Jak poinformował Trybunał, zmiany mają w szczególności na celu wdrożenie przepisów koniecznych do częściowego przekazania Sądowi UE właściwości do orzekania w trybie prejudycjalnym. Chodzi o sytuacje, kiedy sądy krajowe zwracają się do TSUE z pytaniem o wykładnię aktów prawa unijnego lub o stwierdzenie, czy dany akt prawa UE jest ważny.
Nowe przepisy, które w tym wypadku mają mieć zastosowanie od 1 października br., określają zasady, zgodnie z którymi wnioski o wydanie orzeczeń w trybie prejudycjalnym przekazane przez Trybunał będą rozpoznawane przez Sąd. Aby zapewnić sądom krajowym oraz zainteresowanych stronom tych samych gwarancji, co stosowane przez TSUE, Sąd przejął w tym zakresie przepisy regulaminu postępowania przed Trybunałem. Podobnie, jeśli chodzi o rozpoznawanie wniosków o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, nowe praktyczne przepisy wykonawcze wzorują się w znacznym stopniu na praktyce Trybunału.
I tak, wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym będą przydzielane specjalnie do tego wyznaczonym izbom w składzie pięciu sędziów, z zastrzeżeniem możliwości przekazania ich innemu składowi orzekającemu stosownie do stopnia trudności i znaczenia sprawy. Sędziowie wyznaczeni do pełnienia funkcji rzecznika generalnego w sprawach prejudycjalnych są wybierani przez Sąd i wspierają skład orzekający właściwy dla każdej sprawy prejudycjalnej wedle zasad udziału rzeczników generalnych w postępowaniach przed Trybunałem.
Co się tyczy zmian regulaminu postępowania przed Trybunałem, nowe przepisy przewidują m.in. możliwość udziału w rozprawie w formie wideokonferencji, pod warunkiem spełnienia przez strony warunków prawnych i technicznych. Uściślone zostały też przepisy dotyczące ochrony danych osobowych oraz sposobów składania i doręczania pism procesowych. Wreszcie, w nowych przepisach zebrane zostały zasady dotyczące transmisji rozpraw Trybunału.
Jeśli chodzi o postępowania przed Sądem UE, zmiany proceduralne dotyczą m.in. zniesienia opłat za wyciągi z rejestru sekretariatu, za odpisy pism procesowych oraz za uwierzytelnione odpisy postanowień i wyroków, a także dotyczą modernizacji przepisów dotyczących sposobów składania i doręczania pism procesowych oraz uproszczenia lub skrócenia procedur.
Projekty zmian zostały przedstawione odpowiednio przez Trybunał i Sąd, po czym jeszcze w czerwcu zostały zatwierdzone przez Radę UE, a następnie formalnie przyjęte przez każdy z sądów w lipcu.
Czytaj również: Koniec z przerywaniem biegu przedawnienia przez banki. Szykuje się nowy wyrok TSUE
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.