Krótsza droga do najwyższego stopnia awansu

MEN pracuje nad zmianami w rozporządzeniu dotyczącym awansu zawodowego nauczycieli. Znika obligatoryjna ocena pracy oraz wydłużone okresy pomiędzy kolejnymi etapami stażu. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 września 2019 r.

26.07.2019

MEN: Nie ma problemów z miejscami w szkołach średnich

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji podsumował pierwszą turę rekrutacji do szkół średnich. Według ministra Dariusza Piontkowskiego rekrutacja przebiegła bez większych problemów. Wbrew kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostaniem się do szkół średnich - mówił minister edukacji.

25.07.2019

Strefa wolna od chorych dzieci - na pewno nie w publicznym przedszkolu

Zarządzanie oświatą

Coraz więcej rodziców skarży się na to, że inni przyprowadzają do przedszkola chore dzieci. Niestety nie ma skutecznych instrumentów prawnych, które pozwalają na zapobieganie takim sytuacjom w publicznych przedszkolach - np. na odesłanie dziecka do domu. Trudno też wyciągnąć konsekwencje wobec niefrasobliwych rodziców.

25.07.2019

Zorganizowany wypoczynek wciąż popularny

W tym roku na dzień dzisiejszy około 1,2 miliona dzieci i młodzieży wypoczywa w sposób zorganizowany. Część z nich wyjechała na wycieczki zagraniczne, więcej jednak spędza wakacje w Polsce. Najpopularniejsze miasta to Warszawa, Wrocław i Kraków.

24.07.2019

Rozpoczęty staż na kontraktowego na specjalnych zasadach

Już w piątek wejdą w życie przepisy Karty Nauczyciela dotyczące długości stażu pedagogów, którzy rozpoczęli go we wrześniu 2018 r. Przepis przejściowy precyzuje, jak długo muszą czekać na kolejny stopień po tym, jak system awansu wraca do stanu sprzed zmian wprowadzonych ustawą o finansowaniu oświaty.

24.07.2019

Resort edukacji pracuje nad rozporządzeniem ws. zwiększenia subwencji

Kadry w oświacie

MEN po raz kolejny potwierdza zwiększenie subwencji oświatowej. Główny cel to pokrycie wydatków na podwyżki dla nauczycieli - projekt miał być gotowy w zeszłym tygodniu. Minister edukacji potwierdza, że pieniądze będą, ale nie informuje na razie, ile.

23.07.2019

MEN: Rekrutacja przebiega nawet sprawniej niż w zeszłym roku

Rekrutacja do szkół średnich przebiega sprawnie. Szkołę znalazła już większość uczniów i to nawet wyższy odsetek niż w zeszłym roku - zapewnia resort edukacji. Według danych MEN po rekrutacji zasadniczej do szkół dostało się 93 proc. uczniów.

23.07.2019

Miliony złotych na walkę z seksualizacją

Zarządzanie oświatą

Elementem profilaktyki zdrowia psychicznego w szkole ma być m. in.: „przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży”. MEN ogłosił nowy konkurs za 3,6 mln zł. Wnioski o dotację można składać do 8 sierpnia 2019 r., wyniki konkursu resort ogłosi 30 sierpnia.

23.07.2019

Piontkowski: Marsze równości mogą się odbywać, choć budzą opór większości Polaków

Zarządzanie oświatą

W podstawie programowej jest mowa o tolerancji, o nauce empatii i takie zajęcia związane z wyrobieniem tolerancji odbywały się i będą odbywały - zapewniał minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dodał też, że jego wypowiedź o tym, że "należy się zastanowić nad tym, czy organizować marsze równości została wyrwana z kontekstu.

23.07.2019

Wychowawcy w przedszkolach mogą nie dostać 300 złotych dodatku

Kadry w oświacie

Zmiana w rozporządzeniu o minimalnych wynagrodzeniach nauczycieli wcale nie oznacza, że ci zatrudnieni w przedszkolach dostaną 300 złotych minimalnego dodatku za wychowawstwo. Potwierdza natomiast, że mają prawo do dodatku funkcyjnego. Utrudni to - zwłaszcza dużym miastom - likwidowanie wakatów dla nauczycieli wychowania przedszkolnego.

