Serbscy zbrodniarze wojenni odbędą wyroki w Piotrkowie Trybunalskim

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Skazani na 22 lata więzienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze dwaj serbscy zbrodniarze wojenni trafili do zakładu karnego w Piotrkowie Trybunalskim. Od kilku lat przebywają tam już dwaj inni Serbowie skazani przez haski Trybunał za zbrodnie podczas wojny domowej na terenie byłej Jugosławii.

27.08.2019

Raport FOR: Minister nagradza wspierających go prokuratorów, a opornych karze

Prawnicy Prokuratura

Mechanizm nagradzania i awansów jest narzędziem do wywierania presji przez władze prokuratury na podległych im prokuratorach. Obecnie możliwe jest awansowanie prokuratora z najniższego szczebla prokuratury do najwyższego - stwierdza Forum Obywatelskiego Rozwoju. I dodaje, że obecny prokurator generalny Zbigniew Ziobro często z tego korzysta.

27.08.2019

Oskarżani o udział w hejcie rzecznicy dyscyplinarni grożą pozwem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W kolejnych publikacjach media informujące o udziale sędziów w akcji dyskredytującej sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości mówią o udziale w niej zastępców rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota zaprzeczają i zapowiadają wystąpienie na drogę postępowania sądowego.

27.08.2019

Kolejny sędzia związany hejtem wobec kolegów odwołany

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał w poniedziałek z delegacji do Sądu Apelacyjnego w Katowicach sędziego Arkadiusza Cichockiego - poinformował rzecznik tego sądu sędzia Robert Kirejew. To jeden z sędziów kojarzonych z procederem wysyłania obelżywych informacji dotyczących sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

26.08.2019

W NSA sprawdzą sędziów zamieszanych w hejt wobec kolegów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego podjął czynności wyjaśniające w sprawie sędziego WSA Tomasza Szmydta i sędziego NSA Rafała Stasikowskiego - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy NSA sędzia Sylwester Marciniak. To kolejna reakcja na tzw. aferę Piebiaka.

26.08.2019

Apel: Organizatorzy hejtu wobec sędziów nie powinni orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie odwołani z Ministerstwa Sprawiedliwości i KRS po tzw. aferze Piebiaka nie powinni wracać do orzekania, bo ich obecność w sądach będzie dramatycznie obniżać powagę sądu oraz zaufanie do jego niezawisłości - z takim apelem zwróciła się do ministra sprawiedliwości Fundacja Court Watch Polska

26.08.2019

Dentons doradzał przy zakupie agregatów sprężarkowych do Baltic Pipe

Prawnicy Prawo gospodarcze

Warszawski Zespół Prawa Zamówień Publicznych i Kontraktów Rządowych kancelarii Dentons doradzał Solar Turbines Europe w przetargu na dostawę oraz serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu (Goleniów, Gustorzyn i Odolanów), które są częścią programu Baltic Pipe.

26.08.2019

CMS pomaga sprzedać Kino Świat

Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze

Kancelaria CMS doradza przy sprzedaży spółki Kino Świat, wiodącego dystrybutora filmów w Polsce, na rzecz ITI Neovision S.A, operatora platformy nc+. Finalizacja transakcji uzależniona jest od uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

26.08.2019

Opozycja: Niech NIK zbada sprawę hejtu z Ministerstwa Sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Posłowie PO-KO zapowiedzieli złożenie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli o pilną kontrolę w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie wszelkich umów zawieranych od 2015 r. dotyczących kampanii w internecie. Zamierzają też w ciągu 24 godzin złożyć wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla szefa MS Zbigniewa Ziobro.

26.08.2019

Komisja ma zastąpić sądy we wpisywaniu do rejestru pedofilów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projektowana komisja ds. pedofili miałaby mieć prawo do wpisywania do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym osób, wobec których postępowania karne umorzono z powodu przedawnienia. Protestuje przeciwko temu rzecznik praw obywatelskich, według którego byłoby to naruszeniem konstytucyjnej zasady, że o winie może stwierdzić tylko sąd.

