Konkurs na "Kobietę Adwokatury" na finiszu

Prawnicy

Jeszcze przez tydzień można zgłaszać kandydatki do nagrody "Kobieta Adwokatury". Przeznaczona jest ona dla adwokatek, które w ubiegłym roku wykazały się osiągnięciami w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, widocznym zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, a także inną aktywnością, w tym społeczną lub naukową.

10.02.2019

Szklany sufit wciąż ogranicza kobiety w adwokaturze

Prawnicy HR

Problemy zawodowe adwokatek odzwierciedlają to co się dzieje na rynku pracy w Polsce. Kobiet w adwokaturze jest już ponad połowa, nadal jednak z reguły zarabiają mniej niż ich koledzy, mają też mniejsze szanse na zdobycie wyższej pozycji w kancelarii

09.02.2019

Tylko 14 dni na zwrot odpraw przez sędziów SN i NSA

Prawnicy

Jeśli sędziowie Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy powrócili ze stanu spoczynku po uchwaleniu ustawy nie zwrócą w terminie 14 dni pobranych odpraw, zapłacą ustawowe odsetki - zakłada rozporządzenie ministra sprawiedliwości.

08.02.2019

Karę za obrazę sądu wymierzy inny sąd?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Po głośnym wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zakwestionował karę dla Adama Słomki za obrazę sądu, rzecznik praw obywatelskich postuluje zmianę prawa, by w takiej sytuacji orzekał inny sąd.

08.02.2019

Coraz więcej nieobsadzonych stanowisk sędziowskich

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Na koniec 2018 roku nieobsadzonych było 745 etatów sędziowskich w sądach powszechnych. Z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że liczba nieobsadzonych etatów w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła, bo na koniec 2016 roku było to 558 etatów, a na koniec 2017 roku 479.

08.02.2019

Dozór elektroniczny nadal nie służy ofiarom przestępstw

Wymiar sprawiedliwości

Minęło ponad pół roku od zmian w przepisach, dzięki którym System Dozoru Elektronicznego miał być skuteczniej wykorzystywany do ochrony ofiar przestępstw. Mimo, że w tej chwili nie ma lepszego rozwiązania, korzysta z niego zaledwie siedem osób.

08.02.2019

NIK od 100 lat kontroluje struktury państwa

Wymiar sprawiedliwości

Rocznie kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzają kilkaset kontroli z różnych dziecin. Tylko w 2018 roku publikowano raporty dotyczące smogu w Polsce, działania komisji ds. błędów medycznych czy stanu kąpielisk. Analizowano też kontrolę żywności, ryzyko zakażeń w szpitalach czy nadzór w państwowych spółkach.

07.02.2019

Komisje lekarskie MSWiA wstrzymały orzeczenia - czekają na przepisy

Policja

Od początku stycznia komisje lekarskie podległe MSWiA wstrzymały wydawanie orzeczeń w sprawie uszczerbków na zdrowiu funkcjonariuszy. Powodem ma być brak nowych przepisów. Resort zapewnia, że problemu nie ma, podstawy prawne są, a nowe rozporządzenie wkrótce będzie podpisane.

07.02.2019

Ustawa wdrażająca policyjną dyrektywę już obowiązuje

Policja

Nowe przepisy regulują przetwarzanie danych osobowych przez służby - m.in. policję. Spod działania ustawy - na co wielokrotnie zwracali uwagę obrońcy praw człowieka - wyłączone są jednak służby specjalne: ABW, AW, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego i CBA.

06.02.2019

Dziesięć skarg nadzwyczajnych - tysiące bezzasadnych wniosków

Wymiar sprawiedliwości

W ciągu 10 miesięcy obowiązywania skargi nadzwyczajnej do Prokuratury Krajowej i Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło ponad 6 tysięcy wniosków o jej wniesienie do Sądu Najwyższego. Ich zakres jest bardzo szeroki - od prawa spadkowego, poprzez prawo pracy, ubezpieczenia społeczne, błędy medyczne, sprawy o zapłatę i prawo karne.

06.02.2019

Mariusz Haładyj nowym prezesem Prokuratorii Generalnej RP 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii, z zawodu radca prawny, Mariusz Haładyj został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko prezesa Prokuratorii Generalnej RP. Jak poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, nowe obowiązki obejmie w środę 6 lutego.

05.02.2019

E-postępowania w sądach najwcześniej w 2020 roku

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele resortu sprawiedliwości jeszcze w ubiegłym roku informowali, że projekt dotyczący e-akt jest opracowywany i wkrótce zostanie przedstawiony opinii publicznej. Planowano, że pierwsze e-postępowania ruszą już w 2019 r. Z ustaleń Prawo.pl wynika jednak, że prace są nadal na etapie koncepcyjnym, a na zmiany poczekać trzeba będzie co najmniej rok.

05.02.2019

Szkoła o. Rydzyka ma uczyć sędziów komunikacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

"Podniesienie kompetencji w zakresie komunikacji i negocjacji dla sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych" - to temat szkolenia dla sędziów, asesorów i referendarzy, którego oferta trafiła do krakowskiego Sądu Okręgowego.

04.02.2019

Uprawy konopi i maku... pod specjalnym nadzorem

Prawo karne Policja

Instalacje alarmowe, monitoring, zamki, ogrodzenie - policjanci będą musieli sprawdzić, czy zostały zainstalowane i w odpowiedni sposób zabezpieczają uprawę konopi lub maku. Kryteria oceny ureguluje projekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych.

04.02.2019

Zmalało zaufanie do sędziów i wszystkich prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aż o 8 punktów procentowych, z 54 do 46 proc. spadło w 2018 roku w Polsce zaufanie do sędziów. Prawie tak samo, bo o 7 punktów procentowych (z 58 do 51 proc.) obniżył się poziom zaufania do wszystkich zawodów prawniczych. Mocno, bo o 5 punktów proc. spadło też zaufanie do dziennikarzy telewizyjnych.

03.02.2019

SN oczekuje odpowiedzi Trybunału UE na swoje pytania

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien nadal zajmować się pytaniami prejudycjalnymi polskiego Sądu Najwyższego - stwierdził prezes SN kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józef Iwulski w odpowiedzi na pytanie TSUE.

02.02.2019

SN: Sędzia Zaradkiewicz nie uczestniczył w rozprawie bo był chory

Prawnicy

Sędzia Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz nie stawił się na pierwsze zwołane z jego udziałem posiedzenie 31 stycznia br., w którym był sprawozdawcą w pięciu skargach kasacyjnych. Powód: choroba uniemożliwiająca przybycie. Tyle, że dwaj pozostali sędziowie ze składu orzekającego nie byli o tym zawiadomieni.

01.02.2019

K&L Gates pomogła wygrać spór z dostawcą ekranów na autostradę A2

Prawnicy Prawo gospodarcze

Kancelaria K&L Gates skutecznie reprezentowała chińską spółkę budowlaną China Overseas Engineering Group Co., Ltd (COVEC) w sporze sądowym z podwykonawcą - niedoszłym dostawcą ekranów akustycznych na budowie autostrady A2 między Warszawą a Łodzią.

01.02.2019