RPO: Psychicznie chorych leczyć w szpitalach, nie w więzieniach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Osoby w ciężkim stanie choroby psychicznej nie mogą trafiać do jednostek penitencjarnych, skazani chorujący psychicznie, a stwarzający zagrożenie dla życia i zdrowia swojego i innych, którym więzienna służba zdrowia nie może zapewnić właściwych świadczeń lekarskich, powinni otrzymywać obligatoryjnie przerwę w karze i trafiać do zakładu psychiatrycznego

31.01.2019

Minister odwoła się od wyroku nakazującego przeproszenie byłej prezes sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Będzie apelacja od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie, na podstawie którego minister sprawiedliwości ma przeprosić sędziego Beatę Morawiec za zarzuty ogłoszone w związku z jej odwołaniem ze stanowiska prezesa sądu. Zdaniem MS orzeczenie to może nieść negatywne konsekwencje dla wyjaśniania nieprawidłowości ujawnianych w sądach.

31.01.2019

SN: Troje sędziów kandyduje na prezesa Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Małgorzata Bednarek, Jan Majchrowski i Tomasz Przesławski zostali wskazani przez zgromadzenie sędziów Izby Dyscyplinarnej jako kandydaci na prezesa tej Izby. Wyboru prezesa dokona prezydent.

30.01.2019

Będzie spór o nadzór KRS nad danymi osobowymi w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Dane osobowe przetwarzane dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości chronione są według specjalnych zasad. Nie podlega to też nadzorowi ze strony Urzędu Ochrony Danych Osobowych, bo ma to robić KRS. Część ekspertów krytykuje ten pomysł, m.in. zarzucając tej instytucji brak niezależności. Sama Rada też nie chce tego zadania.

30.01.2019

Uzasadnienia wyroków na formularzu budzą nadzieje i obawy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić usprawnienie polegające na przygotowywaniu uzasadnień wyroków karnych na specjalnym formularzu. Prawnicy chwalą ideę, ale zgłaszają też wątpliwości. Jak twierdzą, nie zagwarantuje to, że uzasadnienia staną się bardziej czytelne i zwięzłe w stosunku do dotychczasowych. Obawiają się też o ich przydatność dla postępowań apelacyjnych.

30.01.2019

Kontrole wchodzących do sądów wciąż czekają na ustawową regulację

Zasady kontroli osób wchodzących do sądów oparte są wciąż na regulaminach ustanawianych przez prezesów, podczas gdy kolejni rzecznicy praw obywatelskich domagają się uregulowania tego w ustawie. Obecny RPO interweniuje w tej spawie u premiera i twierdzi, że jest to stan niezgodny z konstytucją.

29.01.2019

Marek Furtek szefem nowej Rady Arbitrażowej KIG

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny Marek Furtek został powołany na funkcję przewodniczącego nowej Rady Arbitrażowej przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W skład nowej Rady Arbitrażowej na kadencję obejmującą lata 2019-2022 weszło 13 wybitnych prawników specjalizujących się w arbitrażu.

29.01.2019

RPO: Potrzebne prawo do interwencji kuratora podczas spotkań rodziców z dziećmi

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Według obecnie obowiązującego prawa kuratorzy są tylko biernymi uczestnikami spotkań rodziców z ograniczonymi prawami rodzicielskimi z dziećmi, nie mogą np. ich przerywać, gdy widzą niepokojące zachowania mogące zagrażać dziecku. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich powinni uzyskać prawo do interwencji w uzasadnionych przypadkach.

28.01.2019

Były rzecznik MON i były poseł PiS zatrzymani przez CBA

Prawo karne

W poniedziałek rano funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób. Chodzi m.in. o powoływanie się na wpływy i czerpanie z tego korzyści materialnych. Wśród zatrzymanych jest były rzecznik prasowy MON Bartłomiej M. oraz były poseł PiS Mariusz Antoni K., który w poprzedniej kadencji Sejmu był członkiem komisji obrony.

28.01.2019

Dozór elektroniczny będzie częściej stosowany - jest projekt

Prawo karne

Resort sprawiedliwości chce by dozór elektroniczny mógł być wykorzystywany przy karach pozbawienia wolności do 1,5 roku więzienia. Ma to rozwiązać m.in. problem dłużników alimentacyjnych. Podwyższenie progu kary o sześć miesięcy oznacza zwiększenie o ponad 9 tysięcy liczby skazanych w elektronicznych obrączkach.

28.01.2019

Odszkodowanie za pobyt w Gostyninie? - pozwów przybywa

Wymiar sprawiedliwości

Osoby przebywające w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym skarżą się na niesłuszne umieszczenie w placówce, ograniczenie praw, przepełnione sale oraz na pracowników. W 2017 takich spraw było trzy, w 2018 już ponad 20. Żądają od 2 tys. do ... 10 mln zł. Na rozpoznanie czeka też skarga skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

28.01.2019

Biustonosz w więzieniach na cenzurowanym, skazana go nie dostanie

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem kobiety w więzieniach lub aresztach mogą otrzymać odpowiednią do pory roku bieliznę tyle, że w rozumieniu regulacji należą do niej koszula nocna, majtki damskie oraz skarpety - nie biustonosz. Na bieliźniany problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich i apeluje do ministra sprawiedliwości o rozwiązanie tej kwestii.

26.01.2019

MS: Wyższe kary dla zabójców, pedofilów i... nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce, by karane było nie tylko zabójstwo, ale też samo przygotowanie do niego i - co jest nowością - przyjęcie takiego zlecenia. Grozić ma za to do 15 lat więzienia. Wyższe mają być także kary za nieumyślne zabójstwo i m.in. pedofilię. Ma też zniknąć górna granica kary, którą dotąd można było wymierzyć nieletniemu.

26.01.2019

KRS chce ukarania sędzi Kamińskiej

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego NSA o przeprowadzenie pełnego postępowania dyscyplinarnego zakończonego wnioskiem o ukaranie sędzi NSA w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej. Powodem ma być jej wypowiedź podczas niedawnej konferencji w Fundacji Batorego.

25.01.2019

Prezydent apeluje o wsparcie dla bezpłatnej pomocy prawnej

Prawo cywilne Prawnicy

Rozwiązania zawarte w znowelizowanej ustawie o bezpłatnej pomocy prawnej to element zaspokojenia potrzeby sprawiedliwości i poczucia, że żyje się w państwie praworządnym - stwierdził Andrzej Duda. Podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami mediów zaapelował o wsparcie w popularyzowaniu wiedzy o nowych zasadach świadczenia takiej pomocy.

25.01.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski