Sąd zapyta TSUE, czy "frankowe" roszczenia banku można spłacić w ratach

Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Warszawie zamierza skierować pytanie do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące tego, czy rozłożenie na raty świadczenia należnego bankowi od konsumenta może nastąpić wyłącznie w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zaś sąd musi zasądzić żądane odsetki aż do daty wydania wyroku. Chodzi o sprawę frankową i dyrektywę dotyczącą nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich.

29.08.2022

Sędzia Kozielewicz zmierzy się z zarzutami prokuratury w sprawie ścigania sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W powołanej tymczasowo Izbie Odpowiedzialności Zawodowej opracowana została i opublikowana wokanda na wrzesień. Jednak jeszcze w sierpniu zostaną rozpoznane dwa wnioski o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów. Jednoosobowo rozpozna je sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz. Żądania uchylenia immunitetu wniosła Prokuratura Krajowa.

29.08.2022

Stowarzyszenia sędziowskie chcą unieważnienia decyzji o KPO dla Polski

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Cztery europejskie organizacje sędziowskie - Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Rechters voor Rechters oraz MEDEL - skierowały w niedzielę skargę do Sądu Unii Europejskiej (część TSUE), domagając się unieważnienia decyzji Rady UE w sprawie polskiego KPO.

28.08.2022

RPO: Ostrożnie z wydawaniem ludzi ściganych przez władze Białorusi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Władze Białorusi nadużywają instrumentów prawa międzynarodowego przeznaczonych do ścigania przestępców, wykorzystując je do prób sprowadzania swoich przeciwników politycznych na terytorium Białorusi - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi o wydanie instrukcji dla prokuratorów, by zapobiegać wydawaniu władzom Białorusi osób, których prawa człowieka mogą być tam łamane.

28.08.2022

Czasami bez wywiadu środowiskowego ani rusz - kurator pilnie potrzebny

Wymiar sprawiedliwości

Wywiad środowiskowy opracowywany przez kuratora pozwala sądowi na ustalenie informacji potrzebnych do prowadzonego postępowania. Chodzi nie tylko o sprawy karne, ale też np. rodzinne. Szczeroki bywa też zakres tego czego ma się dowiedzieć, poprzez sytuacje w środowisku rodzinnym, szkolnym, zawodowym, po stan zdrowia i majątkowy.

27.08.2022

Nowe dziecko po rozwodzie - obniżenie alimentów możliwe, ale nie z automatu

Wymiar sprawiedliwości

Kolejne dziecko w porozwodowym patchworku może być niemałą rewolucją, przyprawiającą o spory finansowy zawrót głowy. Pieluchy, jedzenie, ubrania, wyprawka do tanich nie należą, a szukanie oszczędności w alimentach na dzieci z "byłą" wydaje się niektórym dobrym rozwiązaniem. W decyzji sądu automatyzmu jednak nie będzie, zajrzy nawet do portfela obecnej partnerki.

27.08.2022

Następczej decyzji prokuratora o wykorzystaniu dowodów z inwigilacji nie da się zaskarżyć - RPO wystąpił do TK

Wymiar sprawiedliwości

Artykuł 168b kodeksu postępowania karnego pozwala prokuratorowi na wydanie w każdym czasie następczej zgody na wykorzystanie uzyskanych w drodze inwigilacji materiałów świadczących o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego. Co ważne, nie tylko takich, co do których można zarządzić kontrolę operacyjną. Problem w tym, że nie można tego zaskarżyć.

26.08.2022

Pracuj mniej, zarabiaj więcej - we wrześniu webinar dla prawniczek

Prawnicy

Pracuj mniej, zarabiaj więcej! Jak przyciągać idealnych klientów do kancelarii i pozyskiwać ich na konkurencyjnym rynku prawniczym - to główne tematy webinaru dla prawniczek, który zaplanowano na 12 września. Prelegentką będzie Kamila Kurkowska, prezeska i założycielka Fundacji Women in Law, mentorka prawniczek. Patronat nad wydarzeniem objął Wolters Kluwer Polska.

25.08.2022

Władza surowością kar chce pokryć nieudolność w ochronie środowiska

Prawo karne Środowisko

Polskie władze zupełnie nie radzą sobie z monitorowaniem zagrożeń dla środowiska, a jedyną receptą na problem, jest według nich zaostrzenie kar. Choć odpowiednie przepisy zwiększające odpowiedzialność są już gotowe, a kolejne ich zaostrzenie jest zapowiadane, nie ma to większego znaczenia – bo sprawców trudno wykryć i postawić w stan oskarżenia.

25.08.2022

Podwójny test niezawisłości sędzi Małgorzaty Bednarek - dwa różne wyniki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do rozpoznania sprawy niezawisłości sędzi Bednarek wylosowano pięciu sędziów Sądu Najwyższego, a sprawę jednoosobowo odrzucił z przyczyn formalnych sędzia Załucki. Wyjaśnienie jest proste: skład 5-osobowy rozpoznaje wniosek merytorycznie, natomiast kontrola formalnoprawna wniosku może i powinna odbyć się 1-osobowo. Ale kilka dni wcześniej taką kontrolę przeprowadził prezes Izby Karnej SN.