23.07.2019

Rejonizacja szkodzi uczniom niepełnosprawnym

Zarządzanie oświatą

Dzieci potrzebujące kształcenia specjalnego są objęte rejonizacją, przez co trafiają do szkół, które nie do końca mogą odpowiadać ich potrzebom. Na naukę w ośrodku szkolno-wychowawczym w innym powiecie skierowanie musi wydać starosta, a nie wolno mu tego zrobić, jeśli dysponuje u siebie ośrodkiem o podobnym typie kształcenia - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich.

22.07.2019

ZNP: Za kumulację roczników odpowiada MEN

Ministerstwo Edukacji bagatelizowało i nadal bagatelizuje problem kumulacji roczników, przerzucając odpowiedzialność na samorządy - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że to konsekwencja reformy edukacji, za którą odpowiada rząd.

20.07.2019

Przypadkowa szkoła to nie realizacja prawa do nauki

Prawo do nauki oznacza realną, a nie jakąkolwiek, możliwość kontynuowania nauki - wyjaśnia Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Tymczasem według resortu edukacji sam fakt, że w szkołach średnich wciąż są wolne miejsca, czyni zadość wymogom Konstytucji. Problem w tym, że nawet dobra szkoła branżowa w mniejszej miejscowości nie jest szczytem marzeń ucznia, który chce się dostać do liceum.

19.07.2019

Chcemy pozwać państwo za szkody podwójnego rocznika

Zarządzanie oświatą

Dzieciom z podwójnego rocznika nie zagwarantowano równego prawa dostępu do edukacji – mówi dr Dobrosław Bilski, twórca facebookowej grupy rodziców chcących pozwać państwo za reformę edukacji. Problemy z kumulacją roczników przy rekrutacji do szkół średnich sprawiają, że zainteresowanie tym pomysłem rośnie.

18.07.2019

Zły system rekrutacji podstawą do odwołania

Kadry w oświacie

Tysiące uczniów z podwójnego rocznika nie dostało się do żadnej szkoły średniej w pierwszym etapie rekrutacji. Od decyzji można się odwołać - najpierw do dyrektora, a potem złożyć skargę do sądu. Argumentem mogą być błędy w działaniu systemu.

18.07.2019

Dobrzy uczniowie zostają na lodzie

Zarządzanie oświatą

Ponad trzy tysiące uczniów nie dostało się do szkół, które wybrali, rekordzista startował do 197 oddziałów i nie dostał się do żadnego - alarmuje warszawski ratusz. MEN zapewnia, że wszystko jest w porządku, a wiele osób po prostu przeszacowało swoje możliwości.

17.07.2019

Już wkrótce informacja na temat podwyższenia subwencji

Kadry w oświacie

Być może jeszcze w tym tygodniu pojawi się informacja dotycząca przesunięć w budżecie. Już 1 września 2019 r. nauczyciele mają dostać kolejne podwyżki - samorządowcy mają na ten cel otrzymać ponad 1 mld zł ze zwiększonej subwencji oświatowej.

16.07.2019

Olimpijczyk nieprzyjęty do szkoły z prawem do odwołania

Zarządzanie oświatą

Laureaci olimpiad mają zagwarantowane miejsca w liceach. W przypadku rekrutacji podwójnego rocznika może się to jednak okazać problematyczne - uważają posłowie. MEN odpowiada: zawsze jest procedura odwoławcza.

16.07.2019

Delegacja służbowa w komisji na bakier z prawem

Z kontroli Głównego Inspektora Pracy wynika, że szkoły powszechnie delegowały nauczycieli do pracy w zespołach nadzorujących egzaminy. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego był to zabieg wątpliwy prawnie i konieczna jest zmiana rozporządzenia w tej sprawie.

15.07.2019

Koszty dowozu dziecka niepełnosprawnego do szkoły - Senat proponuje zmiany

Szkoła i uczeń

W piątek Senat skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zawierający przepisy określające sposób obliczenia kosztów przejazdu dziecka niepełnosprawnego i jego rodzica do szkoły lub przedszkola. Pojawiają się jednak głosy, że propozycja może doprowadzić do obniżenia zwrotów kosztów - nawet o połowę.

12.07.2019