Konflikt w Izbie Cywilnej SN nasila się: sędzia Zawistowski odpowiada I Prezes

Prawnicy

Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła uchwały dotyczącej prawidłowości odmowy powołania sędziego. Na posiedzenie w składzie siedmiorga sędziów nie stawił się sprawozdawca prof. Karol Weitz z przyczyn usprawiedliwionych. Przewodnicząca składu prof. Małgorzata Manowska odwołała posiedzenie. Do rozstrzygnięcia pozostaje pytanie: czy orzeczenie wydane przez neo-sędziego jest ważne? Były prezes Izby wyjaśnia jak układał składy orzekające.

02.02.2022

Dowody w rękach stron, ale gdy te są bierne, sąd może wkroczyć do akcji

Wymiar sprawiedliwości

Co do zasady, sąd nie prowadzi dowodów z urzędu, gdyż to strony powinny wykazać się inicjatywą dowodową. Niejednokrotnie od tego, jakie dowody zostaną przeprowadzone w postępowaniu cywilnym, zależy pomyślność procesu. Bierność stron działa na ich niekorzyść. Sąd może jednak w wyjątkowych przypadkach uznać, że nawet dowód przez nie nie wskazany, powinien zostać przeprowadzony.

02.02.2022

Do końca lutego wstrzymane widzenia skazanych, NRA interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Służba Więzienna wstrzymała widzenia skazanych z rodzinami i osobami bliskimi począwszy od 31 stycznia 2022 roku aż do 27 lutego 2022 roku. Powodem ma być ochrona przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przemysław Rosati prezes NRA, apeluje do jej kierownictwa o natychmiastowe przywrócenie prawa do widzeń osobom przebywającym w jednostkach penitencjarnych.

01.02.2022

Sądowe statystyki nadszarpnął covid, lekarstwem MS - klauzule wykonalności

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości tuż przed Nowym Rokiem zmieniło przepisy dotyczące rejestracji wniosków o wydanie klauzuli wykonalności, to m.in. tysiące spraw o zapłatę. Sędziowie dopatrują się w tym także ukrytego celu. Oceniają, że resort chce zwiększyć statystyki nadwyrężone m.in. covidowym zastojem w egzekucjach komorniczych. A pełnomocnicy już dostają rykoszetem, bo część sądów wymaga dodatkowych dokumentów i dodatkowej opłaty.

01.02.2022

Inflacja w Polsce mocno dotyka także prawa

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2021 był spokojniejszy pod względem liczby zmian w prawie niż rok 2020. Ogłoszono prawie 20 tys. nowych aktów prawnych, czyli o 5 tysięcy mniej niż przed rokiem. Ustawa covidowa została zmieniona „tylko” 31 razy, rok wcześniej - aż 64 razy. Niepokojące jest skracanie procesu legislacyjnego, który potrafi trwać zaledwie 10 dni. Nadal zdarzają się przepisy bez vacatio legis albo z "wstecznym" wejściem w życie.

01.02.2022

Iustitia: "Żonglowanie składem" w SN, w sprawie statusu neosędziów, niedopuszczalne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czworo nowych sędziów, w tym I prezes Małgorzata Manowska uzupełnia 7-osobowy skład Izby Cywilnej SN, który w poniedziałek rozpatrzy sprawę statusu nowych sędziów, po uzyskaniu odpowiedzi udzielonej przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania skierowane przez skład, którego część przeszła już w stan spoczynku. Iustitia alarmuje, że to niedopuszczalne.

31.01.2022

Adwokaci wypisują się z urzędówek, bo stawki są za niskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem adwokatów stawki za pomoc prawną z urzędu są nie tylko niskie, ale i niesprawiedliwe. Dlatego wielu z nich domaga się, by sądy przyznawały im wynagrodzenie zgodnie ze stawkami dla pełnomocników z wyboru. Rzadko się to udaje, więc niektórzy proszą swoje izby o "wypisanie" z listy prawników gotowych na tzw. urzędówki.

31.01.2022

Adwokat Łysek: Nawet duża przesyłka do sądu jest listem poleconym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z prawem pocztowym list polecony uznany przez politykę wewnętrzną Poczty Polskiej za paczkę, nie traci swojego statusu. O statusie przesyłki listowej decyduje, zgodnie z definicją legalną, jej zawartość. Jeżeli dana przesyłka jest przesyłką z korespondencją, to nadal jest listem poleconym - pisze adwokat Wojciech Łysek z kancelarii Dentons.

31.01.2022

Covid zawiesza "czerwone miasteczko", ale protest pracowników sądów i prokuratur trwa

Prokuratura

Związkowcy pracowników sądów i prokuratury zdecydowali o "zawieszeniu" "czerwonego miasteczka", w którym protestowali w pobliżu kancelarii premiera domagając się zwiększenia wynagrodzeń o 12 proc. i przeciwdziałania mobbingowi. Zapewniają jednak, że to nie oznacza zakończenie protestu. Przyczyną - jak informują - jest kolejna fala koronawirusa, narastają liczba zachorowań i szybkość jego rozprzestrzeniania się.

