Prezydent podpisał nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna Ukraina

Doprecyzowanie wielu procedur pomocowych na rzecz uchodźców wojennych zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent. Przewiduje ona też zmiany w nadawaniu numeru PESEL, uregulowanie kwestii zgody na pobyt ze względów humanitarnych, opieki medycznej, psychologicznej dla uchodźców, uprawienia dla lekarzy i lekarzy dentystów.

15.04.2022

Senat chce abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie

Prawo karne Administracja publiczna Ukraina

Senat przyjął projekt ustawy o abolicji dla ochotników broniących wolności i niepodległości Ukrainy. Abolicją objęta ma być tylko służba w 2022 r. w Siłach Zbrojnych Ukrainy lub w innej ukraińskiej formacji wojskowej. Karana ma być służba w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i podjęcie w niej obowiązków, choćby nawet formacja taka walczyła na Ukrainie.

15.04.2022

KRRiT: Nie ograniczamy udogodnień w programach dla osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nie zgadza się z zarzutami Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącymi projektu nowego rozporządzenia w sprawie udogodnień w programach telewizyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. Przekonuje, że zmiany są niewielkie w stosunku do obowiązujących przepisów.

14.04.2022

Rząd poprawił projekt ustawy o sygnalistach, ale dość zachowawczo

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO Compliance

W najnowszym projekcie ustawy o ochronie sygnalistów wzięto pod uwagę niektóre z postulatów zgłaszanych przez samorządy i administrację publiczną. Nowością jest rozszerzenie procedur m.in. o funkcjonariuszy służb i żołnierzy zawodowych. Nie zdecydowano się jednak na rozszerzenie zakresu przedmiotowego o zgłoszenia z zakresu bezpieczeństwa pracy. Złagodzono też sankcje.

14.04.2022

Dodatek osłonowy wypłacany bez weryfikacji - dostaje kto chce

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Paweł i Gaweł w jednym stali domu. Paweł z dwoma dorosłymi synami na górze, a Gaweł z żoną i córką na dole. I cała szóstka otrzyma dodatek osłonowy, bo każde z nich oświadczyło, że... prowadzi odrębne gospodarstwo domowe. Pozwalają na to przepisy, a przytłoczeni zadaniami pracownicy pomocy społecznej nie mają czasu weryfikować, czy dane we wniosku są prawdziwe.

13.04.2022

W razie mobilizacji i wojny część urzędników nie pójdzie walczyć

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wicemarszałkowie i skarbnicy województw, sekretarze i skarbnicy powiatów, sekretarze i skarbnicy gmin w ramach samorządów oraz dyrektorzy generalni urzędów wojewódzkich oraz dyrektorzy wydziałów (biur, gabinetów) w ramach administracji rządowej będą między innymi wyłączeni z czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

12.04.2022

Strażacy ratownicy OSP otrzymają nowe legitymacje

Administracja publiczna

Strażacy ratownicy ochotniczej straży pożarnej lub osoby posiadające uprawnienie do świadczenia ratowniczego otrzymają legitymacje służbowe. Celem ich wprowadzenia jest rejestracja i identyfikacja strażaków ratowników OSP biorących udział w działaniach ratowniczych oraz osób posiadających uprawnienie do świadczenia ratowniczego. Legitymacja ma pozwolić także na skorzystanie z innych świadczeń.

12.04.2022

Syreny alarmowe to nie soundtrack do rocznic, ale decyzja należy do ministra

Administracja publiczna Zarządzanie

O wykorzystaniu syren alarmowych decyduje administracja rządowa, więc organy samorządu terytorialnego nie mogły, wbrew zapowiedziom, odmówić ich włączenia w minioną niedzielę. Nie ma jednak wątpliwości, że system nie powstał po to, by celebrować rocznice i na dłuższą metę utrwalanie takich skojarzeń może być zwyczajnie niebezpieczne.

12.04.2022

Prof. Habdas: SN porządkuje orzecznictwo w sprawie hałasu przy lotniskach

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Wprowadzenie obszaru ograniczonego użytkowania, z uwagi na niemożność zachowania standardów ochrony środowiska przed hałasem w związku z funkcjonowaniem lotniska, nie stanowi samodzielnej podstawy roszczenia odszkodowawczego z tytułu obniżenia wartości nieruchomości - stwierdził w uchwale Sąd Najwyższy. - To przełomowe orzeczenie - twierdzi prof. Magdalena Habdas z Uniwersytetu Śląskiego.

12.04.2022

Rządowa platforma analityczna może zagrażać danym obywateli

Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Przygotowywana przez rząd Zintegrowana Platforma Analityczna ma być supersystemem przetwarzania danych. Budzi wątpliwości natury konstytucyjnej i legislacyjnej - może stanowić zagrożenie w obszarze szeroko rozumianej prywatności obywateli. Zastrzeżenia ma Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a RPO przywołuje skojarzenia z chińskim systemem kontroli społecznej. Rząd twierdzi, że zarzuty są niezasadne.

12.04.2022

Senacka komisja o rozwoju usług społecznych w Polsce

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opracowało dokument dotyczący strategii rozwoju usług społecznych na lata 2021 do 2023 z perspektywą do 2035 roku. Dokument jest potrzebny, żebyśmy mogli korzystać ze środków unijnych na nową perspektywę na lata 2020-2027" - poinformowała dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MRiPS Justyna Pawlak.

11.04.2022

Związek gmin chce pilnych zmian w Programie Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Z powodu drastycznych podwyżek cen Związek Gmin Wiejskich RP chce zmian w Programie Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu. Postuluje m.in. wydłużenie ważności promes w ramach pierwszego naboru wniosków, wprowadzenie możliwości ograniczenia zakresu zadania objętego uzyskaną promesą oraz zmiany w częstotliwości płatności za realizację inwestycji.

11.04.2022

Niepełnosprawny uchodźca musi mieć polskie orzeczenie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Na razie uchodźcy z niepełnosprawnościami zgłaszający się do ośrodków pomocy społecznej odsyłani są do powiatowych i miejskich zespołów ds. orzekania. Najpierw muszą bowiem wystąpić o polskie orzeczenie o niepełnosprawności. Problemów jest jednak wiele, bo wcześniej muszą mieć i tak numer PESEL. Do tego dochodzi często brak dokumentacji medycznej lub jej tłumaczenia na polski.

09.04.2022

Będzie zakaz propagowania symboli i nazw wspierających agresję Rosji na Ukrainę

Prawo karne Ukraina

Do projektu rządowej ustawy o przeciwdziałaniu wspieraniu agresji na Ukrainę trafiła poprawka w sprawie zakazu stosowania, używania lub propagowania symboli, lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Poprawkę zaakceptowały połączone Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych. Za złamanie zakazu ma grozić dwa lata więzienia.

08.04.2022

Samorządy będą mogły pomagać uchodźcom z „korkowego” i „małpkowego”

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ukraina

Samorządy będą mogły pomagając uchodźcom skorzystać ze środków z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych i funduszu gromadzonego ze sprzedaży alkoholu w małych opakowaniach w ramach tzw. podatku cukrowego. Taką poprawkę Lewicy przyjął Sejm nowelizując specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy.

08.04.2022

Urząd łatwiej zatrudni obywatela Ukrainy na stanowiskach pomocniczych i obsługowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce będą mogli być zatrudniani w strukturach administracji samorządowej oraz w strukturach administracji rządowej, bez konieczności posiadania znajomości języka polskiego potwierdzonej określonym dokumentem. Taką zmianę zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przyjęta przez Sejm.

08.04.2022

Dwa miliony nowych mieszkańców to więcej śmieci - kto za nie zapłaci?

Samorząd terytorialny Odpady Finanse samorządów Ukraina

Około dwa miliony uchodźców przybyłych z Ukrainy to również problemy samorządów z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów komunalnych. Tym bardziej, że jeszcze przed kryzysem uchodźczym, wiele miast i gmin nie mogło dopiąć gospodarki śmieciowej. Samorządy dopominają się o rozwiązania systemowe, bo specustawa, która szeroko reguluje kwestie uchodźcze, o tym problemie milczy.

08.04.2022

Rząd obstaje przy rekompensacie subwencją utraconych przez samorządy wpływów z PIT

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Kolejna tura rządowo – samorządowych rozmów na temat projektu nowelizacji ustawy o PIT na razie nie przyniosła rozstrzygnięć. Żadna ze stron nie chce zmienić swojego stanowiska w kwestii zasadniczej, a mianowicie formy rekompensaty samorządom utraconych dochodów. Wiceminister finansów Sebastian Skuza nie wyklucza rozmów w sprawie propozycji przyznania JST udziałów w PIT płaconym w formie ryczałtu.

07.04.2022

Zatory i kolejki po paszport, bo nowa ustawa została wstrzymana

Administracja publiczna

Rozpoczyna się sezon turystyczny, a urzędy są zawalone wnioskami paszportowymi. Choć 27 marca br. miały wejść w życie przepisy ustawy dotyczące dokumentów paszportowych, które dają obywatelom możliwość zarejestrowania się na stronach internetowych urzędów i złożenia wniosku on-line. Termin obowiązywania nowych przepisów jednak przesunięto w związku ze specustawą ukraińską.

07.04.2022

NIK: W pandemii w urzędach, zamiast cyfrowych rozwiązań króluje papier

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Zwykłe skrzynki podawcze, a nie narzędzia cyfrowe były w czasie epidemii COVID-19 podstawową formą kontaktu petentów z administracją samorządową w Zachodniopomorskiem. Zaledwie 10 proc. usług świadczono w formie elektronicznej. Urzędnicy z połowy skontrolowanych urzędów korzystali podczas pracy zdalnej z prywatnych komputerów, ale tylko w jednym z nich uregulowano zasady rozliczania związanych z tym kosztów wynika z kontroli NIK.

07.04.2022