Zatory płatnicze - są precedensowe decyzje Prezesa UOKiK

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji

Spośród wszczętych blisko 100 postępowań w pierwszym roku obowiązywania nowych regulacji o zwalczaniu zatorów płatniczych, cztery zostały w ostatnim czasie zakończone wydaniem precedensowych decyzji. Pokazują one przedsiębiorcom zarówno za co może ich spotkać kara jak i w jaki sposób można się przednią uchronić - piszą Katarzyna Racka (fot.) i Weronika Herbet

22.02.2021

Data płatności będzie obowiązkowym elementem faktury. To ułatwi walkę z zatorami

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce tak zmienić przepisy, by łatwiej mu było karać największych zatorowiczów. Pracę najbardziej ułatwiłaby prosta zmiana wymaganych elementów na fakturze. Chodzi o wskazanie konkretnej daty, w której kontrahent musi zapłacić. To ułatwi wyliczanie zaległości i kar. Trudniej też będzie wykazać spółkom, że też są ofiarami zatorów i tym samym uniknąć kary.

22.02.2021

Fundacja rodzinna - remedium na problemy sukcesji międzypokoleniowej

Prawo rodzinne Spółki Prawo gospodarcze

Obecnie można doprowadzić do przekazania przedsiębiorstwa na rzecz kolejnego pokolenia, jednak funkcjonujące rozwiązania prawne nie zapewniają integralności majątku przedsiębiorcy w perspektywie dłuższej niż drugie pokolenie. W polskim porządku prawnym brak jest odpowiednich regulacji. Sytuację może zmienić zapowiadana ustawa o fundacji rodzinnej - pisze Bartosz Knyt

20.02.2021

UOKiK ukarał pierwsze firmy za zatory płatnicze

Prawo gospodarcze

Ponad rok od wejścia w życie przepisów, które miały ukrócić zatory płatnicze w biznesie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pierwsze cztery decyzje na sto prowadzonych postępowań. Każda z nich liczy setki stron. W dwóch nałożył kary, w łącznej wysokości ok. 470 tys. zł. By wydać decyzje urzędnicy przenalizowali tysiące dokumentów. By przyspieszyć postępowania, UOKiK chce zmian w prawie.

19.02.2021

Notarialne poświadczenie podpisów konieczne w obrocie prawnym

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zbycie udziału w spółce z o.o. lub jego części oraz zastawienie udziału wymaga zachowania formy pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a niezachowanie tej formy powoduje nieważność umowy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego - piszą adwokat Piotr Kwasiborski i radca prawny Tomasz Żak.

19.02.2021

Ustawa wchodzi w życie - farmy wiatrowe na Bałtyku z 25-letnim wsparciem państwa

Środowisko Prawo gospodarcze

Wchodzi w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Możliwość wejścia do nowego systemu ma obowiązywać do 30 czerwca 2021 r., co wynika m.in. z wchodzącej nowej dyrektywy RED II, przewidującej, że systemy wsparcia dla OZE mają mieć charakter konkurencyjny.

18.02.2021

Szykuje się rewolucja w umowach z telekomami

Rynek i konsument Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Rząd kończy prace nad nowym prawem elektronicznym. Wprowadzi on wiele dobrych rozwiązań dla konsumentów, np. obowiązek informowania starych klientów o najkorzystniejszych taryfach, zmniejszenie wysokości odszkodowania za wcześniejsze zerwanie umowy. Wątpliwości firm budzi scalenie wszystkich regulaminów w jeden - może liczyć nawet kilkadziesiąt stron. Projekt dopuszcza też rozwiązanie umowy bez konsekwencji za źle wykonane usługi, ale…. tylko telefoniczne i telewizyjne.

18.02.2021

Nowa ustawa ma zachęcać do używania produktów wielokrotnego użytku

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Motywowanie konsumentów do stosowania produktów wielokrotnego użytku - to cel przygotowanego w ministerstwie klimatu i środowiska projektu nowelizacji ustawy, która wprowadzić ma m.in. obowiązek informowania na produktach i sposobie gospodarowania odpadami powstałymi z tych produktów. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych rządu.

17.02.2021

Spółki giełdowe doceniają rolę sygnalistów, ale trochę się ich boją

HR Spółki Prawo gospodarcze Prawo unijne

Unijna dyrektywa w sprawie ochrony sygnalistów budzi obawy w spółkach giełdowych, głównie co do dobrych intencji zgłaszających. Jednak uczestnicy rozpoczętego we wtorek Kongresu Prawników Spółek Giełdowych rekomendują, aby spółki nie zwlekały z wdrożeniem tych rozwiązań do końca roku.