24.08.2022

Węgry ustąpią w sprawie praworządności, by dostać pieniądze z KPO

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Rząd Węgier obiecał Komisji Europejskiej, że do końca października zmieni część spornych ustaw, o ile uda się osiągnąć porozumienie w sprawie uwolnienia unijnych funduszy - poinformował szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Komisja Europejska wstrzymuje Węgrom wypłatę pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a powodem są zarzuty dotyczące praworządności, podobne do tych stawianych polskim władzom.

24.08.2022

Komornik już może wpisać "alimenciarza" do e-rejestru zadłużonych

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Komornicy mają już dostęp do Krajowego Rejestru Zadłużonych i mogą w nim zamieszczać informacje dotyczące m.in. dłużników alimentacyjnych. W najbliższym czasie mają być przeprowadzone dla nich specjalne szkolenia na temat tego, jak radzić sobie z systemem. A że łatwo nie jest, pokazują doświadczenia adwokatów, radców, doradców restrukturyzacyjnych i sędziów.

24.08.2022

W sądzie "adwokat diabła", w mediach powinien ważyć słowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura wielkimi krokami zbliża się do zmian w swoich zasadach etyki. Pod lupę wzięte zostały m.in. wypowiedzi publiczne adwokatów. Duża część środowiska uważa, że wolnością słowa nie można tłumaczyć wszystkiego, a prawnik ma baczyć na to, co i jak mówi. Co więcej, nie powinien być rzecznikiem prasowym klienta, bo nie taka jego rola. Inni, że e-świat wymaga szybkich komentarzy - także od prawników. Pozostaje pytanie, czy i jak to regulować.

24.08.2022

Zmiany w ustawie o Służbie Więziennej z podpisem prezydenta

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Służbie Więziennej. Po zmianach Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej (IWSW) będzie odpowiadał za rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnionych w szczególności przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w zakładach karnych albo aresztach śledczych. Senat wcześniej odrzucił zmiany, jednak Sejm był za.

23.08.2022

Pełnomocnik sędziego Tulei: Prezes sądu nie ma mocy zawieszania wyroków

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy zarządzenie prezesa sądu apelacyjnego ma moc zawieszenia skutków prawomocnego orzeczenia sądu? Z takim pytaniem adwokat prof. Michał Romanowski, pełnomocnik sędziego Igora Tulei, zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanny Przanowskiej-Tomaszek, która odmawia wykonania postanowienia o zabezpieczeniu nakazującego dopuszczenie sędziego Tuleyi do orzekania.

23.08.2022

Sędziowie: Stawki za "urzędówki" uwłaczają godności zawodu adwokackiego

Wymiar sprawiedliwości

W żywotnym interesie wymiaru sprawiedliwości leży zapewnienie obywatelom należytej pomocy prawnej m.in. poprzez wsparcie ze strony osób zawodowo się tym zajmujących i należycie do tego przygotowanych. Wynagrodzenie wypłacane przez Skarb Państwa adwokatom musi być godziwe oraz odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy, uwzględniać jej ilość i jakość - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Themis w przyjętej właśnie uchwale.

23.08.2022

Niegodne urzędówki? W większości izb adwokat może się już wypisać z listy

Wymiar sprawiedliwości

Od dłuższego czasu trwa prawdziwa batalia o adwokackie i radcowskie stawki za pomoc prawną z urzędu. Już w styczniu pojawiły się sygnały, że z powodu ich wysokości część prawników prosi izby o możliwość "wypisania" się z list prawników gotowych na "urzędówki". Początkowo praktyka była różna, teraz przykładowo w adwokaturze 23 na 24 rady dają taką możliwość.

23.08.2022

Nie w tym, może w kolejnym roku - MS zapewnia o zaplanowaniu pieniędzy na referendarskie awanse

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, że w przedłożonym Ministrowi Finansów projekcie budżetu na rok 2023, zostały zaplanowane środki na awanse dla referendarzy sądowych. Zastrzegło jednak, że wszystko zależy od tego, co przyjmie ostatecznie Sejm. Obecnie 57 referendarzy czeka na awans na stanowisko starszego referendarza.

22.08.2022

We wrześniu nowa izba SN rozpozna sprawy zawieszonych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trwa oczekiwanie na decyzję prezydenta, który z 33 sędziów wylosowanych przez I Prezes Sądu Najwyższego ma wyłonić 11 osób mających orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Ustawa nie przewiduje żadnego terminu w tej kwestii, ale należy się spodziewać, że pierwsze rozprawy z udziałem tej jedenastki odbędą się w połowie listopada - ocenia sędzia Wiesław Kozielewicz. We wrześniu pięciu sędziów zajmie się na jawnych posiedzeniach sędziami zawieszonymi w czynnościach służbowych.

22.08.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych drogą przez mękę - działa, ale nadal z problemami

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Rejestr Zadłużonych miał usprawnić m.in. postępowania upadłościowe. Tymczasem po ośmiu miesiącach nadal jest usprawniany, a prawnicy mają problem z jego podstawowymi funkcjonalnościami. Potykają się choćby na ograniczeniach objętości załączników, dołączaniu potwierdzeń opłat, czy dostępie do akt. A sędziowie np. nie widzą, czy dłużnik ma też inne sprawy. Nawet w ich sądzie.

22.08.2022