Oprócz tego m.in uchwalił ustawę o Krajowym Systemie e-Faktur, nowelizację Karty Nauczyciela, ustawę o wykonywaniu kilkunastu zawodów medycznych oraz nowelę k.p.c i innych ustaw zawężającą krąg spadkobierców. Przegłosował też zmianę obejmują ochroną przed zwolnieniem z pracy m.in. związkowców.   

► Prezydencka nowelizacja ustawy o komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów

Nowela ma poprawić kontrowersyjną ustawę, którą prezydent podpisał ale kierując równocześnie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Znalazł się w niej zapis, że w komisji nie mogą zasiadać parlamentarzyści, ale też, że odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do sądów powszechnych - do Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a nie administracyjnych. 

Usunięte zostały również środki zaradcze , które komisja może stosować - zakaz sprawowania funkcji, zakaz dostępu do informacji tajnych i objętych tajemnicą państwową, zakaz posiadania broni. Dodatkowo nowela wprowadza zakaz zwalniania przez sąd na wniosek komiji z tajemnicy obrończej. Zastosowano w tym przypadku rozwiązania z Kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z art. 178 nie wolno przesłuchiwać jako świadków:

  • obrońcy albo adwokata lub radcy prawnego działającego na podstawie art. 245 par. 1, co do faktów, o których dowiedział się udzielając porady prawnej lub prowadząc sprawę;
  • duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi.
     

A zgodnie z art.  178a.  - mediatora co do faktów, o których dowiedział się od oskarżonego lub pokrzywdzonego prowadząc postępowanie mediacyjne, z wyłączeniem informacji o przestępstwach, o których mowa w art. 240(1) Kodeksu karnego. 

Czytaj: Prezydent podpisał ustawę o speckomisji do badania wpływów rosyjskich, a teraz chce zmian>> Przed komisją ds. wpływów rosyjskich ochroni tylko tajemnica spowiedzi>>
Od brzemienia wpływów rosyjskich trudno będzie się uwolnić, choć odwołanie przysługuje>>

Poprawki prezydenta prawniczej tajemnicy zawodowej nie uchronią​>>

► Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

Celem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej jest wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany uregulują kwestie jakości. Projekt dotyczy wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, autoryzacji, akredytacji i rejestrów medycznych. Wdrożenie rozwiązań ma doprowadzić m.in. do poprawy skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę klinicznych wskaźników jakości; poprawy bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych oraz uzyskania porównywalności podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki.

Czytaj: Sejm przyjął ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta>>

► Ustawa o rekompensatach za błędy medyczne

Sejm uchwalił również ustawę przewidującą wdrożenie nowego modelu pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych. Nie przesądza on o tym, czy w ogóle konieczne jest wskazywanie osoby odpowiedzialnej za zdarzenie niepożądane. Poszkodowanemu pacjentowi nie będzie to potrzebne, bo ma otrzymać rekompensatę bez typowania winnych.

Nowelizacja to skutek poselskiego projektu zmian do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zdaniem autorów regulacji funkcjonujący model pozasądowego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przez pacjentów za szkody związane z leczeniem wymaga gruntownej zmiany. Przewiduje się wprowadzenie rekompensat bez orzekania o winie, mającego na celu ustalenie czy w sprawie objętej wnioskiem doszło do zdarzenia medycznego oraz wskazanie wysokości świadczenia należnego wnioskodawcy z tego tytułu. Wdrożenie systemu rekompensat za szkody bez orzekania o winie ma na celu ustalenie czy w sprawie objętej wnioskiem doszło do zdarzenia medycznego oraz wskazanie wysokości świadczenia należnego wnioskodawcy z tego tytułu.

Zgodnie z ustawą składanie wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego będzie możliwe w terminie roku od dnia dowiedzenia się o zdarzeniu medycznym, nie dłużej niż do trzech lat od wystąpienia zdarzenia.

Czytaj: Chmielowiec: Odszkodowania dla pacjentów szpitali to pierwszy krok>>

Sejm zaczyna prace nad kolejnym projektem o rekompensatach za błędy medyczne>>

► Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych 

Regulacja uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Emerytury pomostowe będą przysługiwać również osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r. Przyjęta zmiana jest wynikiem porozumienia "Solidarności" z rządem.

