Sposób sporządzania protokołów zdawczo-odbiorczych, zasady i tryb dokonania oszacowania majątku podlegającego oddaniu przez centrale spółdzielni przedsiębiorstwom państwowo-spółdzielczym oraz zakres odpowiedzialności za długi obciążające majątek oddany.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: HANDLU WEWNĘTRZNEGO, GÓRNICTWA, PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO, PRZEMYSŁU LEKKIEGO, PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO ORAZ HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 1 lipca 1950 r.
w sprawie sposobu sporządzania protokołów zdawczo-odbiorczych, zasad i trybu dokonania oszacowania majątku podlegającego oddaniu przez centrale spółdzielni przedsiębiorstwom państwowo-spółdzielczym oraz zakresu odpowiedzialności za długi obciążające majątek oddany.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 maja 1948 r. o przedsiębiorstwach państwowo-spółdzielczych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
Oddanie przedsiębiorstwu państwowo - spółdzielczemu majątku centrali spółdzielni stwierdzone powinno być protokołem zdawczo-odbiorczym.
§  2.
1.
Nadzór nad czynnościami związanymi ze sporządzaniem protokołów zdawczo-odbiorczych sprawuje komisja w składzie 5 osób, powołana zarządzeniem ministra, któremu podlega przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze. Przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i jednego członka komisji powołuje minister, pozostałych dwóch członków wyznacza Centralny Związek Spółdzielczy.
2.
Osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie państwowo-spółdzielczym, które majątek przejmuje, lub w centrali spółdzielni, która majątek oddaje, nie mogą wchodzić w skład komisji.
3.
Do powzięcia przez komisję uchwał konieczna jest obecność przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego i przynajmniej 2 członków. Uchwały komisji zapadają większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego (wiceprzewodniczącego). Wszystkie uchwały komisji powinny być protokołowane.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze i centrala spółdzielni powinny wskazać komisji swych przedstawicieli, upoważnionych do sporządzenia i podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego.
2.
Szczegółowe zarządzenia co do trybu postępowania przy sporządzaniu protokołów oraz co do ich formy wydaje komisja.
§  4.
1.
W protokole zdawczo-odbiorczym należy zamieścić zestawienie, oszacowanie i opis wszystkich składników majątkowych, które stosownie do zarządzenia ministra przewidzianego w art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1948 r. o przedsiębiorstwach państwowo-spółdzielczych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 201) podlegają oddaniu, jak również zestawienie wszystkich długów, które obciążają majątek.
2.
Jeżeli majątek podlegający oddaniu stanowi zespół urządzeń (ruchomości i nieruchomości), które służą do wykonywania określonej w zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1, działalności gospodarczej - w protokole należy wymienić w szczególności znaki towarowe, księgi handlowe, towary i pieniądze, patenty, wzory użytkowe i zdobnicze, wierzytelności i zobowiązania, które powstały w związku z zarządzaniem tym majątkiem.
3.
Jeżeli oddaniu podlega nieruchomość, w protokole należy w szczególności podać numer księgi wieczystej i załączyć do protokołu poświadczony odpis tej księgi wieczystej.
4.
Jeżeli za świadczenia, które przechodzą na przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze centrala spółdzielni uiściła należność z góry i świadczeń tych w całości lub w części nie odebrała-do protokołu zdawczo - odbiorczego wpisuje się wartość świadczeń nieodebranych przez centralę.
5.
W protokole należy opisać majątek według stanu istniejącego w dniu sporządzenia protokołu, jeśli jednak faktyczne objęcie majątku przez przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze nastąpiło wcześniej - według stanu w dniu faktycznego objęcia majątku.
6.
W razie sporu, czy jakiś składnik majątkowy, wierzytelność lub zobowiązanie powinny być wpisane do protokołu, decyzję wydaje komisja. Przedstawiciele centrali lub przedsiębiorstwa, którzy z decyzją komisji się nie godzą, mogą wnieść o tym wzmiankę do protokołu.
§  5.
1.
Jeżeli przedstawiciel przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego nie zgłasza sprzeciwu, wartość oddanych składników majątkowych przyjmuje się w protokole zdawczo-odbiorczym w tej wysokości, jaka wynika z ksiąg handlowych centrali z uwzględnieniem dokonanych nakładów i odpisów na amortyzację. Jeżeli jednak przedstawiciel przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego uzna szacunek figurujący w księgach handlowych za oczywiście nadmierny, za zgodą przedstawicieli centrali można w protokole ustalić inną wartość oddanego majątku.
2.
W przypadku, gdy przedstawiciele przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego i centrali spółdzielni nie mogą osiągnąć porozumienia co do rzeczywistej wartości oddanego składnika majątkowego, komisja może wyznaczyć rzeczoznawców, jeżeli wartość książkowa oczywiście odbiega od ceny obowiązującej. Na podstawie orzeczenia rzeczoznawców komisja może nakazać wpisanie do protokołu wartości niższej niż ta, jaka wynika z ksiąg handlowych centrali, lub też nakazać wpisanie wartości figurującej w księgach.
3.
Jeżeli przekazywane przedmioty nie są ujęte wartościowo w księgach handlowych lub są ujęte w cenach przedwojennych - oszacowanie nastąpi na poziomie bieżącej ceny nabycia lub kosztów wytworzenia z uwzględnieniem procentu zużycia; w przypadkach spornych komisja może wyznaczyć rzeczoznawców.
4.
Wartość przedmiotów majątkowych podlegających amortyzacji należy wpisać do protokołu w dwóch pozycjach, oddzielnie podając wartość pierwotną, a oddzielnie wysokość amortyzacji. Przedmioty, co do których dozwolony jest jednorazowy odpis na amortyzację, należy wykazać w ich wartości pierwotnej, podając jednocześnie właściwy procent amortyzacji.
5.
Koszty powołania rzeczoznawców ponosi przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze, jednak w przypadku przewidzianym w ust. 2 komisja, obniżając szacunek figurujący w księgach, może jednocześnie zobowiązać centralę spółdzielni do zwrotu przedsiębiorstwu państwowo-spółdzielczemu całości lub części tych kosztów.
§  6.
1.
Protokoły zdawczo-odbiorcze sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden zatrzymuje przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze, drugi centrala spółdzielni, a trzeci przesyła się komisji.
2.
W przypadku, gdy nadesłany protokół sporządzono z naruszeniem przepisów niniejszego rozporządzenia lub zarządzeń komisji, albo jeżeli jest on niedokładny, komisja może zarządzić ponowne spisanie lub uzupełnienie albo sprostowanie protokołu.
3.
W ciągu 7 dni od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego centrala spółdzielni i przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze mogą złożyć komisji wnioski o dokonanie skreśleń w protokole albo o wpisanie do protokołu innych jeszcze przedmiotów majątkowych, wierzytelności albo zobowiązań. Termin ten w przypadku przewidzianym w ust. 2 biegnie od dnia podpisania nowego protokołu, uzupełnienia go lub sprostowania.
§  7.
1.
Protokół zdawczo-odbiorczy wraz z wnioskami central spółdzielni i przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego, o których mowa w § 6, oraz z własną opinią o tych wnioskach komisja przedstawia do zatwierdzenia ministrowi, który sprawuje nadzór nad przedsiębiorstwem państwowo-spółdzielczym.
2.
W decyzji zatwierdzającej minister orzeka, że protokół zatwierdza bez zmian, bądź też, że zatwierdza go ze zmianami w decyzji wymienionymi. Z chwilą wydania tej decyzji prawa i zobowiązania objęte protokołem zdawczo-odbiorczym przechodzą na przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze, o ile faktyczne objęcie nie nastąpiło przed sporządzeniem protokołu. Jeżeli faktyczne objęcie nastąpiło przed sporządzeniem protokołu, decyzja ministra działa z mocą wsteczną od chwili faktycznego objęcia.
§  8.
1.
Wobec osób trzecich przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze i centrala spółdzielni odpowiadają solidarnie za zobowiązania, które ciążyły na oddanym majątku przed wydaniem decyzji zatwierdzającej, o której mowa w § 7 ust. 1. Centrala spółdzielni nie odpowiada jednak za zobowiązania, które powstały w związku z czynnościami przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego nawet przed sporządzeniem protokołu zdawczo - odbiorczego, jeżeli faktyczne objęcie przedsiębiorstwa nastąpiło wcześniej.
2.
W granicach wartości przejętego majątku, przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze ureguluje zobowiązania centrali, wymienione w ust. 1. W uzasadnionych gospodarczo przypadkach minister sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwem państwowo-spółdzielczym może w porozumieniu z Ministrem Finansów ustalić inny tryb regulowania zobowiązań i wyłączyć od przejęcia wszystkie lub niektóre wierzytelności.
§  9.
1.
Koszty oddania majątku i sporządzenia protokołów zdawczo-odbiorczych obciążają, jeśli rozporządzenie nie stanowi inaczej, przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze.
2.
Przewodniczący, zastępca przewodniczącego i członkowie komisji, o których mowa w § 2, otrzymują za swe czynności wynagrodzenie z funduszów przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego w wysokości ustalonej przez ministra sprawującego nadzór nad przedsiębiorstwem państwowo-spółdzielczym w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze nie jest zobowiązane do zwrotu centrali spółdzielni kosztów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przy przekazywaniu majątku i sporządzaniu protokołów, z wyjątkiem wynagrodzenia za prace przy przekazywaniu majątku i sporządzaniu protokołów, wykonane w godzinach nadliczbowych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.31.289

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób sporządzania protokołów zdawczo-odbiorczych, zasady i tryb dokonania oszacowania majątku podlegającego oddaniu przez centrale spółdzielni przedsiębiorstwom państwowo-spółdzielczym oraz zakres odpowiedzialności za długi obciążające majątek oddany.
Data aktu: 01/07/1950
Data ogłoszenia: 31/07/1950
Data wejścia w życie: 31/07/1950