30.01.2022

Sędziowie grają z WOŚP, choć KRS groziła im palcem

Wymiar sprawiedliwości

Tuż przed świętami Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła uchwałę, że udział sędziego, z wykorzystaniem swojego statusu, w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny i to ze względów etycznych. Sędziowie...

30.01.2022

Adwokaci, radcy, sędziowie - jak co roku "grają" z WOŚP

Prawnicy

Samorządy, adwokaci, radcy i sędziowie jak co roku prowadzą zbiórki pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawione są nie tylko e-skarbonki, można wziąć udział w licznych licytacjach, a tam do wyboru porady prawne, bilety VIP na koncert zespołu Coldplay, dzień w kancelarii, książki i albumy, portret Adwokota, ciasta, wizyta w winnicy, weekend na Mazurach.

29.01.2022

Dostęp do obrońcy od chwili zatrzymania i odrębne przestępstwo tortur - proponuje RPO

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie do Kodeksu karnego odrębnego przestępstwa tortur dowodziłoby, że ich eliminowanie wśród funkcjonariuszy jest dla państwa priorytetem, a dostęp do obrońcy już na wczesnym etapie zatrzymania działałby odstraszająco na rozważających użycie przemocy wobec osoby przesłuchiwanej - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Ministerstwo Sprawiedliwości takiej konieczności nie widzi.

29.01.2022

"Za skuna mandata nie krata"? - za 1,5 g "zioła" raczej pogrożenie palcem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Policja zatrzymała znanego rapera za posiadanie niewielkiej ilości marihuany. Za taki czyn grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do roku - choć tego typu sprawy często umarza się od razu. Tymczasem ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wymaga poprawy - w tym zdefiniowania pojęć "znaczna" i "niewielka" ilość narkotyku.

28.01.2022

Prokuratura wraca do pracy zmianowej

Prokuratura Koronawirus

Najpóźniej w poniedziałek wraca praca zmianowa w prokuraturze. Sprzeciwiają się jej związki zawodowe, ale negatywnie ocenili to też wszyscy prokuratorzy regionalni. Już wcześniej miało to być sposobem na pierwszą falę koronawirusa. Mimo kilkukrotnych analiz oraz postulatów prokuratorów i pracowników prokuratury, dwie zmiany pozostały prawie rok, aż do końca maja 2021 r.

28.01.2022

Opozycja i organizacje prawnicze proponują przerwanie sporu z UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Umożliwienie wykonania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE odnoszących się do polskiego wymiaru sprawiedliwości, a w efekcie odblokowanie funduszy unijnych - to cel projektu ustawy, który przedstawili w czwartek przedstawiciele opozycji parlamentarnej oraz organizacji społecznych i politycznych, tworzących Porozumienie dla Praworządności.

27.01.2022

Kurator w terenie narażony na Omikrona - jest apel o ograniczenia

Wymiar sprawiedliwości

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych, ze względu na gwałtowne rozprzestrzenianie się wariantu Omikron wirusa SARS-CoV- 2 i wzrastającą liczbę zachorowań wśród kuratorów sądowych, zwrócił się do prezesów sądów o zalecenia dla przewodniczących wydziałów. Chodzi m.in. o ograniczenie do niezbędnego minimum wywiadów środowiskowych i wydłużenie terminów na ich sporządzenie.

27.01.2022

Jest śledztwo prokuratury w sprawie sędziów TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Była analiza jest śledztwo - warszawska prokuratura okręgowa bada czy sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekroczyli swoje uprawnienia w toku rozpoznawania skarg przeciwko Polsce. W grudniu do prokuratur rejonowych skierowano właśnie pismo z prośbą o przekazywanie kolejnych ewentualnych zawiadomień w tym zakresie, celem jest zbadanie czy sprawy się łączą.

26.01.2022

TSUE 16 lutego wyda wyrok ws. skargi Polski i Węgier na mechanizm "pieniądze za praworządność"

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości, zaskarżonego przez rządy Polski i Węgier, zostanie ogłoszony 16 lutego. Rzecznik generalny TSUE sugeruje, że Trybunał powinien oddalić te skargi na mechanizm warunkowości, uzależniający wypłatę środków unijnych od przestrzegania praworządności.

26.01.2022

Kandydaci z Polski na sędziego ETPC ponownie odrzuceni

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Elżbieta Karska, Aleksander Stępkowski i Agnieszka Szklanna to kandydaci z Polski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, którzy zostali w środę ponownie odrzuceni przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Zgłoszeni zostali w grudniu po raz drugi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i teraz Polska ma jeszcze raz powtórzyć procedurę.

26.01.2022

Rozwód? Kontakty z dzieckiem do jak najszybszego uregulowania

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Kontakty z dzieckiem podobnie jak alimenty budzą w czasie rozwodów spore emocje. Choć teoretycznie jedno i drugie jest prawem dziecka i obowiązkiem rodziców, ustalenia w tym zakresie często przedłużają się w czasie a bywa, że stają kartą przetargową w konflikcie między byłymi partnerami. Prawnicy są zgodni jeśli chcemy utrzymać więź z dzieckiem, kwestia kontaktów trzeba uregulować jak najszybciej. Jeśli nie da się inaczej to na drodze sądowej.

26.01.2022