Nastolatek ma prawo do pokojowego protestu

Prawo karne Szkoła i uczeń

Czternastolatek stanie przed sądem za udział w protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wobec młodych ludzi konsekwencje próbują wyciągać też niektóre szkoły - mimo że takie działania są niezgodne z konwencją o prawach dziecka, która gwarantuje młodym ludziom prawo do wyrażania poglądów.

21.11.2020

Minister edukacji nie spotkał się z samorządowcami, czekają na kolejny termin

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Na zaproszenie Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, do siedziby resortu przyjechali samorządowcy. Minister z ważnych przyczyn nie mógł się z nimi spotkać. Samorządowcy czekają na zaproponowanie im kolejnego terminu. Tymczasem podkreślają, że oświata jest "nad przepaścią".

20.11.2020

Nauczycielskie 500 plus - jest już wzór wniosku

Nauczyciele dostaną po 500 złotych na zakup sprzętu komputerowego - o bon będą mogli postarać się w szkole, w której pracują. Konieczne będzie wypełnienie wniosku, opisanie zakupionego sprzętu i dołączenie dowodu zakupu, w tym paragonu. Wnioski można składać do 7 grudnia - wzór udostępniono na stronie internetowej MEN.

20.11.2020

Nauczyciel tak doskonały, że kształcić się nie musi? Nowe plany ministerstwa

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Resort edukacji planuje ograniczenie obowiązku doskonalenia nauczycieli. Minister Przemysław Czarnek tłumaczy, że pedagodzy są tak dobrze wykwalifikowani, że dokształcanie jest im niepotrzebne, ba, może wręcz zaszkodzić. Według ekspertów pomysł ma na celu ograniczenie wydatków na oświatę.

20.11.2020

Poparcie strajku kobiet jednak prywatną sprawą nauczycieli

Nigdy nie chcieliśmy pociągać kogokolwiek do odpowiedzialności za wsparcie strajku kobiet - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że to prywatne sprawy nauczycieli, choć oczywiście - jak dodał - kuratorzy sprawdzają szkoły w ramach nadzoru pedagogicznego.

19.11.2020

Domy wczasów dziecięcych bez subwencji oświatowej

Resort edukacji planuje oszczędności - domy wczasów dziecięcych nie będą finansowane z subwencji oświatowej. Odbije się to przede wszystkim na dzieciach i młodzieży fizycznie słabych, wymagających poprawy stanu zdrowia, z terenów zagrożonych, z rodzin zaniedbanych środowiskowo - zauważa Katarzyna Liszka-Michałka z Biura Związku Powiatów Polskich.

19.11.2020

RPO: Konieczna pomoc dla Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych

Nie ma szczegółowych wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki co do zasad kwarantanny w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, wychowanków umieszcza się w zaimprowizowanych pomieszczeniach, z których sami nie mogą wychodzić. To niebezpieczne - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

18.11.2020

Przemysław Czarnek ukarany w Sejmie za homofobiczne wypowiedzi

Komisja Etyki Poselskiej ukarała naganą posła PiS Przemysława Czarnka. Chodzi o jego wypowiedzi dotyczące osób LGBT+. Poseł wyraził jednak przekonanie, że Prezydium Sejmu inaczej oceni tę materię. Wniosek o ukaranie obecnego ministra edukacji i nauki złożyli posłowie opozycji.

18.11.2020

Dzieci w domach, szkoły puste, gimbusy jadą na stratach

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Zdalna nauka nie przyniesie oszczędności, bo kadry w szkołach i tak trzeba opłacić. W większości szkół wiejskich są oddziały przedszkolne, więc i tak trzeba grzać, oświetlić, utrzymać stołówkę i sprzątnąć sale. Najgorzej jest z autobusami szkolnymi – przewoźnicy alarmują, że jeśli praca zdalna szkół przedłuży się, to oni wkrótce upadną.

18.11.2020

MEN: zasiłek także, gdy świetlica jest otwarta

Personel medyczny nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia szkół, a ich dzieci prawa do nauki, bo szkoła w tym czasie zapewnia jedynie opiekę nad nimi – zwraca uwagę Naczelna Izba Lekarska. MEN odpowiada, że świadczenie medykom przysługuje, nawet gdy świetlica jest otwarta.