16.02.2021

Rząd chce zmian w rozliczaniu efektywności energetycznej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej będą wliczane inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z NFOŚiGW, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

16.02.2021

Rząd ma problem z ratyfikacją unijnego funduszu odbudowy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo unijne

Wbrew zapowiedziom, rząd nie przyjął we wtorek projektu o ratyfikacji decyzji dotyczącej unijnego funduszu odbudowy. W rządzie toczy się na jego temat dyskusja - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Nie powiedział, kto zablokował decyzję, ale zaznaczył, że każdy ma prawo mieć w tej sprawie swoje zdanie i wątpliwości.

16.02.2021

Rozpoczyna się 12 edycja Kongresu Prawników Spółek Giełdowych SEG

Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze

Na zagadnieniach istotnych z punktu widzenia działów prawnych spółek giełdowych skoncentrowany będzie XII Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG, który rozpocznie się 16 lutego pod patronatem Prawo.pl. W tym roku trzydniowy kongres odbędzie się wyjątkowo w wersji online. Dla uczestników w przyszłym tygodniu zaplanowano też cykl webinariów.

16.02.2021

Polisa komunikacyjna OC byłego leasingobiorcy nie wznawia się automatycznie

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Ubezpieczenia

Osoby, które nabyły pojazd mechaniczny z zawartą umową ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych powinny pamiętać, że umowa nie wznowi się automatycznie na kolejny rok – przypomina KNF i wzywa ubezpieczycieli do prawidłowej interpretacji przepisów. To oznacza, że były leasingobiorca, po wykupieniu auta jest jego nowym właścicielem i może zmienić ubezpieczyciela.

15.02.2021

Ubój rytualny nie będzie zakazany, będą zachęty do rezygnacji

Środowisko Prawo gospodarcze

Nie będzie ustawowego zakazu uboju rytualnego, nowa wersja tzw. piątki dla zwierząt nie będzie zawierała tego zakazu - poinformował w poniedziałek wiceszef klubu PiS Marek Suski. Z jego zapowiedzi wynika, że zaproponowane zostaną finansowe zachęty dla tych hodowców, którzy zrezygnują z tej formy uboju.

15.02.2021

Pandemia odstrasza od własnego biznesu i wymusza restrukturyzacje

Prawo gospodarcze

W 2020 r. w Polsce założono o 12,4 proc. mniej nowych firm niż rok wcześniej, czyli o 44 tysiące. Tak wynika z najnowszych danych GUS. Eksperci wskazują, że to efekt pandemii. Polacy boją się zwłaszcza inwestować w działalność gastronomiczną i związaną ze świadczeniem usług noclegowych. Nie wzrasta jednak liczba upadłości, choć przybywa firm korzystających z uproszczonej restrukturyzacji.

15.02.2021

Unia rezygnuje z wymogu zgody na przesłanie firmie oferty, a w polskim prawie ma to zostać

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne

Projekt unijnego rozporządzenia o ochronie prywatności w sieci, czyli e-Privacy, nad którym kończą się właśnie prace, nie przewiduje wymogu zgody na przesłanie kontrahentowi oferty. Tymczasem najnowsza wersja polskiego projektu Prawa komunikacji elektronicznej nie zawiera takiego ułatwienia. By przedstawić kontrahentowi ofertę, trzeba będzie najpierw uzyskać jego zgodę.

15.02.2021

Pracodawcy RP: Częste nowelizacje i sprzeczne przepisy utrudniają prowadzenie biznesu

Prawo gospodarcze

Przepisów jest za dużo, razi ich niespójność oraz zmienność, co utrudnia przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Ustawy są uchwalane w pośpiechu i bez konsultacji społecznych. To główne zarzuty Pracodawców RP do stanowienia prawa w Polsce. Organizacja podkreśla, że rząd nie poprawił jakości prawa, choć to obiecał cztery lata temu w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

14.02.2021

Olej z restauracji, cukierni i piekarni może odbierać gmina

Środowisko Prawo gospodarcze

Zużyte oleje jadalne, powstające w gospodarstwach domowych, ale również w wyniku np. świadczenia usług gastronomicznych to odpady komunalne. Można je zatem przekazać do zagospodarowania w ramach gminnego systemu odbioru odpadów. Tak Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorców odpowiedziało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

13.02.2021

Projekt zmian w kodeksie spółek gotowy

Spółki Prawo gospodarcze

Wprowadzenia do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego oraz zwiększenie efektywności nadzoru prowadzonego przez rady nadzorcze spółek kapitałowych - to najważniejsze cele przygotowywanej przez rząd nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Projekt został skierowany na Komitet Stały przy Radzie Ministrów.

11.02.2021

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Eksperci nie mają wątpliwości: w dobie pandemii oraz rosnącej roli cyfryzacji i pracy zdalnej bezpieczeństwo w sieci to temat wciąż traktowany po macoszemu. Nadal otwieramy podejrzane załączniki czy ustawiamy te same i proste hasła. Jakie są najczęstsze zagrożenia w sieci i jak się przed nimi chronić?

08.02.2021