Premier: Przedstawimy TSUE rozwiązania nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Do 19 listopada przedstawimy bardzo konkretne kroki, które zamierzamy zrobić w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jednak zastrzegł, że będą to propozycje nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości.

11.11.2018

KRS przekazuje do NSA odwołania kandydatów do SN i nie uznaje zabezpieczenia TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Przekazano odwołania, które wpływały do KRS między 17 września a 18 października 2018 r., na uchwały rekomendujące kandydatów do Sądu Najwyższego. Rada stwierdziła, że postanowienie TSUE zobowiązujące Polskę do zawieszenia stosowania przepisów o przechodzeniu sędziów, którzy ukończyli 65 lat, w stan spoczynku nie wywołuje bezpośredniego skutku.

09.11.2018

NIK otwiera się na zwiedzających

Administracja publiczna

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości będzie można zwiedzać Najwyższą Izbę Kontroli. To pierwszy taki dzień otwarty w historii. Oprowadzać ma prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

09.11.2018

Sędzia Kasicki: rzecznik dyscyplinarny powołuje się na stare przepisy

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba są podstawy prawne do przesłuchiwania sędziów w charakterze świadków na etapie postępowania wyjaśniającego. To powoływanie się na stary stan prawny - uważa sędzia Grzegorz Kasicki z Sądu Okręgowego w Szczecinie. I wyjaśnia, że od kwietnia br. obowiązuje przepis, który reguluje co wolno rzecznikowi w takiej sytuacji.

09.11.2018

Nieludzkie traktowanie w Gostyninie? Będzie skarga do Strasburga

Wymiar sprawiedliwości

W najbliższych miesiącach do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafi druga skarga dotycząca Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. Tym razem zaskarżone zostanie przepełnienie sal i brak perspektyw na opuszczenie placówki.

09.11.2018

Sędziowie o dyscyplinarkach - mamy mniej praw niż przestępca

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie uważają, że w postępowaniu dyscyplinarnym są na przegranej pozycji, a obowiązujące przepisy stają się narzędziem do ich zastraszania. Rzecznik dyscyplinarny wskazuje, że sędziowie błędnie analizują ustawę, powołuje się na orzeczenia Sądu Najwyższego i zapewnia, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

09.11.2018

Prezydent: Trzeba zareagować na postanowienie TSUE, bo będą kary

Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda nie zgadza się z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE, ale uważa że trzeba będzie wprowadzić zmiany i być może z pewnych rozwiązań, przynajmniej tymczasowo, się wycofać. Jako argument podaje kary grożące za ignorowanie orzeczeń TSUE.

08.11.2018

Dwoje sędziów wskazanych przez poprzednią KRS zasili SN

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Paweł Wiliński zostali w czwartek powołani przez prezydenta na stanowiska sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego. Zarekomendowała ich poprzednia Krajowa Rada Sądownictwa, a Andrzej Duda prawie półtora roku zwlekał z decyzją o ich nominacji. W SN nominacje "starych" kandydatów odebrano jako sygnał o uznaniu przez prezydenta zabezpieczenia TSUE.

08.11.2018

Szef Izby Dyscyplinarnej SN może mieć dyscypilnarkę na uczelni

Prawnicy

Ten wykładowca nie odpowiada poziomowi, który uważam za właściwy i odpowiedni dla profesora UW - tak prezes Izby Dyscyplinarnej SN prof. Jan Majchrowski napisał o prof. Wojciechu Sadurskim. Do rektora Uniwersytetu Warszawskiego wpłynął wniosek o uruchomienie procedury dyscyplinarnej wobec Majchrowskiego.

08.11.2018

"Mocniejsze" ENA ma ściągnąć do kraju byłego sędziego wojskowego

Wymiar sprawiedliwości

Polski sąd wojskowy jeszcze raz wystąpi z Europejskim Nakazem Aresztowania wobec byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego Stefana Michnika. Poprzedni nakaz został odrzucony przez szwedzki sąd, ponieważ przestępstwa zarzucone podejrzanemu, zgodnie z prawem szwedzkim uległy przedawnieniu, a poszukiwany jest obywatelem Szwecji.

08.11.2018

Pacjentka ze schizofrenią pozostanie w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości

O przeniesienie kobiety do szpitala psychiatrycznego wnioskował zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i sam dyrektor Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Uzasadniali, że placówka nie jest w stanie zapewnić jej odpowiedniego leczenia. Sąd Okręgowy w Płocku zdecydował jednak o przedłużeniu pobytu. Tymczasem w ośrodku są już 62 osoby - kolejne mają być wkrótce przewiezione.

08.11.2018

Bunt w samorządzie radcowskim? Mniejsze rady chcą zmian

Wymiar sprawiedliwości

W najbliższą sobotę w Warszawie odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych. To inicjatywa ośmiu izb okręgowych, które chcą rozmawiać między innymi o wyborach do organów samorządu i ich odchudzeniu na szczeblu krajowym. Część oponentów mówi o rozgrywkach personalnych i uderzaniu w największą izbę - stołeczną. Inni przyznają jednak, że nadszedł czas na zmiany.

08.11.2018

Ośrodek w Gostyninie jak tykająca bomba? RPO: łamane prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym nie spełnia w tym momencie swojej terapeutycznej roli. Konieczne są zmiany prawne i infrastrukturalne - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępca RPO dr Hanna Machińska. Dodaje, że osoby przebywające w placówce są skazane na niebyt i coraz bardziej sfrustrowane.

08.11.2018

Prezydent powoła do SN sędziów wskazanych przez poprzednią KRS

Prawnicy

Paweł Wiliński i Małgorzata Wąsek-Wiaderek zostali zaproszeni na czwartek do Pałacu Prezydenckiego po odbiór nominacji do Sądu Najwyższego - dowiedziało się Prawo.pl. Oboje byli rekomendowali przez poprzednią KRS i od ponad roku czekali na decyzję prezydenta o powołaniu ich na sędziów SN.

07.11.2018

Wykład prof. Barcza o niepraworządnym państwie UE

„Unia Europejska wobec niepraworządnego państwa członkowskiego” - to tytuł wykładu, który wygłosi w 27 listopada br. ambasador i dyplomata - prof. dr hab. Jan Barcz. Wykład zostanie wygłoszony w Pałacu Staszica w Warszawie.

07.11.2018

RPO interweniuje, SN uchyla ekstradycję obywatela Ukrainy

Wymiar sprawiedliwości

Yaroslav K. miał w 2005 r. popełnić przestępstwo kryminalne, Rosja zaczęła jednak jego poszukiwania dopiero w 2017 r. W 2015 r. mężczyzna brał udział w budowie konstrukcji obronnych na wschodzie Ukrainy w rejonie działań wojennych, a w ocenie RPO te okoliczności mogły być podstawa odmowy ekstradycji.

07.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski