Wśród młodych małżonków intercyzy coraz popularniejsze

Ordynacja Domowe finanse Finanse

Nowy trend jest coraz bardziej widoczny. Młodzi małżonkowie wolą osobne rozliczenia, własne konta bankowe i rozdzielność majątkową. W ten sposób chcą zabezpieczyć się przed długami współmałżonka, odpowiedzialnością podatkową i innymi ryzykami prawnymi. Prawnicy przewidują, że zjawisko będzie się nasilać – zwłaszcza teraz, w okresie wysokiej inflacji i niepewnej przyszłości gospodarczej.

27.08.2022

Zespół parlamentarny omówił nową mapę kościelnej pedofili

Prawo karne

Dzisiaj, w piątek 26 sierpnia br. w Sejmie Parlamentarny Zespół Świeckie Państwo omówił kolejny raport przygotowany przez Fundację Nie Lękajcie się wskazujący, gdzie w Polsce dochodziło do molestowania dzieci przez księży pedofilów. W porównaniu z 2018 r. liczba ofiar księży -pedofili wzrosła o 163 procent. Liczba skazujących wyroków sądowych też wzrosła o 121 proc. Wśród 131 księży skazanych 41 to katecheci działający w szkołach.

26.08.2022

RPO broni dziennikarza ukaranego za zniesławienie w pytaniu do biura prasowego

Prawo karne Administracja publiczna

Dziennikarz zadał zespołowi prasowemu jednej ze spółek energetycznych pytania dotyczące łączenia funkcji członka rady nadzorczej z funkcją burmistrza przez jednego z jej pracowników. Został następnie oskarżony o zniesławienie i skazany przez sąd. RPO składa kasację do Sądu Najwyższego na korzyść dziennikarza twierdząc, że wyrok wydano naruszając art. 10 EKPC, który gwarantuje wolność wypowiedzi.

25.08.2022

Przepisy chroniące dzieci przed skrzywdzeniem są niejednolite

Prawo karne Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Senat zlecił analizę obowiązujących przepisów w kontekście ochrony dzieci przed krzywdzeniem w instytucjach zapewniających im opiekę. Z przeglądu sporządzonego przez radcę prawnego Olgę Trochę wynika, że brak jest jednolitego podejścia do regulacji chroniących małoletnich przed krzywdzeniem, co powoduje nieracjonalne zróżnicowanie regulacji w różnych instytucjach zajmujących się dziećmi.

24.08.2022

RPO: Państwowe obligacje dla obywateli niżej oprocentowane niż dla banków

Finanse publiczne Domowe finanse

Oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa sprzedawanych klientom indywidualnym nie uwzględnia rosnącej inflacji. Jednocześnie obligacje oferowane „hurtowo” wybranym bankom są wyżej oprocentowane - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I powołuje się na skargi inwestorów indywidualnych, dla których taka oferta nie jest dostępna i uważają, że to niesprawiedliwe.

24.08.2022

UOKiK wymusza rozliczanie się biur podróży z covidowych voucherów

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, jak przedsiębiorcy rozliczają się z voucherów oferowanych za odwołane usługi z powodu pandemii koronawirusa. Okazało się, że były nieprawidłowości i pod naciskiem Urzędu badane biura podróży zmieniły niezgodne z prawem zasady, a turyści otrzymają zwrot pieniędzy za niewykorzystane bony turystyczne.

24.08.2022

UOKiK: Leasing konsumencki zwrotny to próba obejścia przepisów o pożyczkach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Leasing konsumencki zwrotny – to sposób spółki Everest Finanse na obejście obniżonych podczas pandemii limitów pozaodsetkowych kosztów pożyczek. W efekcie pożyczkobiorcy mieli dużo wyższe kwoty do spłaty, niż przewidywały to przepisy. Sprawą zajął się UOKiK, którego prezes postawił firmie zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów, za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

24.08.2022

Fundacja Helsińska: Propagandowa TVP nie ochroni obywateli

Administracja publiczna

Uprzywilejowanie państwowej telewizji w dostępie do korzystnego pasma nadawania, z którego usunięte zostały inne stacje, motywowane nałożonym na nią obowiązkiem informowania społeczeństwa o zagrożeniach, jest nieuzasadnione, bo nieobiektywny i manipulacyjny charakter jej przekazu skutkuje ograniczonym zasięgiem tego medium - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

23.08.2022

RPO za prawem Rzecznika Finansowego do wspierania uczestników postępowań grupowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Propozycja zmian w przepisach dających Rzecznikowi Finansowemu prawo do bycia reprezentantem grupy w postępowaniach grupowych to dobre rozwiązanie - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. Wskazuje jednak, że brakuje przepisu jednoznaczne przyznającego Rzecznikowi Finansowemu kompetencję do wytaczania powództw na rzecz konsumentów w takich postępowaniach.

22.08.2022

RPO: Odwołanie od decyzji o mandacie bywa niemożliwe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania Trybunału Konstytucyjnego w sprawie z pytania prawnego sądu dotyczącego uchylenia mandatu karnego. Dlatego, że osoba, która ma zniesione lub znacznie ograniczone zdolności do rozpoznania znaczenia swych czynów, nie może się odwołać od decyzji o mandacie za wykroczenie.

20.08.2022

Zwalczanie pedofili - prezydent chce więcej praw dla komisji, ale watykańska instrukcja może to zniweczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Doprecyzowanie zakresu dopuszczalnych żądań Państwowej Komisji ds. Pedofili w sprawach wykorzystywania seksualnego dzieci ma zwiększyć jej skuteczność. Jednak zdaniem prawników, nie należy oczekiwać przełomu, gdyż największy problem z udostępnianiem informacji i akt ma Kościół, którego obowiązuje instrukcja watykańska odsyłająca takie wnioski na drogę międzynarodową.

20.08.2022

Można kupić metr mieszkania, ale to ryzykowna inwestycja w prawnym bałaganie

Prawo cywilne Nieruchomości

Okazuje się, że każdy może spełnić swoje marzenie o byciu wielkomiejskim "landlordem", nawet gdy nie stać go na całe mieszkanie i nie zanosi się na to, by jakieś odziedziczył. Na rynku pojawiają się oferty inwestycji w jeden lub kilka metrów mieszkania pod wynajem. Choć to legalne, przysporzyć może sporo problemów, szczególnie gdy współwłaściciele okażą się kłopotliwi.

20.08.2022

Przygotowanie dzieci do przesłuchania coraz lepsze, a rola kuratora procesowego rośnie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że dzieci uczestniczące w procedurach karnych powinny składać zeznania w przyjaznych pokojach przesłuchań oraz że w szczególnych przypadkach przysługuje im wsparcie kuratora procesowego. Zmiany w prawie idą w dobrym kierunku, ale rzeczywistość bardzo często za nimi nie nadąża - wynika z badań przeprowadzonych w Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę.

19.08.2022

Jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Rozporządzenie w sprawie wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi w życie w środę podpisane - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Taki wniosek trzeba będzie złożyć w gminie, a jego wysokość to 3 tys. zł. Gmina będzie miała też 30 dni na jego wypłatę. We wniosku trzeba będzie podać m.in. dane adresowe i główne źródło ogrzewania, a także numer rachunku bankowego, na który zostanie przelany dodatek.

17.08.2022

Nowelizacja przedłużająca obowiązek zatwierdzania taryf na gaz podpisana przez prezydenta

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Przedłużenie do końca 2027 r. obowiązku zatwierdzania przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu odbiorcom domowym i instytucjom pożytku publicznego to cel ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo gazowe państwa w związku z sytuacją na rynku gazu. Przewiduje to nowelizacja ustawy, którą podpisał prezydent.

16.08.2022

UOKiK: Tarcza antyinflacyjna Biedronki niejasna i z pułapkami

Rynek i konsument

Przekazy reklamowe dotyczące akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna” mogły wprowadzać konsumentów w błąd w zakresie zasad skorzystania z promocji - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd stawia w związku z tym zarzuty właścicielowi sieci dyskontów - firmie grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu.

16.08.2022

Będzie „Program samochodowy” dla osób niepełnosprawnych. PFRON pracuje nad założeniami

Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, potwierdził, że jego biuro współpracuje z Polskim Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nad założeniami tzw. „Programu samochodowego”. Dawałby on możliwość dofinansowania do zakupu samochodu niektórym osobom z niepełnosprawnością ruchową. To długo oczekiwana pomoc przez środowisko osób z niepełnosprawnościami.

15.08.2022

Rząd zapowiada niewydawanie wiz dla Rosjan

Administracja publiczna

Polska pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli na niewydawanie wiz obywatelom Rosji - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Dodał, że Polska jest za rozszerzeniem sankcji unijnych, szczególnie w kwestii zawieszenia umowy o ułatwieniu ruchu wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Przyznał jednak, że nie ma na to zgody wszystkich krajów UE.

14.08.2022

Wielki Brat patrzy - prywatną kamerą nie wolno obserwować drzwi ani domu sąsiada

Nowe technologie RODO

Kiedyś montowało się kraty, a teraz przed złodziejami i dewastacją chronią kamery. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem jednak, że swoim zasięgiem nie obejmują drzwi czy domu sąsiada. Ale często prywatny monitoring widzi dużo więcej, przez co narusza prywatność innych osób. Walka z tego typu podglądactwem jest trudna. A RODO kamer montowanych do celów czysto osobistych nie dotyczy.

13.08.2022

Kary za zatrucie wody będą wyższe - nowelizacja czeka na podpis prezydenta

Prawo karne Środowisko Odpady

Obecnie za zanieczyszczenie środowiska znacznych rozmiarów grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Na podpis prezydenta czeka nowelizacja, która te sankcje zaostrza. Gdy nowe regulacje wejdą w życie za zatrucie wody, które może zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka będzie grozić od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności.

12.08.2022