17.11.2020

Rzecznik rządu: Decyzja w sprawie dalszej nauki zdalnej powinna zapaść pod koniec tygodnia

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Decyzja w sprawie dalszej nauki zdalnej powinna zapaść pod koniec tego lub w przyszłym tygodniu - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Pytany o ewentualny pełny lockdown, powiedział, że dane o zakażeniach, które aktualnie spływają, nie dają uzasadnienia, by wprowadzić w tym momencie dalsze ograniczenia.

17.11.2020

Szkoła zamknięta, ale rodzice wciąż mogą posłać do niej dziecko

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szkoły z powodu zagrożenia epidemicznego pracują zdalnie, ale - jak się okazuje - nie oznacza to, że dzieci nie mogą do nich przyjść. Jeżeli nie mogą uczyć się zdalnie w domu, dyrektor musi im zapewnić możliwość zdalnej nauki w szkole lub zorganizować normalne lekcje. Przepisy nie są jednak jasne, wiec takie oczekiwania rodziców to dla dyrektorów szkół duży problem.

14.11.2020

Powiaty: Wszystkie placówki powinny móc przejść na zdalne nauczanie

Część placówek nie jest objęta zawieszaniem zajęć, tymczasem dyrektorzy ze względów bezpieczeństwa czasem muszą podejmować takie decyzje. Nie mają jednak ku temu podstawy prawnej. Samorządowcy apelują do MEN o zmiany w przepisach tak, aby możliwe było zapewnienie bezpieczeństwa w takich placówkach.

13.11.2020

Ruszają szkolenia on-line dla nauczycieli

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przygotowała drugi cykl darmowych szkoleń on-line dla nauczycieli, które mają formę webinarów. Pierwsza część odbędzie się w czwartek 12 listopada o godz. 20. Wszystkie informacje i linki do szkoleń dostępne są na Facebooku, można się tam też zapisać na webinar.

12.11.2020

Zaraza przedszkolaka się nie ima - rodzic bez zasiłku

Mimo rosnącej liczby zakażeń i zamykania kolejnych branż, przedszkola i żłobki pozostają otwarte. Jak wyjaśnia rząd, chodzi o ochronę gospodarki przed całkowitym zatrzymaniem, co pogłębiłoby tylko kryzys gospodarczy. Część rodziców boi się jednak posyłać dzieci do przedszkoli i żłobków.

12.11.2020

Minister zapowiada zmianę kanonu lektur i więcej treści patriotycznych w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Trzeba zwiększyć wysiłki, żeby w polskich szkołach było więcej treści patriotycznych, np. poprzez zmianę kanonu lektur - zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Sugerował też prace zmierzające do nowego spojrzenia na podręczniki, zwłaszcza podręczniki do historii najnowszej.

11.11.2020

Rząd konsultuje projekt ws. 500 zł dla nauczycieli

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki mającego wprowadzić możliwość dofinansowania do 500 zł zakupu przez nauczycieli sprzętu do nauki zdalnej - akcesoriów komputerowych lub oprogramowania - skierowany został we wtorek do konsultacji publicznych. Potrwają one do piątku 13 listopada, do godz. 9.00. Wprowadzenie tego programu zapowiedział w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki.

11.11.2020

HFPCz: Nauczyciele mają prawo brać udział w pokojowych protestach

Zarządzanie oświatą

Helsińska Fundacja Praw Człowieka z niepokojem przyjęła komunikat Ministerstwa Edukacji Narodowej, z którego wynika możliwość wyciągania konsekwencji prawnych względem uczniów i nauczycieli za udział w Strajku Kobiet lub identyfikowanie się z jego postulatami.

10.11.2020

Okrojone wymagania egzaminacyjne wkrótce do konsultacji

Za kilkanaście dni do konsultacji trafi efekt prac nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi - zapowiada resort edukacji. To skutek dostosowywania programów do warunków zdalnego nauczania w szkołach. Jak przyznał w październiku premier Mateusz Morawiecki, jest ono mniej efektywne niż nauczanie tradycyjne.

10.11.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski