Komisja Wenecka zaniepokojona sytuacją wokół polskiego RPO

Wymiar sprawiedliwości

Komisja Wenecka - organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego - wyraziła w poniedziałek "zaniepokojenie ryzykiem paraliżu instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich" w Polsce. Według Komisji, "najwyższe znaczenie" ma kontynuacja urzędu RPO.

12.10.2020

Michał Woś ponownie wiceministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Michał Woś, który przed reorganizacją rządu był ministrem środowiska, poinformował w poniedziałek o odebraniu powołania na stanowisko wiceministra sprawiedliwości. Wręczył mu je minister Zbigniew Ziobro, a Woś zamieścił na Twitterze zdjęcie dokumentu podpisanego przez premiera Mateusza Morawieckiego, na mocy którego z dniem 7 października został powołany na stanowisko sekretarza stanu.

12.10.2020

IT w służbie radców prawnych - jest druga część Księgi Bezpieczeństwa

Prawnicy LegalTech

Jak bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej, których programów używać, jakie są ich plus i minusy. W końcu, czy warto przechowywać dane w chmurze i na co trzeba uważać - na te i inne pytania ma odpowiedzieć przygotowana na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych druga część Księgi Bezpieczeństwa Komunikacji Elektronicznej.

12.10.2020

Formularze uzasadnień jak sudoku dla sędziów - problemy aż do kasacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Miały być lekiem na sążniste uzasadnienia w sprawach karnych, są problemy z odwołaniami i obszerne uzasadnienia... przyczyn niezastosowania formularza. Ministerstwo Sprawiedliwości obstaje przy swoim pomyśle i zapewnia, że spełnia on standardy prawa do sądu, a sędziowie apelują by jak najszybciej zmienić przepisy i - jeśli już - obowiązek zastąpić "możliwością".

12.10.2020

Jeśli nie ma oryginału, niepoświadczona kserokopia też może być dowodem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Kserokopia może zostać złożona do akt sprawy i uznana za dowód w sprawie, jeśli jest poświadczona jej zgodność z oryginałem. Jest od tego jednego wyjątek, który wskazał w swoim orzeczeniach Sąd Najwyższy - brak możliwości dostępu do oryginału lub wypisu dokumentu i przez stronę i przez sąd.

11.10.2020

Zatrzymany powinien być lepiej chroniony - RPO pisze do szefa policji

Wymiar sprawiedliwości Policja

W Polsce nadal brakuje jednolitych standardów i gwarancji chroniących osoby zatrzymane przed torturami - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I wymienia prawo do informacji, dostęp do prawnika, wstępne badania lekarskie wszystkich zatrzymanych, prawo do osobistego powiadomienia wybranej przez siebie osoby o zatrzymaniu i miejscu pobytu oraz dostęp do pomocy tłumacza.

10.10.2020

Emocje na sali sądowej - ludzie różnie reagują na wyroki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czasie odczytywania wyroku, gdy jest on nie po ich myśli, ludzie płaczą, krzyczą, wychodzą z sali. Pogarsza się kultura rozprawy - twierdzą prawnicy. Powaga sali sądowej wymaga od uczestników procesu powstrzymywania się od gwałtownych reakcji, podobnie jak w kościele. Ale i sędziom puszczają nerwy, co może powodować błędy procesowe, zarzut braku bezstronności i wniosek o wyłączenie sędziego.

10.10.2020

MSZ rozpoczyna konkurs na sędziego do Strasburga

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W związku z upływem 31 października 2021 r. kadencji polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło nabór na to stanowisko. Osoby chcące uzyskać rekomendację rządu mogą zgłaszać się do 6 listopada br.

09.10.2020

NIK po kontroli w więzieniach: cele nie są przeludnione, ale brakuje funkcjonariuszy

Wymiar sprawiedliwości

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę w więzieniach. Sprawdziła m.in. czy cele spełniały wymogi określone w przepisach prawa i czy ich stan nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa osadzonych. Wyniki kontroli pokazują, że nie jest źle, jednak w jednostkach penitencjarnych w jednej celi mieszkalnej umieszcza się nawet 17 osób.

09.10.2020

Adwokatura protestuje przeciwko niekorzystnym dla prawników zmianom w podatkach

Prawnicy PIT

Przedstawiciele wolnych zawodów, w tym adwokaci i radcy prawni, którzy wybiorą ryczałtowe rozliczenie podatku, będą go płacić według stawki 17 proc. - to propozycja resortu finansów. A usługi prawne świadczone przez osoby nie będące profesjonalistami, miałyby być objęte 15-proc. stawką. - Takie zróżnicowanie jest nieuprawnione i nieuzasadnione uważa Naczelna Rada Adwokacka.

09.10.2020

Posiedzenia przygotowawcze miały być powszechne, ale sądy ich unikają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Cele wprowadzenia posiedzenia przygotowawczego były szczytne - usprawnienie postępowań, zachęcenie stron go ugody i przyspieszenie spraw. Ale te przepisy - jak mówią prawnicy - są pełne min. Efekt? Mimo, że stosowanie tego narzędzia powinno być co do zasady obligatoryjne, sędziowie korzystają z niego "wyjątkowo", sięgając po furtkę w regulacji.

09.10.2020

LegalTech to nieunikniona przyszłość prawników

Prawo AI LegalTech

Prawnicy i twórcy oprogramowania - uczestnicy LegalTech Day, nie mają wątpliwości, że pandemia spowodowała wzrost zainteresowania nowymi technologiami. Zostaliśmy zmuszeni do szybkiej cyfryzacji, co sprzyja wdrażaniu nowych rozwiązań, takich jak narzędzia do zarządzania zgodnością, ułatwiające tworzenie i podpisywanie umów,

09.10.2020

Sędzia Morawiec nie stawi się przed Izbą Dyscyplinarną SN, bo jej nie uznaje 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie stawię się na rozprawie przed Izbą Dyscyplinarną, gdzie rozpoznany ma zostać wniosek o uchylenie mi immunitetu - ogłosiła sędzia Beata Morawiec. - Wynika to z mojego głębokiego przekonania, co do charakteru organu prowadzącego postępowanie, który nie spełnia wymogów "sądu" - napisała. - Zarzuty sędzi Beaty Morawiec wobec Izby Dyscyplinarnej SN są zupełnie gołosłowne - ocenił rzecznik tej Izby Piotr Falkowski.

08.10.2020

Dzieci bardziej chronione podczas przesłuchań - są nowe zasady

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Już obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości dotyczące przyjaznych warunków przesłuchiwania szczególnych świadków przestępstw. Zmienia się m.in. podejście do pokrzywdzonego dziecka, choćby przez to, że przy planowaniu pory i czasu przesłuchania mają być uwzględniane jego potrzeby. Doprecyzowano też warunki, jakie powinny spełniać pokoje przesłuchań.

08.10.2020

Procedura cywilna do poprawy - MS szykuje obszerną nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Wkrótce minie rok odkąd obowiązują przepisy nowej procedury cywilnej. Celem miało być usprawnienie i przyspieszenie postępowań. I choć wiele z rozwiązań to, co do zasady, dobre pomysły, to jednak liczne błędy legislacyjne i niedoregulowania uniemożliwiają ich stosowanie. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje więc kolejne zmiany.

08.10.2020

Parlament Europejski jeszcze raz za wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Unia Europejska powinna ustanowić mechanizm na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych, a coroczne zalecenia Komisji Europejskiej dla państw członkowskich powinny być powiązane z mechanizmem sankcji budżetowych za uchybienia - stwierdził PE w przyjętej w środę rezolucji.

07.10.2020

Prawnicy będą wspierać osoby LGBT+ w obronie ich praw

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Grupa prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu precedensowych postępowań sądowych dotyczących osób LGBT łączy siły tworząc inicjatywę lgbt+prawnicy. - Chcemy wspólnie chronić jedną z najbardziej dyskryminowanych grup w Polsce. Naszym celem jest wywalczenie równych praw dla osób LGBT+ - mówi adwokatka Emilia Barabasz,

07.10.2020

Sejm nadal nie wybiera nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zaplanowane na środę głosowanie w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zostało zdjęte z porządku obrad Sejmu. Tymczasem od 9 września trwa przedłużona kadencja prof. Adama Bodnara, a na 20 października wyznaczona została rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie pytania posłów PiS

07.10.2020

Radcy zmierzą się w Turnieju Negocjacyjnym

Prawnicy

Ruszyła rejestracja dwuosobowych zespołów radców prawnych, które już 17 października zmierzą się w Turnieju Negocjacyjnym. Zawody - z powodu epidemii - odbędą się online, a ich głównym celem jest podnoszenie i sprawdzenie praktycznej wiedzy w tym obszarze, oraz zachęcanie prawników również do tej metody rozwiązywania sporów.

07.10.2020

Już w czwartek startuje LegalTech Day

LegalTech

W czasie pandemii Wolters Kluwer Polska i The Heart po raz pierwszy połączą zdalnie najlepsze gotowe startupy LegalTech z korporacjami i kancelariami prawnymi, które chcą je kupić, zainwestować w nie lub z nimi współpracować. Prawnicy będą mogli poznać nowoczesne narzędzia od środka.

07.10.2020