List do prezesa TSUE: Czternastu sędziów NSA i WSA wraca do orzekania

Wymiar sprawiedliwości

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że 14 sędziów tego sądu, którzy przeszli w stan spoczynku według ustawy o Sądzie Najwyższym, wraca do orzekania na te same stanowiska i na tych samych warunkach. Oznacza, to wykonanie w NSA postanowienia TSUE.

13.11.2018

Rumunia też z zarzutem ograniczania niezależności sądów

Wymiar sprawiedliwości

W Rumunii nie tylko zatrzymał proces reform, ale też cofa się, jeśli chodzi o walkę z korupcją i zapewnianie niezależności sądownictwa - stwierdziła Komisja Europejska. I wydała zalecenia do natychmiastowej realizacji przez to państwo. Także Parlament Europejski w przyjętej we wtorek rezolucji wyraził "głębokie zaniepokojenie" reformą sądownictwa i sytuacją dotyczącą praworządności w Rumunii.

13.11.2018

Notariusze - trzeba zablokować lichwiarskie umowy

Prawo cywilne Prawnicy

Oszuści coraz częściej przejmują mieszkania w zamian za relatywnie niskie pożyczki. Notariusze przyznają, że nie zawsze są w stanie zablokować takie transakcje, dlatego wystąpili do ministerstwa sprawiedliwości z propozycją koniecznych zmian w prawie - m.in. wprowadzenia ustawowego zakazu zawierania takich umów, gdy wartość nieruchomości znacznie przewyższa kwotę wierzytelności.

13.11.2018

Wiceszef KE domaga się wdrożenia zabezpieczenia TSUE

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o polskim Sądzie Najwyższym musi być wdrożona - oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. I wyraził zadowolenie z faktu, że wszyscy sędziowie SN wrócili już do pracy.

12.11.2018

Julia Przyłębska proponuje Europie nowy model sądów konstytucyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Każdy, nawet najmniejszy kraj poprzez swoje dziedzictwo kulturowe jest częścią naszej tożsamości europejskiej. Dlatego z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Litwy uznaliśmy, że powinniśmy stworzyć pewną alternatywę dla tej myśli prawniczej czy idei trybunałów konstytucyjnych Europy Zachodniej - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska.

12.11.2018

Premier: Przedstawimy TSUE rozwiązania nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Do 19 listopada przedstawimy bardzo konkretne kroki, które zamierzamy zrobić w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jednak zastrzegł, że będą to propozycje nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości.

11.11.2018

KRS przekazuje do NSA odwołania kandydatów do SN i nie uznaje zabezpieczenia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Przekazano odwołania, które wpływały do KRS między 17 września a 18 października 2018 r., na uchwały rekomendujące kandydatów do Sądu Najwyższego. Rada stwierdziła, że postanowienie TSUE zobowiązujące Polskę do zawieszenia stosowania przepisów o przechodzeniu sędziów, którzy ukończyli 65 lat, w stan spoczynku nie wywołuje bezpośredniego skutku.

09.11.2018

NIK otwiera się na zwiedzających

Administracja publiczna

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości będzie można zwiedzać Najwyższą Izbę Kontroli. To pierwszy taki dzień otwarty w historii. Oprowadzać ma prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

09.11.2018

Sędzia Kasicki: rzecznik dyscyplinarny powołuje się na stare przepisy

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są podstawy prawne do przesłuchiwania sędziów w charakterze świadków na etapie postępowania wyjaśniającego. To powoływanie się na stary stan prawny - uważa sędzia Grzegorz Kasicki z Sądu Okręgowego w Szczecinie. I wyjaśnia, że od kwietnia br. obowiązuje przepis, który reguluje co wolno rzecznikowi w takiej sytuacji.

09.11.2018

Nieludzkie traktowanie w Gostyninie? Będzie skarga do Strasburga

Wymiar sprawiedliwości

W najbliższych miesiącach do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafi druga skarga dotycząca Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Tym razem zaskarżone zostanie przepełnienie sal i brak perspektyw na opuszczenie placówki.

09.11.2018

Sędziowie o dyscyplinarkach - mamy mniej praw niż przestępca

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie uważają, że w postępowaniu dyscyplinarnym są na przegranej pozycji, a obowiązujące przepisy stają się narzędziem do ich zastraszania. Rzecznik dyscyplinarny wskazuje, że sędziowie błędnie analizują ustawę, powołuje się na orzeczenia Sądu Najwyższego i zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

09.11.2018

Prezydent: Trzeba zareagować na postanowienie TSUE, bo będą kary

Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda nie zgadza się z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE, ale uważa że trzeba będzie wprowadzić zmiany i być może z pewnych rozwiązań, przynajmniej tymczasowo, się wycofać. Jako argument podaje kary grożące za ignorowanie orzeczeń TSUE.

08.11.2018

Dwoje sędziów wskazanych przez poprzednią KRS zasili SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Paweł Wiliński zostali w czwartek powołani przez prezydenta na stanowiska sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego. Zarekomendowała ich poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa, a Andrzej Duda prawie półtora roku zwlekał z decyzją o ich nominacji. W SN nominacje "starych" kandydatów odebrano jako sygnał o uznaniu przez prezydenta zabezpieczenia TSUE.

08.11.2018

Szef Izby Dyscyplinarnej SN może mieć dyscypilnarkę na uczelni

Prawnicy

Ten wykładowca nie odpowiada poziomowi, który uważam za właściwy i odpowiedni dla profesora UW - tak prezes Izby Dyscyplinarnej SN prof. Jan Majchrowski napisał o prof. Wojciechu Sadurskim. Do rektora Uniwersytetu Warszawskiego wpłynął wniosek o uruchomienie procedury dyscyplinarnej wobec Majchrowskiego.

08.11.2018

"Mocniejsze" ENA ma ściągnąć do kraju byłego sędziego wojskowego

Wymiar sprawiedliwości

Polski sąd wojskowy jeszcze raz wystąpi z Europejskim Nakazem Aresztowania wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika. Poprzedni nakaz został odrzucony przez szwedzki sąd, ponieważ przestępstwa zarzucone podejrzanemu, zgodnie z prawem szwedzkim uległy przedawnieniu, a poszukiwany jest obywatelem Szwecji.

08.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski