Opinia rzecznika TSUE korzystna dla frankowiczów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Sąd nie może samodzielnie uzupełnić luki w umowie po wyeliminowaniu z niej niedozwolonego postanowienia, ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, bo będzie to korzystniejsze dla kredytobiorcy. To konsument ma decydujące zdanie, co jest dla niego lepsze. Tak uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.

14.05.2019

Kredyty frankowe - wybór między ważeniem interesów a konsekwentnym stosowaniem prawa

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Nawet dla prawnika zajmującego się od lat kredytami indeksowanymi/denominowanymi kursem waluty obcej analiza orzecznictwa sądowego może przyprawić o ból głowy. Czy to już ostatnia wątpliwość Sądu Najwyższego w sprawach tzw. kredytów „frankowych”? - zastanawia się radca prawny Tomasz Konieczny.

27.04.2019

SN: Sędzia frankowicz może orzekać w sprawie frankowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Po raz pierwszy Sąd Najwyższy jasno wskazał, że sędziowie, którzy mają kredyty frankowe, nie muszą wyłączać się od orzekania w takich sprawach. Jednocześnie uchylił wyrok korzystny dla kredytobiorcy. Ale wypowiedział się wprost o skutkach niedozwolonej klauzuli w umowie.

10.04.2019

Kolejny ważny wyrok TSUE w sprawie frankowiczów i unieważnienia umowy

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Konsument nie musi być związany nieuczciwą klauzulą. Umowa, którą ją zawiera, może być unieważniona w całości, o ile bez niej nie może dalej obowiązywać. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie węgierskiego frankowicza.

18.03.2019

Ustawa frankowa jest dla wszystkich kredytobiorców

Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

Ogromna większość kredytobiorców nie pójdzie do sądów, czeka na rozwiązania systemowe, czyli na ustawę z inicjatywy Prezydenta. Nie widzę w niej żadnego elementu, który komukolwiek wyrządzałby jakąś krzywdę, a skorzystają z niej wszyscy kredytobiorcy znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Niezależnie, czy mają kredyt złotowy, czy odnoszący się do waluty obcej – mówi Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

22.02.2019

Projekt ustawy frankowej gotowy do drugiego czytania w Sejmie

Finanse Kredyty frankowe

Komisja Finansów przyjęła sprawozdanie o prezydenckim projekcie tzw. ustawy frankowej. Krystyna Skowrońska, poseł PO, domaga się, aby jeszcze raz zaopiniowało go Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdaniem Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezydenta nie ma takiej potrzeby. Nie boją się sporów arbitrażowych z bankami.

21.02.2019

Frankowicz może żądać sprawdzenia, czy udzielono mu kredytu walutowego

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Terminowa obsługa kredytu nie jest przeszkodą do powództwa o ustalenie nieważności niektórych postanowień umowy, w szczególności dotyczących waluty kredytu. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Tylko w ten sposób kredytobiorca może bowiem usunąć stan niepewności, co do wysokości rat i sposobu rozliczenia kredytu.

14.01.2019

Sprawy frankowe czekają na głos Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Kredyty frankowe

To Sąd Najwyższy wywołał chaos orzeczniczy w sprawach frankowych. Dlatego potrzebny jest niezwłocznie jego głos aby przywrócić zaufanie do wymiaru sprawiedliwości w orzecznictwie konsumenckim - mówi adwokat Iwo Gabrysiak, wspólnik zarządzający Gabrysiak i Wspólnicy.

29.11.2018

Szykuje się sąd nad kredytami frankowymi

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Warszawski Sąd Okręgowy pyta o sprawy frankowe nie tylko Trybunał Sprawiedliwości UE, ale także Sąd Najwyższy. W tym stołecznym sądzie już co piąta wpływająca sprawa dotyczy kredytów frankowych. Sąd Najwyższy wywołał chaos orzeczniczy w sprawach frankowych, więc teraz powinien pilnie zabrać głos, by ujednolicić orzecznictwo - wskazują prawnicy. Tym bardziej, że stanowisko rządu przekazane do Luksemburga jest korzystne dla konsumentów.

28.11.2018

Frankowicze przegrali w Łodzi

Finanse Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił w piątek pozew grupy "frankowiczów" przeciwko mBankowi. Klienci banku domagali się unieważnienia całych umów kredytów "waloryzowanych" lub części ich zapisów....

19.10.2018

Dobra praktyka nie legalizuje bezprawnej klauzuli w umowie

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Praktyka wykonywania umowy nie wpływa na ocenę abuzywności zamieszczonych w niej postanowień - stwierdził po raz kolejny Sąd Najwyższy. Orzeczenie to powinno dopomóc konsumentom w obronie swoich praw...

12.09.2018

Unijny sąd zdecyduje
o prawach polskich kredytobiorców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Kredyty frankowe

Siemianowice Śląskie, Warszawa i Lublin. Sądy z tych miast wysłały w tym roku pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach dotyczących kredytów. Pytają m.in. jak postępować z...

22.08.2018

W sprawie kredytów zawiodły i banki, i państwo

Kredyty frankowe

Mija 10 lat od pierwszych sygnałów o niebezpiecznych klauzulach w umowach frankowych. W sądach walczy ułamek frankowiczów – ci, których na to stać. Reszta musiałaby wybrać między spłatą raty a...

16.08.2018

Poprawia się pozycja negocjacyjna „frankowiczów”

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Choć generalnie postępowania polubowne dotyczące kredytów „frankowych” nie kończą się sukcesem, to w przypadku sporów dotyczących ubezpieczenia niskiego wkładu własnego zdarzają się pojedyncze ugody....

15.08.2018

UOKiK zmobilizował Millennium do aneksowania umów frankowiczom

Finanse Kredyty frankowe

Bank Millennium wyśle kredytobiorcom propozycje aneksów do umów, w których wykreśli klauzule dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu. Nie będzie już też ustanawiał żadnych dodatkowych zabezpieczeń. To efekt interwencji prezesa UOKiK.

06.08.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski