesorów i członków personelu instytucji szkolnictwa wyższego, muzeów i bibliotek, jak również ułatwiać prowadzenie badań, umożliwiając, zgodnie z przepisami obowiązującymi w każdym kraju, dostęp do bibliotek, archiwów, muzeów itp.,
2)
dążyć do przyznawania stypendiów oraz wymiany studentów i stażystów między zakładami szkolnictwa wyższego,
3)
ułatwiać wymianę doświadczeń we wszystkich dziedzinach nauczania. W tym celu będą popierać wymianę członków personelu nauczającego wszystkich szczebli oraz będą się wzajemnie informować o projektowanych reformach struktury nauczania i metod pedagogicznych,
4)
dążyć do ustalenia warunków oraz zakresu, w jakich równoważność świadectw i dyplomów naukowych, przyznawanych przez każdą z Umawiających się Stron, będzie mogła zostać uznana,
5)
kontynuować wspólną weryfikację i uzupełnienie treści podręczników szkolnych, szczególnie historii i geografii.
Artykuł  3

Obie Umawiające się Strony popierać będą rozwój współpracy naukowej między obu krajami.

Dla osiągnięcia wyżej wymienionego celu Umawiające się Strony będą ułatwiać i rozwijać w szczególności następujące formy współpracy:

1)
koordynowanie uprzednio uzgodnionych programów badawczych,
2)
nawiązywanie kontaktów między zakładami naukowymi, szkołami wyższymi, instytucjami i ośrodkami badawczymi oraz odpowiednimi organizacjami obu krajów w dziedzinach wspólnie uzgodnionych,
3)
wymianę personelu zakładów naukowych, jak również innych specjalistów,
4)
wymianę pracowników naukowo-badawczych poprzez przyznawanie im stypendiów,
5)
wymianę materiałów badawczych, publikacji naukowych i specjalistycznych, dotyczących programów badań i studiów, jak również innych informacji.
6)
organizowanie konferencji, kolokwiów i wspólnych seminariów.
Artykuł  4

W celu realizacji niniejszej Umowy ustanowiona zostanie Stała Komisja Mieszana, licząca maksymalnie ośmiu członków.

Komisja Mieszana składać się będzie z dwóch sekcji, polskiej i belgijskiej, które zbierać się będą na sesjach plenarnych przynajmniej raz na dwa lata - na przemian w Polsce i w Belgii, celem ustalenia programów wymiany, jak również warunków finansowych ich realizacji.

Każda Umawiająca się Strona powiadomi drogą dyplomatyczną drugą Stronę o nominacji członków swojej sekcji.

Komisja Mieszana będzie mogła korzystać z pomocy ekspertów, jak również, w wypadkach wymagających szczegółowego przeanalizowania, powoływać podkomisje.

Artykuł  5

W dniu wejścia w życie niniejszej Umowy zastępuje ona i uchyla Umowę kulturalną między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Królestwem Belgii, podpisaną w Warszawie 9 grudnia 1963 r.

Artykuł  6

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie trzydziestego dnia licząc od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Brukseli.

Artykuł  7

Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie ośmiu miesięcy od dnia wypowiedzenia.

Na dowód czego należycie upełnomocnieni Przedstawiciel Umawiających się Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Sporządzono w Warszawie dnia 18 października 1974 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, francuskim i holenderskim, przy czym wszystkie trzy teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 6 lutego 1975 roku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024