26.08.2019

Apel o reakcję zgromadzeń sędziowskich na hejt wobec sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Forum Współpracy Sędziów apeluje do zgromadzeń i zebrań sędziów, by zajęły stanowisko w sprawie zorganizowanej kampanii szkalowania sędziów przez osoby związane z Ministerstwem Sprawiedliwości. - Żaden sędzia nie powinien pozostać obojętny na to, co się wydarzyło - czytamy w uchwale tej organizacji. 

26.08.2019

Adwokaci: Zła procedura, a nie choroby wydłużają procesy

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik resortu sprawiedliwości stwierdził, że jednym z celów zmian w procedurze karnej jest ograniczenie nagannego procederu wykorzystywania przez pełnomocników zwolnień lekarskich dla wydłużania postępowań. - Przewlekłość postępowań ma swoje źródło w skomplikowanej i uciążliwej procedurze oraz w złej organizacji sądów - ripostują oburzeni adwokaci. 

26.08.2019

Posłowie PO chcą wiedzieć, czy Piebiak po dymisji bywał w ministerstwie

Wymiar sprawiedliwości

Posłowie PO-KO w piątek weszli do siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach kontroli poselskiej. Chcą wiedzieć, czy Łukasz Piebiak bywał w ministerstwie po dymisji, czy korzystał ze służbowego telefonu. Dokumenty o które prosili mają dostać w przyszłym tygodniu.

23.08.2019

Minister chce zasad korzystania przez sędziów z internetu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Minister sprawiedliwości zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z apelem o przygotowanie kodeksu etyki, który będzie regulował zachowanie sędziów w internetowych mediach społecznościowych. Jak podkreśla Zbigniew Ziobro, inicjatywa ma na celu oczyszczenie środowiska sędziowskiego z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

23.08.2019

Komitet Obrony Sprawiedliwości żąda dymisji ministra i wstrzymania prac KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mamy do czynienia z systemowym, zaplanowanym działaniem aparatu państwa. To nie jest hejt, to jest coś znacznie poważniejszego - ocenili przedstawiciele Komitetu Obrony Sprawiedliwości, odnosząc się do doniesień o udziale wiceministra i sędziów z Ministerstwa Sprawiedliwości w akcji hejterskiej wobec sędziów.

23.08.2019

TSUE nie połączy pytań o niezależność polskich sądów ze sprawą z Niemiec

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotycząca niezależności polskich sędziów i legalności Krajowej Rady Sądownictwa nie zostanie połączona z podobną sprawą z Niemiec - zdecydował prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jako argument podał, że polska sprawa toczy się w trybie przyspieszonym, a niemiecka w zwykłym.

23.08.2019

SN wyjaśni, czy grecki organ wystawiający ENA to sąd

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik praw obywatelskich ma wątpliwości, czy grecki organ o nazwie Prokuratura Sądu Apelacyjnego jest prokuraturą czy sądem. Dlatego pyta Sąd Najwyższy, czy ścigana przez greckie władze Polka z podwójnym obywatelstwem powinna być wydana do tego kraju.

23.08.2019

Prezydium NRA apeluje do premiera w sprawie hejtu na sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała o podjęcie przez premiera zdecydowanych działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności udziału funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Sprawiedliwości i sędziów w - jak zaznaczono - zorganizowanej kampanii oszczerstw kierowanych wobec sędziów, którzy sprzeciwiają się wprowadzanym obecnie zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

23.08.2019

Sędzia Wytrykowski wyjaśnia i żąda przeprosin od dziennikarzy

Sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Konrad Wytrykowski, który wiązany jest z aferą wysyłania obelżywych pocztówek do I prezes SN, wezwał wydawców portalu oko. press oraz "Rzeczpospolitej" do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych w postaci opublikowania przeprosin w ciągu trzech dni od doręczenia wezwania.

23.08.2019

Za przemoc domową na bruk - RPO pozytywnie o propozycji rządu

Wymiar sprawiedliwości

Sprawca przemocy, który zagraża życiu lub zdrowiu domowników ma dostać od policjantów bezzwłoczny nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do niego. Nawet wtedy kiedy przed policją ucieknie - proponuje resort sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich propozycje chwali, ale zgłasza też uwagi - jego zdaniem w takiej sytuacji powinien być też stosowany zakaz kontaktów z osobami pokrzywdzonymi.

23.08.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski