3 i 4 września, podczas pierwszych dwóch dni egzaminu, zdający będą opracowywali projekty aktów notarialnych, natomiast trzeciego dnia przygotują projekt odmowy dokonania czynności notarialnej, uzasadnienie jej dopuszczalności albo opracują projekt czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

Zdający mogą rozwiązywać zadania egzaminacyjne ręcznie lub przy użyciu komputera, na co zdecydowało się 99 proc. osób. Egzaminowani będą korzystali z własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne określone przez przewodniczących komisji egzaminacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

Podczas rozwiązywania zadań w trakcie egzaminu notarialnego zdający mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Zadania egzaminacyjne – identyczne dla wszystkich zdających – przygotował zespół złożony z przedstawicieli ministra sprawiedliwości i Krajowej Rady Notarialnej.

 


Skład komisji egzaminacyjnych

W skład każdej z komisji egzaminacyjnych wchodzi 7 osób: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości, 2 przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Notarialną oraz 1 pracownik badawczy, badawczo-dydaktyczny lub dydaktyczny prowadzący działalność naukową lub kształcenie w zakresie nauk prawnych w szkole wyższej w Rzeczypospolitej Polskiej lub pracownik naukowy w instytucie naukowym Polskiej Akademii Nauk, posiadający co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych.

Czytaj też: Rozwód przed notariuszem? W związkach bez małoletnich dzieci >

 

Czas trwania egzaminu

Egzamin rozpocznie się każdego dnia o godz. 10 i potrwa 6 godzin. Czas trwania egzaminu dla osób niepełnosprawnych zostanie wydłużony o połowę, tj. do 9 godzin.