Szykują się zmiany w wyborze sędziów sądów wojskowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To kolegia wojskowych sądów okręgowych, a nie zgromadzenie sędziów sądów wojskowych będą opiniować kandydatów na sędziów wojskowych - wynika z propozycji nowelizacji ustawy o ustroju sądów wojskowych. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewnia, że celem jest uporządkowanie przepisów i dostosowanie ich do tych dotyczących kolegiów w sądach okręgowych i apelacyjnych.

04.05.2021

Prawnik może bać się szczepienia, ale agitacja w internecie bywa sprzeczna z etyką

Prawnicy Koronawirus

Prawnicy to też ludzie, więc jak inni korzystają z social mediów. Internet daje poczucie wolności więc czasem balansują na granicy etyki. Przykładem są choćby emocjonalne dyskusje, posty czy nawet komentarze dotyczące zasadności szczepień. Gdy dotyczy to tak poważnego problemu społecznego, a opinie wygłaszają osoby zaufania publicznego, samorządy zastanawiają się co z tym zrobić.

04.05.2021

Policjanci nadal na bakier ze szkoleniami, a błędy lubią się mścić

Policja

W ostatnim czasie w internecie krąży coraz więcej filmów pokazujących kolejne interwencje policjantów. Ich wspólnym mianownikiem - według ekspertów - jest to, że jak w soczewce obnażają niedociągnięcie szkoleniowe. I choć funkcjonariusze radzą sobie jak potrafią, nawet niewielkie błędy mogą ich drogo kosztować - nie tylko utratę zaufania społecznego ale i zdrowia, a nawet życia.

03.05.2021

NRA nie chce ułatwiać "skarbówce" dostępu do danych adwokatów

Prawnicy

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło właśnie stanowisko o złożeniu wniosku o stwierdzenie nieważności postanowienia Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 7 kwietnia 2020 r., dotyczącego udostępnienia i przekazania danych adwokatów oraz prawników zagranicznych. Sprawę opisywało Prawo.pl, budziła ona spore wątpliwości prawników.

01.05.2021

Obywatele nie chcą się spisywać, prawnicy szkolą, jak się wymigać

Spis powszechny budzi sporo negatywnych emocji – powody to błędy w formularzu, niefortunnie skonstruowane pytania, które wręcz zmuszają niektórych do podawania nieprawdziwych informacji, i ogólna nieufność obywateli wobec władz. Pojawiają się nawet kursy, jak uniknąć przykrego obowiązku, co budzi wątpliwości natury etycznej.

01.05.2021

Dwie trzecie, czy zwykła większość - w Sejmie będzie spór o głosowanie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy

Administracja publiczna Prawo unijne

Zaplanowane na wtorek 4 maja posiedzenie Sejmu w sprawie ratyfikacji unijnej decyzji w sprawie zasobów własnych Unii Europejskiej rozpocznie się prawdopodobnie od sporu o to, jaką większością ma być uchwalona ta ustawa. Zdaniem opozycji powinna to być większość kwalifikowana, czyli 2/3 głosów, według rządu wystarczy większość zwykła.

30.04.2021

Adwokat Ewa Stawicka na czele "Palestry"

Prawnicy

Adwokat Ewa Stawicka została tym samym pierwszą w historii czasopisma Adwokatury Polskiej „Palestra” kobietą na stanowisku redaktora naczelnego. Związana jest współpracą z redakcją pisma od 1993 roku, od 2010 roku jako członkini Kolegium Redakcyjnego. W kwietniu 2021 r. została p.o. redaktora naczelnego po rezygnacji z tej funkcji adw. prof. dr hab. Macieja Gutowskiego.

30.04.2021

Nie będzie przesunięcia terminu kas fiskalnych online

Prawnicy

Ministerstwo Finansów nie widzi uzasadnienia dla przesunięcia terminu wprowadzenia obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online. To odpowiedź na wspólny apel prezesów Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Lekarskiej. Resort pozostawia jednak trochę nadziei zapewniając, że analizuje sytuację

30.04.2021

Greenberg Traurig z nagrodą Kancelarii Roku 2021 IFLR w Polsce

Rynek

Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Greenberg Traurig otrzymało prestiżową nagrodę Kancelarii Roku 2021 w Polsce, przyznaną przez International Financial Law Review (IFLR). Nagrody IFLR Europe 2021 Awards uhonorowują najbardziej innowacyjne kancelarie i transakcje ubiegłego roku.

30.04.2021

Służby coraz chętniej sięgają po dane obywateli - jest petycja o zmianę prawa

Policja

Już 5 tysięcy podpisów zebrano pod petycją dotyczącą zmian w przepisach umożliwiających większą kontrolę nad pozyskiwaniem przez służby danych. Kampanię "Podsłuch jak się patrzy" uruchomiła Fundacja Panoptykon, a czas jest istotny także z punktu widzenia przyjętej ostatnio przez Sejm noweli kodeksu postępowania karnego, która dodatkowo poszerza kompetencje służb.

30.04.2021

Jedni zaszczepieni, inni czekają - duże dysproporcje w sądach i prokuraturach

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od kilku tygodni trwa szczepionkowy chaos w sądach, ale także w prokuraturach. Nie znaczy to, że wszędzie jest tak samo. W jednych sądach szczepienia - mimo braku uregulowania - przebiegają bez większych problemów, w innych sędziowie i pracownicy szczepią się rocznikowo lub "na własną rękę". Szansą mogłyby być szczepienia w ramach zakładu pracy, ale trwają analizy jak zebrać wystarczającą liczbę osób.

30.04.2021

We wtorek 4 maja posiedzenie Sejmu ws. Funduszu Odbudowy

Koronawirus

Sejm zbierze się we wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu, by zająć się projektem ustawy o ratyfikacji unijnej decyzji dotyczącej Funduszu Odbudowy - poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Fundusz ma służyć ożywieniu gospodarek po pandemii koronawirusa.

29.04.2021

Sądy na dłużej przeprowadzą się do internetu – zmiany w procedurze coraz bliżej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Projekt „tymczasowych” zmian procedury cywilnej został, z poprawkami, przyjęty przez Sejm. Technicznie jest to nowelizacja przede wszystkim ustawy z 2 marca 2020 r., a nie kodeksu postępowania cywilnego, a wprowadzane rozwiązania mają obowiązywać jeszcze rok od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii - pisze radca prawny Justyna Dereszyńska,

29.04.2021

Troje sędziów kandyduje na stanowisko prezesa Izby Pracy SN

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Bohdan Bieniek, Jolanta Frańczak i Piotr Prusinowski - to sędziowie wskazani jako kandydaci na nowego prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego przedstawieni prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Kadencja obecnego prezesa SN kierującego Izbą Pracy - Józefa Iwulskiego - dobiegnie końca w sierpniu br.

28.04.2021

TK odroczył rozprawę w sprawie zabezpieczenia TSUE do 13 maja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie wydał w środę orzeczenia w sprawie stosowania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem są wnioski formalne złożone przez przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich. W zabezpieczeniu z 8 kwietnia 2020 r. TSUE podważył legalność działania Izby Dyscyplinarnej, a w odpowiedzi sędzia tej Izby złożyła wniosek do Trybunału

28.04.2021

Sędziowie z Krakowa będą tłumaczyć się ze szczepień

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Czynnościami wyjaśniającymi zakończył się incydent podczas szczepienia sędziów w jednym z krakowskich punktów na początku kwietnia. Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych sprawdza czy uchybili godności urzędu szczepiąc się lub usiłując się szczepić poza kolejnością.

28.04.2021

W środę w ministerstwie rozmowy w sprawie m.in. e-doręczeń

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezesi samorządów adwokatów i radców prawnych mają się w środę - 28 kwietnia - spotkać z pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. Informatyzacji i dyrektorem Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych. Temat to m.in. przyjęta przez Sejm nowelizacja procedury cywilnej, która oprócz e-licytacji w nieruchomościach wprowadza e-doręczenia i obowiązek dołączania do pism procesowych odpisów w formie elektronicznej.

27.04.2021

Sędzia Morawiec chce, by sąd przywrócił ją do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Morawiec, której w październiku ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna SN nieprawomocnie uchyliła immunitet i zawiesiła ją w czynnościach służbowych, złożyła we wtorek pozew do sądu pracy, w którym domaga się dopuszczenia do orzekania, kwestionując prawo do ID do wydawania takich decyzji.

27.04.2021

Prokurator Łukasz Łapczyński nowym rzecznikiem Prokuratury Krajowej

Prokuratura

Od wtorku rzecznikiem Prokuratury Krajowej jest prokurator Łukasz Łapczyński. Zastąpił na tym stanowisku prokurator Ewę Bialik. Poinformowano o tym na stronie internetowej Prokuratury Krajowej. Nowy rzecznik od ponad roku pracował w Dziale Prasowym Prokuratury Krajowej, wcześniej był m.in. rzecznikiem w warszawskiej prokuraturze okręgowej.

27.04.2021

Skargi do prokuratury w sprawie niedopuszczenia Juszczyszyna do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie wpłynęły cztery zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z blokowaniem powrotu do pracy sędziego Pawła Juszczyszyna. Olsztyńska prokuratura nie chce prowadzić żadnej z tych spraw i przekazała je do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która nadzoruje olsztyńską prokuraturę, by wskazała inną jednostkę.

27.04.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski