Od poniedziałku nowe wzory pouczeń w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W nowych wzorach pouczeń uwzględnione są m.in. zmiany wprowadzone tarczą antykryzysową 4 - czyli możliwość prowadzenia e-rozpraw w sprawach karnych. Opinie na ich temat są podzielone. RPO już na etapie prac nad nowymi wzorami wskazywał, że są lepsze od poprzednich ale mają wady - np. w zakresie informacji o dostępie do obrońcy,

05.10.2020

Boom na szkolenia dla mediatorów, MS chce profesjonalizować zawód

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mediacje stają się w dobie koronawirusa coraz popularniejsze, widać to też po liczbie organizowanych szkoleń. Jednak ilość nie przekłada się na jakość. Według mediatorów bez uregulowania zawodu może się skończyć tak jak z biegłymi. MS liczy m.in. na Krajowy Rejestr Mediatorów, który jak mówi wiceminister Marcin Romanowski, powinien działać od połowy 2023 r.

05.10.2020

Rzecznik chce dyscyplinarki dla sędzi z komisji ds. pedofilii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów wszczął procedurę wyjaśniającą w sprawie sędzi Agnieszki Rękas, która z rekomendacji Senatu została członkiem państwowej komisji do spraw badania przypadków pedofilii. Zdaniem rzecznika objęcie przez nią tej funkcji może godzić w godność urzędu sędziego.

03.10.2020

Kierowcy nie pouczono o punktach karnych, ale skazano w trybie nakazowym - kasacja RPO

Wymiar sprawiedliwości Policja

Obywatel został skazany, bo prowadził samochód mimo odebrania mu prawa jazdy. Wyrok - bez udziału oskarżonego - zapadł w trybie nakazowym, przewidzianym dla spraw, w których okoliczności czynu i wina sprawcy nie budzą wątpliwości. W ocenie RPO wątpliwości jednak były - bo policja nie pouczyła kierowcy, że przekroczył limit punktów karnych.

03.10.2020

"Klaps" w Polsce niby zakazany, ale dzieci nadal niedostatecznie chronione

Prawo karne Prawo rodzinne

W Polsce nadal brakuje kompleksowej strategii przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, programów szkoleniowych także dotyczących ich wykorzystywania seksualnego i tych rozwijających kompetencje poszczególnych służb. Potrzebny jest też system umożliwiający analizę m.in. okoliczności i przyczyn zabójstw dzieci i przepisy umożliwiające walkę z patotreściami

03.10.2020

SA: Krajowy rzecznik nie mógł prowadzić dyscyplinarki sędzi z Olsztyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, który wnioskował o ukaranie sędzi z Olsztyna Doroty Lutostańskiej, nie był do tego uprawniony - uznał w piątek Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi i umorzył postępowanie.

02.10.2020

W poniedziałek Izba Dyscyplinarna rozważy uchylenie immunitetu sędziemu Tulei

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek 5 października 2020 r. ma odbyć się posiedzenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie uchylenia immunitetu sędziego Igora Tuleyi. Powodem ma być rzekome przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusza, które polegało na nakazaniu prokuraturze wyjaśnić nieprawidłowości podczas sejmowego głosowania w grudniu 2016 r., popełnione przez posłów.

02.10.2020

Sąd w Toruniu najpierw "podpadł" związkom, teraz zastrzeżenia ma inspekcja pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

W ramach "odmrażania sądów" i wprowadzania pracy zmianowej prezes SO w Toruniu zażądała od pracowników wniosków o indywidualny rozkład pracy, grożąc im obniżeniem nagród. “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury domagała się przekazania sprawy rzecznikowi dyscyplinarnemu. Zastrzeżenia miała też inspekcja pracy

02.10.2020

Polak prawnika coraz bardziej ceni, ale rzadko korzysta z jego usług

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaledwie 18,2 proc. ankietowanych Polaków przyznaje, że w ostatnich pięciu latach skorzystało z usług prawnika. A ci, którzy się na to zdecydowali, przy wyborze kancelarii kierowali się głównie opinią znajomych i własnym rozeznaniem. Reklama i internet nadal mają w tym zakresie mniejsze znaczenie - wynika z badań samorządu radców prawnych.

02.10.2020

RPO proponuje zmiany, które ułatwią zaskarżanie uzasadnień sądów administracyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok formalnie korzystny dla skarżącego, uchylający np. zaskarżoną decyzję, z uwagi na uzasadnienie może w efekcie być dla niego faktycznie niekorzystny, ale do NSA nie można zaskarżyć samego uzasadnienia, tylko cały wyrok WSA. A gdy NSA oddali skargę kasacyjną, to strona nie może liczyć na zwrot kosztów postępowania, które mogą sięgać nawet 50 tys. zł - twierdzi RPO.

01.10.2020

SN: Izba Karna uzupełniona o sędziów z Izby Kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie prof. Antoni Bojańczyk i dr Marek Siwek orzekający dotychczas w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zostali przeniesieni przez I prezesa SN prof. Małgorzatę Manowską, do orzekania w najbardziej obłożonej sprawami Izbie Karnej. Podyktowane to było lawinowo napływającymi kasacjami i zażaleniami.

01.10.2020

Raport KE: Poważne zarzuty w sprawie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Kolejne zmiany dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości budzą poważne obawy w odniesieniu do praworządności, szczególnie w zakresie niezawisłości sądów - stwierdza w swym raporcie Komisja Europejska. Przedstawia też zastrzeżenia dotyczące działalności CBA oraz mediów państwowych.

30.09.2020

COVID-19 wstrzymuje odejście od pracy zmianowej w prokuratorze

Prokuratura Prawo pracy Koronawirus

Mimo planów oraz postulatów prokuratorów i pracowników prokuratury, pozostaje w niej zmianowy system pracy. Decyzję taką uzasadniono "istotnym" wzrostem zachorowań na koronawirusa oraz opinią Głównego Inspektora Sanitarnego. Kolejna analiza ma być przeprowadzona 12 października - a wypłaszczenie krzywej ma oznaczać powrót do "normalności".

30.09.2020

Koronawirus rozkręca mediacje, ale nie w sprawach karnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W dobie COVID-19 mediacje nabierają nowego znaczenia. Część sądów wprost w swoich zarządzeniach zachęca do jak najczęstszego korzystania z tego narzędzia. A wzrost popularności mediacji dostrzega też resort sprawiedliwości. W ogonie są jednak nadal sprawy karne - i z powodu zbyt ogólnych przepisów i podejścia choćby... śledczych.

30.09.2020

UE: Niemiecka prezydencja modyfikuje mechanizm warunkowości

Prawo europejskie

Łamanie zasad praworządności może skutkować zawieszeniem płatności unijnych dla kraju członkowskiego - przewiduje propozycja niemieckiej prezydencji dotycząca mechanizmu warunkowości w nowym budżecie Unii Europejskiej. Ma ona być dyskutowana w środę na naradzie ambasadorów, a potem na na zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie unijnym w Brukseli.

29.09.2020

Napaść na policjanta - kara finansowa na fundusz wspierający policjantów

Prawo karne Policja

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji chce by za czynną napaść, naruszenie nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy groziły wyższe kary. Dodatkiem miała by być kara finansowa. Zgodnie z propozycją, miałaby zasilać specjalny fundusz dla rodzin pokrzywdzonych policjantów.

29.09.2020

Unijna prokuratura rozpoczęła pracę, ale bez Polski

Prawo karne Prawo europejskie

Zorganizowane w poniedziałek 28 września br. uroczyste zobowiązanie Europejskiej Prokurator Generalnej i prokuratorów europejskich przed Trybunałem Sprawiedliwości UE zainaugurowało działalność tego organu, który ma prowadzić dochodzenia i ścigać przestępstwa naruszające interesy finansowe Unii Europejskiej.

29.09.2020

IT w służbie przestępców - KE tworzy strategię, Polska ma luki w przepisach

Wymiar sprawiedliwości Policja RODO

Komisja Europejska w strategii bezpieczeństwa na lata 2020-2025 stawia na zwalczenie przestępczości w cyberprzestrzeni - także zagrożeń hybrydowych. Plan jest ambitny, a polskie przepisy - jak mówią eksperci - nadal niewystarczające. I to nie tylko jeśli chodzi o narzędzia w rękach służb, ale też w zakresie ochrony obywateli przed ich nadmiernym zainteresowaniem.

29.09.2020

Nagrywanie czynności notarialnych ma wyeliminować nadużycia, ale prywatność ucierpi

Prawo cywilne Prawnicy RODO

Przygotowywany w Senacie projekt ustawy przewiduje obowiązek nagrywania czynności notarialnych. Problem powstał na kanwie nadużyć związanych z udzieleniem pożyczek osobom niezaradnym i starszym, jednak proponowane rozwiązanie budzi opór notariatu i poważne zastrzeżenia Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

28.09.2020

RPO: Działania prokuratury wobec sędzi Morawiec mogą być represją

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędzi Beaty Morawiec może być formą represji za jej oceny zmian w sądownictwie, Izba Dyscyplinarna SN nie może takiego wniosku rozpoznać, bo jest zawieszona, a do tego sędzia wygrała w I instancji proces o ochronę dóbr osobistych wytoczony Ministrowi Sprawiedliwości, jest więc obawa o nadużywanie pozycji ministra

28.09.2020