Rozporządzenie 2181/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1239/95 ustanawiające przepisy wykonawcze dla wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do postępowania przed Wspólnotowym Urzędem Odmian Roślin

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2181/2002
z dnia 6 grudnia 2002 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1239/95 ustanawiające przepisy wykonawcze dla wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do postępowania przed Wspólnotowym Urzędem Odmian Roślin

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2100/94 z dnia 27 lipca 1994 r. w sprawie wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2506/95(2), w szczególności jego art. 114,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wspólnotowy Urząd Odmian Roślin (Urząd) utworzony na mocy rozporządzenia (WE) nr 2100/94 wprowadza w życie i stosuje system ochrony odmian roślin.

(2) Zasady dotyczące postępowania przed powyższym Urzędem są ustanowione w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1239/95(3), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 448/96(4). Artykuł 27 tego rozporządzenia przewidywał, że sprawozdania z badania wykonywane pod nadzorem władz Państwa Członkowskiego lub państwa trzeciego, które jest członkiem Międzynarodowej Unii ds. Ochrony Nowych Odmian Roślin (UPOV), powinny stanowić wystarczającą podstawę do rozstrzygnięcia. Jednakże art. 27 był przepisem tymczasowym, który wygasł w dniu 30 czerwca 1998 r.

(3) Intencją tymczasowego zastosowania art. 27 rozporządzenia (WE) nr 1239/95 było utworzenie niezależnego wspólnotowego systemu, w ramach powyższego Urzędu, który organizuje badania techniczne odmian zgłoszonych na podstawie odpowiedniego wniosku o ochronę odmian roślin. Jednakże doświadczenie Urzędu wykazało konieczność wzięcia pod uwagę innych sprawozdań z badania określonych w art. 27.

(4) Większość uprawnień wynikających ze wspólnotowego systemu ochrony odmian roślin, nadanych po dniu 30 czerwca 1998 r., została oparta na rozstrzygnięciach uwzględniających badania techniczne wykonywane pod nadzorem innych władz, poza powyższym Urzędem, które dotują tę działalność na bardzo konkurencyjnym rynku.

(5) Jest zatem niezbędne, aby doprowadzić do uregulowania działalności powyższego Urzędu, począwszy od dnia 1 lipca 1998 r. Jednocześnie należy zachować możliwość stosowania w przyszłości art. 27. Dlatego rozporządzenie (WE) nr 1239/95 powinno zostać zmienione z mocą od dnia 1 lipca 1998 r.

(6) Przeprowadzono konsultację z Radą Administracyjną Wspólnotowego Urzędu Odmiany Roślin.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Systemu Ochrony Odmian Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 1239/95 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 27 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 27

Inne sprawozdania z badania

1. Sprawozdanie z badania dotyczące wyników każdego badania technicznego, które przeprowadzono lub które przeprowadza się do celów urzędowych w Państwie Członkowskim przez jeden z urzędów odpowiedzialnych za dane gatunki na podstawie art. 55 ust. 1 rozporządzenia podstaw, że:

- materiał dostarczony do badania technicznego spełnia normy, co do ilości i jakości, które mogą zostać ustanowione na podstawie art. 55 ust. 4 rozporządzenia podstawowego,

- badanie techniczne zostało przeprowadzone w sposób zgodny z opisem opracowanym przez Radę Administracyjną na podstawie art. 55 ust. 1 podstawowego rozporządzenia oraz zostało wykonane zgodnie z wydanymi wytycznymi dotyczącymi testu lub udzielonymi instrukcjami ogólnymi, na podstawie art. 56 ust. 2 tego rozporządzenia oraz art. 22 i 23 niniejszego rozporządzenia,

- Urząd miał możliwość monitorowania przeprowadzanego badania technicznego, oraz

- Urząd otrzymuje tymczasowe sprawozdanie z każdego sezonu wegetacji przed sprawozdaniem z badania, w przypadku gdy nie ma bezpośredniego dostępu do końcowego sprawozdania.

2. W przypadku gdy Urząd uważa, że sprawozdanie z badania określone w ust. 1 nie stanowi wystarczającej podstawy do rozstrzygnięcia, może zastosować procedurę na podstawie art. 55 niniejszego rozporządzenia po konsultacji z wnioskodawcą i zainteresowanym urzędem badawczym.

3. Urząd i każdy właściwy krajowy urząd odmian roślin w Państwie Członkowskim udziela pomocy administracyjnej innemu urzędowi przez udostępnianie, na wniosek, wszelkich sprawozdań z badania danej odmiany w celach oceny odrębności, jednolitości i trwałości tej odmiany. Urząd lub właściwy krajowy urząd odmian roślin pobiera ściśle określoną kwotę za przedłożenie takiego sprawozdania, kwota ta jest uzgadniana przez zainteresowane urzędy.

4. Sprawozdanie z badania dotyczące wyników badania technicznego, które przeprowadzono lub które przeprowadza się w celach urzędowych w państwie trzecim, będącym członkiem Międzynarodowej Unii ds. Ochrony Nowych Odmian Roślin (UPOV), może być uważane za stanowiące wystarczającą podstawę do rozstrzygnięcia, pod warunkiem że badanie techniczne spełnia warunki ustanowione w pisemnej umowie zawartej między Urzędem a właściwymi organami takiego państwa trzeciego. Takie warunki powinny zawierać co najmniej:

- warunki dotyczące materiału określonego w ust. 1 tiret pierwsze,

- potwierdzenie, że badania techniczne zostały przeprowadzone zgodnie z wydanymi wytycznymi dotyczącymi testu lub udzielonymi instrukcjami ogólnymi, na podstawie art. 56 ust. 2 rozporządzenia podstawowego,

- potwierdzenie, że Urząd ma możliwość dokonania oceny przydatności urządzeń do przeprowadzania badań technicznych przedmiotowych gatunków roślin w tym państwie trzecim i monitorowania przebiegu przedmiotowych badań technicznych, oraz

- warunki dotyczące dostępności sprawozdań, ustanowione w ust. 1 tiret czwarte.";

2) w art. 95 skreśla się akapit drugi.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 lipca 1998 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 6 grudnia 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 227 z 1.9.1994, str. 1.

(2) Dz.U. L 258 z 28.10.1995, str. 3.

(3) Dz.U. L 121 z 1.6.1995, str. 37.

(4) Dz.U. L 62 z 13.3.1996, str. 3.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.331.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2181/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1239/95 ustanawiające przepisy wykonawcze dla wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2100/94 w odniesieniu do postępowania przed Wspólnotowym Urzędem Odmian Roślin
Data aktu: 06/12/2002
Data ogłoszenia: 07/12/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 07/12/2002, 01/07/1998