Sprzeczne decyzje dwóch izb SN w sprawie sędziego Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła w piątek odwołanie sędziego Waldemara Żurka od uchwały KRS dotyczącej jego przeniesienia do innego wydziału sądu. Decyzja została podjęta, mimo że w Izbie Cywilnej SN czeka na rozpatrzenie wniosek o wyłączenie sędziów Izby Kontroli z rozpoznawania tego odwołania.

08.03.2019

Prawnicy wciąż nie doceniają internetu

Prawnicy

Promowanie usług w internecie i w mediach społecznościowych, dobrze zaprojektowane strony internetowe oraz kontakt z klientem - to wciąż szwankuje w polskich kancelariach. Problematyczna bywa także komunikacja z klientem oraz rutyna.

08.03.2019

Anna Mazurczak wyróżniona tytułem "Kobieta Adwokatury" 2018

Prawnicy

Prawo antydyskryminacyjne, prawa osób LGBT, prawa człowieka to specjalizacja adwokat Anny Mazurczak, która w tym roku odebrała nagrodę "Kobieta Adwokatury". Razem z nią wyróżnione zostały dwie inne adwokatki - Monika Sokołowska zajmująca się m.in. sprawami dotyczącymi przemocy w rodzinie i Beata Bieniek-Wiera - specjalistka od sporów korporacyjnych oraz prywatyzacji.

08.03.2019

Kurator - zawód wysokiego ryzyka, konieczne zmiany przepisów

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy sądowi chcą, by w nowej ustawie zadbano o ich bezpieczeństwo i zabiegają m.in. o wprowadzenie dodatku za trudne warunki pracy. Z badań wynika, że zaledwie 2,5 proc. spośród nich podczas wykonywania obowiązków czuje się bezpiecznie.

08.03.2019

"Solidarność": 450 zł podwyżki dla pracowników sądów i prokuratur do już uzyskanych 200 zł

Wymiar sprawiedliwości

Postulowane przez nas 450 zł podwyżki dla pracowników sądów ma być uzupełnieniem do 200 zł podwyżek, które zostały zapisane w budżecie na 2019 r. - wyjaśnia NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądów w opublikowanym w czwartek oświadczeniu. To reakcja na postulaty innych związków - m.in. Ad Rem i Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, które domagają się 1000 zł podwyżki.

07.03.2019

Kończy się kadencja szefa PKW - kogo wyznaczy prezes Trybunału Konstytucyjnego?

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W końcu marca dojdzie do wymiany jednego z członków Państwowej Komisji Wyborczej. Ponieważ reprezentuje on w tym organie Trybunał Konstytucyjny, to musi go zastąpić inny sędzia TK. Jeśli wskazany zostanie któryś z sędziów wybranych przez Sejm na miejsce już zajęte, w przyszłości może to być wykorzystane do podważania wyników wyborów.

07.03.2019

MS przyznaje - rola kuratorów w kontaktach z dzieckiem wymaga uregulowania

Prawo rodzinne

Trwają prace nad zmianą przepisów, m.in. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dotyczących praw i obowiązków kuratorów rodzinnych w czasie spotkań rodzica z dzieckiem - poinformował wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. To część prac nad ustawą o kuratorach sądowych. O zmiany w tym zakresie od dawna postulują sami kuratorzy

07.03.2019

RPO protestuje przeciwko "teatralnym" zatrzymaniom

Prawo karne Prokuratura Policja

Liczne ostatnio zatrzymania osób pełniących obecnie lub w przeszłości ważne funkcje publiczne, czy zajmujące wysokie stanowiska w dużych firmach mają "teatralny" charakter i są nieadekwatne do potrzeb i zagrożeń, jakie mogą być z tym związane - alarmuje rzecznik praw obywatelskich. I podkreśla, że sądy często uznają takie spektakularne zatrzymania za niezasadne.

06.03.2019

Podwyżki dla pracowników albo paraliż sądów - zapowiada "Solidarność"

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele Kancelarii Premiera mają w ciągu dwóch tygodni przedstawić związkowcom propozycje rozwiązania problemu wynagrodzeń dla pracowników sądów i prokuratur. NSZZ "Solidarność", która zorganizowała "Ostatki u premiera", domaga się dodatkowo 450 zł podwyżki i zapisów w budżecie na 2020 r. umożliwiających zmiany w systemie płac.

06.03.2019

Adwokatura oburzona pozwem TVP przeciwko Adamowi Bodnarowi

Prawo cywilne

Pozew TVP przeciw Adamowi Bodnarowi to niezgodna ze standardami międzynarodowymi próba nacisku na niezależny i niezawisły organ i niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa obejście zapisów Konstytucji RP - stwierdziła we wtorek Naczelna Rada Adwokacka.

05.03.2019

Sędzia Dorota Zabłudowska ma wytłumaczyć się z Nagrody Równości

Wymiar sprawiedliwości

Wiceprezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Iustitia - według zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasoty mogła dopuścić się przewinienia polegającego na uchybieniu godności urzędu. Wezwał ją do złożenia pisemnych wyjaśnień.

05.03.2019

W przyszły czwartek TK oceni zmiany w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wyznaczył na 14 marca br. ogłoszenie orzeczenia w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa dotyczących sposobu powoływania sędziów-członków Rady - poinformował we wtorek TK na swojej stronie internetowej. Rozprawie ma przewodniczyć prezes Julia Przyłębska.

05.03.2019

W całym kraju manifestacje pracowników sądów i prokuratur

Wymiar sprawiedliwości

Kilka tysięcy osób przeszło ulicami Warszawy pod hasłem "Ostatki u premiera". Głównym organizatorem była NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, ale w akcję włączyły się też inne związki. Manifestacje zorganizowane zostały też przez Ad Rem m.in. we Wrocławiu, Bytomiu i Krakowie.

05.03.2019

Gersdorf powołuje zespół, który zajmie się regulaminem SN

Wymiar sprawiedliwości

Prezesi Izb SN uważają, że zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego, które wprowadziło rozporządzenie prezydenta z 11 lutego br., są niedostosowane do specyfiki SN i mogą być problemy z ich praktycznym zastosowaniem. Ma to przeanalizować zespół powołany przez I prezes Małgorzatę Gersdorf.

05.03.2019

Już w piątek startuje Legal Market Day. To ostatni moment na rejestrację

Prawnicy Nowe technologie

Legal Market Day 2019 to siedem godzin wykładów, cztery sesje networkingowe, 16 prelegentów z Polski i zagranicy. Jednym słowem to będzie dzień inspirujących spotkań dla prawników, którzy chcą tworzyć i rozwijać nowoczesne kancelarie. Rejestracja jeszcze trwa.

05.03.2019

Szefowa Centrum Pomocy Prawnej nagrodzona przez RPO

Prawnicy

Dr Katarzyna Przybysławska, prezes Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, które m.in. wspiera uchodźców i osoby starające się o ochronę międzynarodową w Polsce, została jedną z laureatek nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica za 2018 rok.

05.03.2019

Testament - częściej przy pomocy notariusza

Prawo cywilne

Wzrasta liczba testamentów rejestrowanych w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT) - informuje Krajowa Rada Notarialna. Pod koniec stycznia zarejestrowano ich już ponad 233 tys. Z drugiej strony, jak pokazują badania sondażowe i potwierdzają prawnicy, Polacy nadal podchodzą do tego problemu niefrasobliwie

05.03.2019

Pracownicy sądów i prokuratur protestują - chcą wyższych wynagrodzeń

Wymiar sprawiedliwości

Ulicami Warszawy przejdzie we wtorek, 5 marca, manifestacja pod hasłem "Ostatki u premiera". Jej głównym organizatorem jest NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa, ale w akcję włączyły się też inne związki. Jednak nie wszystkie - Ad Rem, który protesty pracowników sądów organizuje od grudnia - zgromadzenia zorganizuje m.in. we Wrocławiu, Bytomiu i Krakowie.

04.03.2019

Kolegium Sądu Najwyższego zajmie się zmianami w regulaminie

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego wprowadziło rozporządzenie prezydenta z 11 lutego br. Z ich powodu o przejściu w stan spoczynku zdecydował prezes Izby Karnej sędzia Stanisław Zabłocki. Uzasadniał, że „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy" jego izby, "chaosu i narastania zaległości”.

04.03.2019