E-rozprawy - MS pyta sądy o sprzęt i zapotrzebowanie na szkolenia

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W ślad za rekomendacjami dla sądów, by w związku z sytuacją covidową wyznaczano i przeprowadzano rozprawy zdalne, Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do prezesów pismo z pytaniem o ewentualne zapotrzebowania na sprzęt informatyczny lub szkolenia online w tym zakresie. Mają też być przygotowane dodatkowe zalecenia dotyczące pracy dwuzmianowej.

12.11.2020

Prokuratura rezygnuje z postępowania wobec sędzi Majcher

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponieważ Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie uchyliła immunitetu sędzi Sądu Rejonowego w Opolu Irenie Majcher, prokurator rozważa aktualnie możliwość zakończenia prowadzonego śledztwa - poinformował prokurator krajowy Bogdan Święczkowski w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich.  

10.11.2020

Prezes stołecznego sądu okręgowego zrezygnowała ze stanowiska

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Joanna Bitner złożyła rezygnację z kierowania Sądem Okręgowym w Warszawie. Nie podała powodów tej decyzji, ale poinformowała, że będzie nadal orzekać w wydziale cywilnym tego sądu. Prezes, kojarzona z obecnym kierownictwem resortu sprawiedliwości i byłym wiceministrem Łukaszem Piebiakiem, była w ciągłym konflikcie z większością sędziów tego sądu.

10.11.2020

Wybór sędziego do Strasburga poniżej standardów Rady Europy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa procedura wyboru kandydata na polskiego sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jednak zdaniem RPO i wielu organizacji pozarządowych, nie spełnia ona standardów Rady Europy, ponieważ nie odbywa się transparentnie, robi to zespół złożony wyłącznie z osób wskazanych przez władzę wykonawczą, obraduje on na posiedzeniach zamkniętych, nie jest też przewidziane publiczne wysłuchanie kandydatów

10.11.2020

Greenberg Traurig doradcą przy zakupie dużej działki pod magazyny koło Warszawy

Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała spółce Panattoni Development Europe przy transakcji nabycia niezabudowanej działki położonej w okolicach Nadarzyna. Doradztwo przy transakcji obejmowało również negocjacje i zawarcie umowy dotyczącej realizacji i zarządzania projektowanym budynkiem magazynowym.

10.11.2020

Coraz większe covidowe obostrzenia, ale egzamin sędziowski bez zmian

Wymiar sprawiedliwości

Na 13 listopada zaplanowano drugą, ustną część egzaminu sędziowskiego. Zdający alarmują, że nie dostali informacji o warunkach jej przeprowadzenia, ani potwierdzenia, że się odbędzie. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury odpowiada, że egzamin nie został odwołany i zostanie przeprowadzony zgodnie z planem - stacjonarnie. Formy online nie przewidują bowiem przepisy.

10.11.2020

Jacek Kudła wyróżniony w Konkursie im. prof. Tadeusza Hanauska

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Jacek Kudła, ekspert w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych, biegły sądowy, a także autor wielu komentarzy i opinii dla Prawo.pl i Wolters Kluwer został wyróżniony w Konkursie im. Prof. Tadeusza Hanauska na Pracę Roku z Dziedziny Kryminalistyki. Nagrodzona praca "System czynności operacyjno – rozpoznawczych w Rzeczypospolitej Polskiej" składa się z 54 komentarzy.

09.11.2020

Trybunał odkłada rozpatrzenie pytań o kadencję RPO

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 2 grudnia br. przełożył, zaplanowaną na 19 listopada rozprawę w sprawie ustawowego przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego RPO. Przyczyn tej decyzji nie podano.

09.11.2020

Sądy pracują na jedną zmianę albo rotacyjnie i trochę zdalnie

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W związku z bardzo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce, Ministerstwo Sprawiedliwości zaleciło sądom przechodzenie na pracę dwuzmianową, by ograniczyć w ten sposób ryzyko zarażenia. Sądy zareagowały różnie - np. w Tarnobrzegu i okręgu zielonogórskim częściowo zastosowały się do zalecenia, ale w okręgach kaliskim i olsztyńskim nadal pracują na dotychczasowych zasadach.

09.11.2020

Kancelaria DZP pomaga w Gdyni przy największej w Polsce inwestycji publiczno-prywatnej

Prawnicy Rynek

Realizowany przez Port Gdynia w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego projekt „Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia” jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. 5 listopada 2020 r. opublikowano ogłoszenie o zamówieniu, rozpoczynając formalnie postępowanie na wybór partnera prywatnego. Pomoc prawną świadczy w tym kancelaria DZP.

09.11.2020

HFPC apeluje do kandydatek i kandydatów na sędziego ETPC - ujawnijcie się

Wymiar sprawiedliwości

6 listopada upłynął termin na składanie zgłoszeń do Ministerstwa Spraw Zagranicznych przez kandydatów i kandydatki na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski. Organizacje pozarządowe od pewnego czasu alarmują, że procedura może nie być transparentna, teraz HFPC, ale też adwokaci i radcy, apelują by ci, którzy się zgłosili, poinformowali o tym.

08.11.2020

Sumienie władzy zamiast sumienia obywateli - wyrok TK problematyczny dla całego systemu

Prawo karne Opieka zdrowotna

Choć wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzający prawo aborcyjne w praktyce jeszcze nie obowiązuje, to budzi wiele wątpliwości, bo w tym przypadku strażnik Konstytucji staje się wykonawcą woli rządzących. Tymczasem w kolejce na orzeczenia czekają kolejne kontrowersyjne sprawy choćby bezkarność urzędnicza, czy kwestia odszkodowań dla przedsiębiorców.

08.11.2020

Prawie 179 zł rekompensaty dla świadka - jest projekt Senatu

Wymiar sprawiedliwości

82,31 zł brutto – maksymalnie tyle dostaje dziś od państwa za utracony zarobek lub dochód osoba wezwana na świadka przez sąd lub prokuraturę. Rzecznik Praw Obywatelskich w tej sprawie interweniował bo ocenił, że to kwota rażąco niska. Propozycję zmian przygotował właśnie Senat, który proponuje maksymalnie 178 zł 94 gr.

07.11.2020

Włodzimierz Chróścik nowym prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych

Prawnicy Koronawirus

Włodzimierz Chróścik, dotychczasowy wicedziekan, a wcześniej dziekan OIRP w Warszawie, został w sobotę wybrany na prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych. Formę krajowego zjazdu narzucił koronawirus - początkowo planowany była stacjonarnie, odbywa się online. W głosowaniu brało udział 318 delegatów, za kandydatem opowiedziała się większość - 253.

07.11.2020

Bobrowicz: Nowym władzom samorządu życzę mocnego kręgosłupa

Prawnicy Koronawirus

Doszliśmy do czasów, gdy polityka wiedzie niespotykany prymat ponad prawem, gdy święte dla nas do niedawna instytucje takie jak Trybunał Konstytucyjny, Krajowa Rada Sądownictwa czy też Sąd Najwyższy stały się niczym innym jak przybudówkami rządzącej partii. Przed moim następcą i przyszłą KRRP staną trudne wyzwania, z którymi nie przyszło nam się dotąd zmierzyć - mówił Maciej Bobrowicz

07.11.2020

Premier: Zawetujemy mechanizm wiązania funduszy UE z praworządnością

Nie będzie zgody na uzależnienie wydatków budżetowych od wyobrażeń Komisji Europejskiej co do tego, jak funkcjonuje państwo polskie - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do informacji o porozumieniu niemieckiej prezydencji z Parlamentem Europejskim w sprawie mechanizmu warunkującego korzystanie z funduszy unijnych od przestrzegania zasad praworządności.

06.11.2020

Premier podpisał rozporządzenie finalizujące podwyżki dla kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Po licznych apelach, pismach kierowanych do prezydenta Andrzeja Dudy i petycjach do premiera, szef rządu podpisał rozporządzenie, które ma zrealizować ubiegłoroczne porozumienie dotyczące podwyżek także dla tej grupy zawodowej. Chodzi średnio o 900 zł na etatach. Wzrost wynagrodzeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 r.

06.11.2020

MS rekomenduje: e-rozprawy i niezwłoczne wprowadzenie pracy zmianowej w sądach

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Z powodu koronawirusa część sądów odwołuje rozprawy jawne. W ocenie Ministerstwa Sprawiedliwości sposobem na trudną sytuację jest wyznaczanie i przeprowadzanie rozpraw zdalnych, rozpatrywanie spraw na posiedzeniu niejawnym i korzystanie choćby z możliwości...mediacji. Resort rekomenduje też niezwłoczne wprowadzenie dwóch zmian pracy

06.11.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski