Wykonanie ustawy o Funduszu Zakładowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 czerwca 1950 r.
w sprawie wykonania ustawy o Funduszu Zakładowym.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o Funduszu Zakładowym (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 53) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dokonywanie odpisów na Fundusz Zakładowy i akumulacja środków w wysokości tych odpisów może mieć miejsce wyłącznie w przypadku, gdy:
1)
plan produkcji przedsiębiorstwa lub zakładu został wykonany bądź przekroczony w przewidzianym asortymencie produkcji towarowej oraz gdy jednocześnie
2)
zysk planowy osiągnięty został co najmniej w pełnej wysokości ustalonej w planie finansowym tego przedsiębiorstwa lub w przypadku, gdy plan finansowy przedsiębiorstwa nie przewidywał zysku - wykonany lub przekroczony został plan obniżenia kosztów własnych.
2.
Podstawę do obliczenia odpisów na Fundusz Zakładowy stanowi zysk wykazany za okres od początku bieżącego roku w bilansie tego kwartału, w którym przedsiębiorstwo wypełniło warunki ustalone w ust. 1.
§  2.
W warunkach określonych w § 1 państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, objęte działaniem ustawy o Funduszu Zakładowym, akumulują środki Funduszu Zakładowego w ciągu roku przez zaliczkowe przelewanie sum na ten cel przeznaczonych na rachunek specjalny w banku finansującym eksploatację.
§  3.
1.
Wysokość odpisów na Fundusz Zakładowy i odpowiadających im przelewów na rachunek specjalny ustala się na podstawie zysku, wykazanego w bilansie sporządzonym na koniec I, II i III kwartału roku operacyjnego, przy zastosowaniu stawek zaliczkowych stanowiących 50% stawek ustalonych w danym roku dla odpisów na Fundusz Zakładowy od zysku planowego i ponadplanowego.
2.
Zysk ponadplanowy przyjmuje się w rozmiarze nadwyżki zysku bilansowego ponad zysk wynikający z obowiązującego planu przemysłowo-finansowego, z uwzględnieniem przepisów § 4.
3.
W przedsiębiorstwach, których plan finansowy nie przewiduje zysku, odpisy kwartalne na Fundusz Zakładowy obliczane są w wysokości 50% stawek ustalonych w danym roku dla zysku planowego i ponadplanowego, od kwoty osiągniętego planowego i ponadplanowego obniżenia kosztów własnych. Przez planowe obniżenie kosztów własnych rozumie się osiągnięcie przewidzianej w planie danego roku w stosunku do ubiegłego roku kwoty obniżenia kosztów własnych produkcji porównywalnej. Przez ponadplanowe obniżenie kosztów własnych rozumie się osiągnięcie dla produkcji towarowej danego roku niższych rzeczywistych kosztów własnych od planowanych dla tejże produkcji.
4.
Za IV kwartał odpisy na Fundusz i przelewy nie będą dokonywane oddzielnie, lecz włączone zostaną do ostatecznego obliczenia odpisu całorocznego.
§  4.
1.
W przypadku, gdy zysk planowy lub ponadplanowy, względnie oszczędności w wykonaniu planu kosztów powstały w całości lub w części na skutek przyczyn, niezależnych od przedsiębiorstwa czy zakładu, lub na skutek tych przyczyn przedsiębiorstwo nie osiągnęło zysku planowego albo nie wykonało planu obniżenia kosztów własnych, należy wpływ tych przyczyn wyeliminować z obliczenia podstaw odpisu na Fundusz Zakładowy.
2.
Za przyczyny, o których mowa w ust. 1, uznaje się zmiany:
a)
cen na materiały podstawowe, pomocnicze, paliwo i inne,
b)
płac i świadczeń.
c)
cen innych pozycji składowych kalkulacji,
d)
cen wyrobów gotowych, półfabrykatów typowych i wyrobów półgotowych.
§  5.
W przypadku, gdy sprawozdanie z wykonania planu ujawni wadliwości w postaci zbyt wysoko zaplanowanych kosztów lub zbyt nisko zaplanowanej rentowności, nadrzędne władze zarządzą odpowiednie skorygowanie podstawy obliczeniowej odpisów.
§  6.
Ostateczne ustalenie wysokości kwoty przeznaczonej na Fundusz Zakładowy za cały ubiegły okres roczny według pełnych stawek odpisów następuje na podstawie zatwierdzonego sprawozdania rachunkowego, z uwzględnieniem zasad podanych w paragrafach poprzednich. Jednocześnie powinien nastąpić przelew tych środków na rachunek specjalny.
§  7.
1.
Jeżeli kwoty zaliczkowe, przelane na specjalny rachunek bankowy w ciągu roku z tytułu odpisów na Fundusz Zakładowy, przekroczą wysokość tego funduszu, obliczoną na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania rachunkowego, nadwyżka przelanych środków podlega zwrotowi na rachunek operacyjny przedsiębiorstwa czy zakładu.
2.
W przypadku braku pokrycia dla tego zwrotu na rachunku specjalnym, należy go dokonać z sum przypadających do przelania na Fundusz Zakładowy w roku następnym.
3.
Do czasu zwrotu nadwyżki, o której mowa w ust. 1 i 2, żadne kwoty z rachunku specjalnego nie mogą być wydatkowane na cele objęte Funduszem Zakładowym.
§  8.
Niewykorzystane środki Funduszu Zakładowego w przedsiębiorstwach zlikwidowanych przelewa się do budżetu Państwa.
§  9.
Ponadplanowe inwestycje kulturalne i socjalne, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. a) ustawy o Funduszu Zakładowym, powinny objąć w szczególności wyposażenie zakładowych świetlic, czytelni, klubów techniki, wyposażenie i rozbudowę urządzeń służących opiece nad zdrowiem pracownika, matki i dziecka oraz pielęgnowaniu sportu i wychowania fizycznego, ogródków działkowych, stołówek itp., a także urządzeń zapewniających bezpieczeństwo i higienę pracy.
§  10.
1.
W roku 1950 planowe obniżenie kosztów własnych ustalone zostanie w wysokości różnicy pomiędzy kosztami własnymi produkcji porównywalnej, obliczonymi na podstawie danych rzeczywistych z roku 1949, a kosztami własnymi tej produkcji wynikającymi z planu na r. 1950.
2.
W przypadku, gdy stan księgowości uniemożliwi w niektórych przedsiębiorstwach porównanie pomiędzy rzeczywistymi kosztami produkcji z r. 1949 a planowanymi kosztami produkcji porównywalnej r. 1950, odpisy na Fundusz Zakładowy r. 1950 z tytułu obniżenia kosztów własnych dokonane zostaną tylko od ponadplanowego obniżenia kosztów własnych (§ 3 ust. 3 zdanie ostatnie).
§  11.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów oraz właściwym ministrom.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024