Dyrektor ukarze ucznia, ale sprawa może trafić też do sądu

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W myśl projektu zmian w ustawie o nieletnich dyrektorzy szkół będą mogli rozwiązać część problemów z uczniami poprzez różnego rodzaju kary, także porządkowe. Eksperci propozycje chwalą, bo mniej błahych spraw trafi do sądów rodzinnych, ale może dochodzić do zamiatania tych poważniejszych pod szkolny dywan lub do podwójnego karania.

13.05.2019

Podstawy programowe i jakość nauczania w kolejnej edycji edukacyjnego "okrągłego stołu"

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Jakość pracy w szkołach, rola nauczycieli i dyrektorów w jej zapewnianiu i relacje między dyrektorami szkół, a samorządami - to niektóre z tematów omawianych podczas kolejnego spotkania okrągłego stołu edukacyjnego. Wziął w nim udział premier, ale nie było przedstawicieli głównych nauczycielskich związków zawodowych.

10.05.2019

Zabójstwo w szkole - trwa śledztwo, rozpoczyna się debata o bezpieczeństwie

Prawo karne Szkoła i uczeń

W piątek przed południem w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi na warszawskim Wawrze jeden z uczniów zabił nożem kolegę. Sprawę badają policja i prokuratura. Rzecznik praw dziecka i władze samorządowe mówią o potrzebie przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa.

10.05.2019

Kolejna tura rozmów w ramach okrągłego stołu ws. oświaty

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Rząd chce kontynuować rozmowy z nauczycielami w ramach okrągłego stołu ws. oświaty. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 10 maja. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska ponownie zaprosiła do udziału w obradach ZNP. - Tylko w wyniku szerokiego dialogu, porozumienia możemy wypracować najlepsze rozwiązania - mówiła we wtorek.

09.05.2019

MEN nie zdradzi, ile kosztował spot o dzieciach czekających na egzamin

Zarządzanie oświatą

Dzieci, które zdają egzaminy, mają plany i marzenia - przypominało MEN podczas strajku nauczycieli. W spocie ósmoklasistki i maturzysta opowiadali, co zrobią po zakończeniu sesji egzaminacyjnej. Produkcja spotkała się z krytyką. Teraz resort odmawia informacji o jej kosztach.

09.05.2019

Zakaz strajku w oświacie. Nowy pomysł w komisji petycji

Kadry w oświacie

Nauczyciele nie powinni mieć prawa do strajku w czasie egzaminów, bo to zagraża dobru uczniów - uważają autorzy petycji, która wpłynęła do Sejmu. Uzasadniają to konstytucyjnym prawem do nauki. Tymczasem zdaniem ekspertów nie ma podstaw, by wprowadzić taką regulację.

09.05.2019

Pieniądze z funduszu strajkowego na wniosek nauczyciela

Nauczyciele, którzy nie dostali pensji za strajk i znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, mogą otrzymać pomoc z funduszu "Wspieram Nauczycieli". Od 10 maja 2019 r. można będzie składać wnioski o zapomogę. Nie wiadomo natomiast na razie, jak będzie wyglądać kwestia wypłat dodatków z kas samorządowych - wciąż trwają negocjacje.

08.05.2019

Uczniowie skarżą się do kuratoriów na brak możliwości poprawiania ocen

Zarządzanie oświatą

Do niektórych kuratoriów wpłynęły skargi na brak możliwości poprawiania ocen przez uczniów w efekcie strajku nauczycieli. Uczeń z Opola poskarżył się na to, że z powodu strajku, nie mógł poprawić ocen. Maturzyści z Katowic wskazywali, że nie zgadzają się np. z oceną niedostateczną z matematyki. W tym przypadku - po zbadaniu sprawy - zmieniono je na pozytywne stopnie.

07.05.2019

Kolejna fala fałszywych alarmów bombowych na maturach

Kadry w oświacie

We wtorek 7 maja kolejne szkoły, w których odbywały się matury, otrzymały zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego. W większości z nich, egzamin - tego dnia była to matematyka - odbył się bez opóźnień - w jednej został przerwany.

07.05.2019

MF: Nauczyciele mogą dostać pieniądze za dodatkowe zajęcia, nie za strajk

Szkoła i uczeń

Z pieniędzy zaoszczędzonych wskutek strajku samorządy mogą zapłacić nauczycielom za dodatkowe zajęcia z uczniami, ale te zajęcie muszą się odbyć. Obejście zasady niepłacenia za strajk jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - mówi Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, wiceminister finansów Leszek Skiba.

06.05.2019

MEN: Maturzysta z oceną niedostateczną może się zgłosić do kuratorium

Zarządzanie oświatą

Prawie 16 tys. uczniów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na podstawie nowej ustawy zmieniającej zasady klasyfikacji uczniów. Szefowa resortu edukacji zachęca, by wątpliwości dotyczące możliwości poprawiania ocen, jeśli uczeń nie miał takiej możliwości, zgłaszać do kuratorium lub zgłosić się po poradę do prawnika.

06.05.2019

Szkolna wyprawka gwarantowana w ustawie

Zasady przyznawania świadczenia "Dobry Start" określi ustawa, której projekt już przekazano do konsultacji społecznych. Merytorycznie w kwestii wyprawki szkolnej niewiele się zmieni, nadal przewidziane będzie po 300 zł na każde dziecko.

06.05.2019

Maturzyści z ewakuowanej szkoły napiszą egzamin w czerwcu

Maturzysta, który zaśpi na egzamin, poczeka rok na kolejną szansę, by do niego przystąpić. Łagodniej przepisy traktują osoby, które nie ponoszą winy za spóźnienie na maturę. Egzamin w dodatkowym terminie napiszą m.in. zdający ewakuowani z powodu fałszywego alarmu bombowego.

06.05.2019

Od poniedziałku zaczynają się matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W poniedziałek 6 maja ponad 269,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do matury, która rozpocznie się od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

06.05.2019