Przewlekłość wciąż kulą u nogi polskich procesów

Wymiar sprawiedliwości

Aż 95 proc. prawników uważa, że problem przewlekłości postępowań ma w Polsce wciąż charakter systemowy. Ale tylko 11,6 proc. spośród nich jest zdania, że skarga na przewlekłość jest efektywnym środkiem. Przyczyny - w ich ocenie - są różne. Głównie jednak chodzi o kwestie organizacyjne, braki kadrowe w sądach i wszechobecne przywiązanie do papieru.

08.07.2020

Odwołania sędziów w sprawie powołań tylko przez internet

Prawnicy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego poinformowała, że doręczenia w sprawach odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa dotyczących powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu powszechnego, będą dokonywane przez Sąd Najwyższy wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

07.07.2020

Dwóch asystentów poszukuje Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN

Prawnicy

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego ogłosiła nabór na dwa stanowiska asystenta sędziego. Nabór trwa do 8 lipca br. Zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy - pełny etat, umowa o pracę na czas określony (1 ,5 roku), z możliwością zawarcia po tym okresie umowy na czas nieokreślony.

07.07.2020

KRS wraca do pracy i do zakwestionowanych przez SN konkursów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Krajowa Rada Sądownictwa intensyfikuje swoje prace, począwszy od rozpoczynającego się 7 lipca posiedzenia, spotykać się będzie dwa razy w miesiącu. W najbliższych tygodniach zamierza też wrócić do zakwestionowanych przez SN konkursów. Leszek Mazur, jej przewodniczący, dostrzega potrzebę znowelizowania ustawy o KRS, poprzez zakazanie członkom rady kandydowania do sądów i SN.

07.07.2020

"Dyscyplinarka" za zapowiedź wniosku o wyłączenie? Adwokaci: niedopuszczalne naciski

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik chce wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko adwokatowi Mikołajowi Pietrzakowi, który zapowiedział, że będzie wnioskował o jego wyłączenie ze sprawy sędziego Waldemara Żurka. Adwokaci odbierają to jako próbę kneblowania im ust i przypominają, że w zakresie wolności słowa chroni ich immunitet.

07.07.2020

TSUE bada zasady nominacji sędziów w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Kształtowanie procedury nominacyjnej sędziów należy do państw członkowskich, zatem nie jest to materia z zakresu prawa unijnego - przekonywała unijny Trybunał wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. - To jest fundamentalna kwestia, regulowana w prawie UE, kwestia prawa do sądu i efektywnej procedury odwoławczej - ripostował sędzia Piotr Gąciarek, którego dotyczy ta sprawa.

06.07.2020

TSUE w poniedziałek oceni konkursy na nowych sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE oceni w poniedziałek, czy Polska naruszyła unijne prawo nie dając sędziom kandydującym do Sądu Najwyższego możliwości odwołania się od decyzji Krajowej Rady Sądownictwa i prezydenta. Trybunał odpowie na pytania prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego, do którego trafiły skargi odrzuconych kandydatów.

05.07.2020

Maria Ślązak prezydentem AEA-EAL na kolejną kadencję

Prawnicy

Radca prawny Maria Ślązak została wybrana prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Prawników AEA-EAL na kolejną kadencję. Pełni tę funkcję od lipca 2017 roku, a wcześniej była wiceprezydentem i potem prezydentem Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE.

04.07.2020

Nowy partner i nowy adwokat w kancelarii DZP

Prawnicy

Od 1 lipca br. do grona partnerów kancelarii DZP dołączył adwokat Marcin Pieklak, a do zespołu compliance na stanowisko counsela adwokat Salwador Milczanowski. Pierwszy z nich specjalizuje się doradztwie farmaceutycznym, a drugi m.in. w zagadnieniach związanych z odpowiedzialnością osobistą kadry zarządzającej.

03.07.2020

RPO: Zmiana prawa załatwi sprawę sprzecznych orzeczeń spadkowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tylko zreformowanie instytucji wznowienia postępowania w zakresie postanowień spadkowych poprzez np. inne określenie terminów, w których dopuszczalne byłoby wznawianie tych postępowań, rozwiąże problem sprzecznych orzeczeń spadkowych wydawanych przez sądy - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że skarga nadzwyczajna nie rozwiązuje tego systemowo.

