Wewnętrzna organizacja, sposób urzędowania i tryb postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 października 1950 r.
w sprawie wewnętrznej organizacji, sposobu urzędowania i trybu postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

Na podstawie art. 12 ust. 2 dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. o utworzeniu i zakresie działania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 41, poz. 374) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Zadaniem Komisji Specjalnej i jej delegatur jest rozpoznawanie spraw, określonych w art. 1 i 6 dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. o utworzeniu i zakresie działania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (nazywanego w dalszym ciągu niniejszych przepisów w skrócie "dekretem").
§  2.
Komisja Specjalna i jej delegatury nie rozpoznają spraw przeciw nieletnim, którzy w chwili popełnienia przestępstwa nie mieli ukończonych 17 lat życia.
§  3.
Rozpoznawanie spraw w Komisji Specjalnej i jej delegaturach odbywa się bez udziału obrońcy.

Rozdział  2.

Komisja Specjalna.

§  4.
Rada Państwa mianuje Przewodniczącego Komisji Specjalnej, jego zastępcę oraz 7 członków.
§  5.
Przewodniczący Komisji Specjalnej kieruje całokształtem prac Komisji i jej delegatur oraz sprawuje nad nimi ogólny nadzór.
§  6.
Przewodniczący Komisji Specjalnej rozpoznaje skargi na czynności zastępcy i członków Komisji oraz na czynności przewodniczącego i członków delegatur.
§  7.
W razie przeszkody w urzędowaniu Przewodniczącego Komisji Specjalnej wszystkie jego uprawnienia przysługują jego zastępcy.
§  8.
Uchwały Komisji Specjalnej zapadają zwykłą większością głosów przy udziale Przewodniczącego lub jego zastępcy oraz co najmniej 4 członków Komisji. W razie równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
§  9.
Uchwały Komisji wymaga:
1)
przedstawienie Radzie Państwa projektu zmian niniejszych przepisów o wewnętrznej organizacji, sposobie urzędowania oraz trybie postępowania Komisji Specjalnej,
2)
ustalanie wytycznych orzecznictwa Komisji i jej delegatur,
3)
rozpoznanie innych spraw przedstawionych Komisji przez jej Przewodniczącego.
§  10.
1.
Komisja Specjalna orzeka w składzie trzech członków, wyznaczonych przez Przewodniczącego Komisji.
2.
W sprawach rozpoznawanych w trybie art. 11 ust. 3 dekretu Komisja Specjalna orzeka w rozszerzonym składzie pięciu członków wyznaczonych przez Przewodniczącego Komisji.
3.
Orzeczenia Komisji Specjalnej zapadają większością głosów.
§  11.
Komisja Specjalna orzeka:
a)
w sprawach o korupcję, łapownictwo, powodowanie paniki w celu szkodzenia interesom mas pracujących,
b)
w sprawach, w których prokurator złożył wniosek o zakaz pobytu sprawcy w województwie jego dotychczasowego miejsca zamieszkania,
c)
w innych sprawach, które prokurator ze względu na szczególne okoliczności skieruje do Komisji Specjalnej.
§  12.
1.
Z posiedzenia składu orzekającego Komisji Specjalnej spisuje się protokół, który podpisuje przewodniczący składu orzekającego oraz protokolant.
2.
Orzeczenia podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.

Rozdział  3.

Delegatury Komisji Specjalnej.

§  13.
1.
Delegatury Komisji Specjalnej składają się z przewodniczącego oraz 2-5 członków, mianowanych za zgodą Przewodniczącego Komisji Specjalnej przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, a w m. st. Warszawie i m. Łodzi - przez prezydia rad narodowych tych miast.
2.
Na czele delegatury stoi przewodniczący.
§  14.
Przewodniczący delegatury ustanawia na czas przeszkody w urzędowaniu jednego z członków delegatury swoim zastępcą.
§  15.
1.
Delegatury orzekają w składzie trzech członków wyznaczonych przez przewodniczącego delegatury.
2.
Przepisy § 10 ust. 3 i § 12 stosuje się odpowiednio do delegatur.
§  16.
1.
Delegatury orzekają w sprawach wymienionych w art. 1 i 6 dekretu, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych do rozpoznania Komisji Specjalnej.
2.
W szczególności delegatury orzekają w sprawach o przywłaszczenie mienia społecznego, spekulację, potajemny ubój, nielegalny garbunek skór i potajemne gorzelnictwo.

Rozdział  4.

Organy Komisji Specjalnej i jej delegatur.

§  17.
1.
Organami Komisji Specjalnej są:

Biura:

a) Orzecznictwa,

b) Nadzoru,

c) Ogólno-Administracyjne.

Referaty:

a) Kadr,

b) Socjalny.

2.
Przewodniczący Komisji Specjalnej mianuje i zwalnia dyrektorów biur oraz określa tryb mianowania i zwalniania innych pracowników organów Komisji Specjalnej.
§  18.
Biuro Orzecznictwa przygotowuje sprawy dla składów orzekających Komisji Specjalnej oraz opracowuje zlecone mu zagadnienia z zakresu orzecznictwa.
§  19.
Biuro Nadzoru przygotowuje sprawy w zakresie nadzoru nad orzecznictwem delegatur oraz opracowuje zlecone mu zagadnienia z zakresu nadzoru nad czynnościami delegatur.
§  20.
Biuro Ogólno-Administracyjne wykonuje prace w zakresie spraw: organizacyjno-administracyjnych, budżetowych, finansowych, gospodarczych, sprawozdawczości i statystyki, kancelaryjnych i archiwum.
§  21.
Referat Kadr wykonuje prace w zakresie spraw osobowych oraz szkolenia ideologicznego i zawodowego pracowników Komisji Specjalnej i jej delegatur.
§  22.
Referat Socjalny załatwia sprawy socjalne pracowników Komisji Specjalnej i jej delegatur.
§  23.
Organizację i zakres działania organów delegatur Komisji Specjalnej oraz tryb mianowania i zwalniania pracowników tych organów określa Przewodniczący Komisji Specjalnej.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe.

§  24.
Członkowie Komisji Specjalnej i jej delegatur składają przed objęciem urzędu ślubowanie według roty przewidzianej dla sędziów i prokuratorów.
§  25.
Do próśb o ułaskawienie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego z tym, że uprawnienia zastrzeżone sądowi przysługują odpowiednio Komisji Specjalnej i jej delegaturom.
§  26.
Do wznowienia postępowania stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego, przy czym o wznowieniu postępowania w sprawach rozpoznanych przez delegatury orzeka Komisja Specjalna w składzie trzech członków, a w sprawach rozpoznanych przez Komisję Specjalną - skład orzekający złożony z pięciu członków Komisji.
§  27.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Państwa z dnia 18 czerwca 1947 r. w sprawie ustalenia przepisów dotyczących wewnętrznej organizacji, sposobu urzędowania i trybu postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 244).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024