03.07.2020

Prawo łaski nie tylko w wyjątkowych przypadkach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie do końca wiadomo, dlaczego prezydent zdecydował się zastosować prawo łaski wobec osoby skazanej za zgwałcenie małoletniego. Tłumaczył, że chodziło o uchylenie środka karnego i że zabiegała o to sama pokrzywdzona. Być może nie upłynął termin, by starać się o to w zwykłym trybie, czyli poprzez postanowienie sądu.

03.07.2020

Zbrodnie komunistyczne nie przedawnią się

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna

Senat przyjął w czwartek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wprowadza ona trwałe nieprzedawnianie się karalności zbrodni komunistycznych. Z aktualnych obecnie przepisów wynika natomiast, że część z tych zbrodni mogłaby się przedawnić 1 sierpnia 2020 roku.

02.07.2020

Dyscyplinarka sędziego Nawackiego zabrana z Białegostoku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawy dyscyplinarnej sędziego Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka KRS nie będzie już prowadził zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku tylko zastępca krajowego rzecznika dyscyplinarnego. - To dla zapewnienia należytej koncentracji czynności procesowych - wyjaśnił Piotr Schab,

02.07.2020

UE: Wiązanie funduszy z praworządnością w programie odbudowy po pandemii

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w czwartek, że chce wprowadzenia mechanizmu powiązania praworządności z dostępem do środków z Unii Europejskiej. Zasady jego stosowania mają się znaleźć w projekcie przeznaczenia przez UE 750 mld euro na odbudowę po pandemii koronawirusa.

02.07.2020

Większość kancelarii adwokackich ponosi straty podczas pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponad 87 proc. kancelarii adwokackich straciło część przychodów w związku z epidemią, a prawie co druga kancelaria deklaruje spadek przychodu o połowę - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Naczelną Radę Adwokacką. Spadły też dochody większości kancelarii, które w tej sytuacji szukają nowych rynków, a niektóre zamykają się.

02.07.2020

Nowi partnerzy w kancelarii Tomasik Pakosiewicz Groele 

Adwokat Bartosz Magnowski i radca prawny Wojciech Młocek powiększyli grono partnerów kancelarii Tomasik Pakosiewicz Groele Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. Mają wzmocnić praktyki prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

02.07.2020

W Rybniku ruszył nowy sąd okręgowy

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca 2020 r. w Rybniku działa Sąd Okręgowy. Orzekać w nim będzie 42 sędziów. Budynek przy ul. Piłsudskiego 33 został wyremontowany i odpowiednio wyposażony na potrzeby pracowników sądu i interesantów. Nowa jednostka została powołana na bazie działającego dotąd Ośrodka Zamiejscowego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

01.07.2020

Koniec protestu w Gostyninie - więcej praw dla pacjentów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Porozumieniem w dyrekcją zakończył się trwający od tygodnia protest głodowy pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie (Mazowieckie). Wśród zaakceptowanych postulatów są m.in. zwiększenie dostępu do własnych urządzeń elektronicznych i internetu oraz prawo do odwiedzin bez pracownika ochrony.

01.07.2020

MS w czasie pandemii widzi szanse na rozwój mediacji

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mediacja może być skutecznym narzędziem w ograniczeniu negatywnych skutków pandemii koronawirusa – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas zorganizowanego we wtorek 30 czerwca br. spotkania z sędziami koordynatorami ds. mediacji działającymi w sądach okręgowych.

01.07.2020

Sądy nie mają gdzie kierować osób z nakazem terapii zaburzeń seksualnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zaledwie trzy placówki prowadzą dziś w Polsce terapię zaburzeń preferencji seksualnych, dostępną dla osób objętych nadzorem prewencyjnym, a nie skierowanych przez sądy do ośrodka w Gostyninie. Do tego wszystkie zlokalizowane są na południu Polski - w Krakowie, Rzeszowie i Tychach.

30.06.2020