Emerytury pomostowe pozwolą na wypłacanie wsparcia do momentu uzyskania prawa do emerytury lub osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Z tej możliwości korzystają osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Dotyczy to np. zatrudnionych w górnictwie, energetyce, ale także nauczycieli pracujących w ośrodkach szkolno-wychowawczych czy członków zespołów ratownictwa medycznego. Muszą spełniać warunki dotyczące m.in. odpowiednich okresów odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne czy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Do tej pory miały charakter wygasający – zgodnie z założeniami przyjętymi prawie 15 lat temu przez naszych poprzedników. Zgodnie z porozumieniem zmieni się to od 1 stycznia 2024 r.

Czytaj: Sejm uchwalił ustawę wstrzymującą wygaszanie emerytur pomostowych>>

► Ustawa o lombardach do podpisu prezydenta

Sejm odrzucił z kolei poprawki Senatu do ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Ustawa m.in. ogranicza maksymalną wysokość pobieranych odsetek do poziomu, który jest określony w Kodeksie cywilnym. Wysokość kosztów pozaodsetkowych, jakie będą mogły pobierać lombardy, będzie zależeć od długości umowy; ich maksymalna wysokość jednak nie będzie mogła przekroczyć 45 proc.

Nowością będzie wprowadzenie obowiązku prowadzenia działalności lombardowej w ramach spółki kapitałowej – czyli w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej. Dodatkowym warunkiem ma być też posiadanie minimalnego kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 50 tys. zł. Dzięki temu konsumenci mają być lepiej zabezpieczeni i mieć większą pewność co do wiarygodności przedsiębiorcy. Dopuszczalne będzie również funkcjonowanie lombardów w formie spółki akcyjnej.

Czytaj w LEX: Pożyczka lombardowa - KOMENTARZ PRAKTYCZNY >>>

Czytaj też: Ograniczenia dla firm pożyczkowych korzystne dla lombardów>>

► Ustawa o Krajowym Systemie e-Faktur

Chodzi o nowelizację ustawy o VAT i niektórych innych ustaw,  wprowadzającą obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. E-fakturowanie będzie wymagane od lipca 2024 roku. Do tego momentu korzystanie z KSeF ma być dobrowolne. Nowy system fakturowania ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu i przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego.

 Czytaj: Sejm uchwalił ustawę o Krajowym Systemie e-Faktur>>

 

► Nowelizacja k.p.c by chronić związkowców 

Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego zakłada, że sądy na każdym etapie postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy będą udzielały zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia pracownika podlegającego szczególnej ochronie przez pracodawcę - m.in. związkowca, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. 

To też efekt poruzmienia rządu z "Solidarnością".

Czytaj: Pracodawca nie zwolni już pracownika szczególnie chronionego, aż do ostatecznego wyroku>>

► Nowelizacja Karty Nauczyciela 

Emerytury stażowe nauczycieli, rozszerzenie grona uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zwiększenie nadzoru kuratora nad szkołami - takie m.in. zmiany wprowadza nowelizacją Karty Nauczyciela. 

Zawiera także szereg zmian dotyczących szkolnictwa wyższego i przepisy zmieniające ustawę Prawo oświatowe, zmierzające do zwiększenia nadzoru kuratora nad szkołami i placówkami niepublicznymi. W tym m.in. przepisy, które znajdowały się w zawetowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawy Lex Czarnek.

Czytaj: Przywileje dla nauczycieli i więcej władzy dla kuratora - Sejm uchwalił ustawę>>

 

► Nowelizacja prawa spadkowego 

Chodzi o nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw. Zakłada ona m.in., że krąg spadkobierców ustawowych będzie mniejszy - wyłączeni od dziedziczenia zostaną dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia. 

Kolejna zmiana dotyczy terminów w przypadku, gdy spadkodawcami są np. osoby małoletnie. W myśl noweli w sytuacji, gdy złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wymaga uzyskania na to zezwolenia sądu, bieg terminu był zawieszony do chwili uprawomocnienia się takiego postanowienia.

Dodane został również nowe przesłanki niegodności dziedziczenia w postaci uporczywego niewykonywania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową wobec spadkodawcy lub uporczywego uchylania się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą.

Czytaj:
Stryjeczny wnuk ani dłużnik alimentacyjny - nie dostaną spadku >>

Masz długi alimentacyjne, nie opiekujesz się bliskim? Marne szanse na spadek >>
Gdy notariusz nie może, starosta pomoże - testament allograficzny rzadki, ale praktyczny >>

► Ustawa o wykonywaniu kilkunastu zawodów medycznych

Ustawa reguluje pracę 17 zawodów w tym m.in. higienistki stomatologicznej, podiatry, optometrysty oraz instruktora terapii uzależnień. Celem zmian jest uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi.

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do wykonywania wymienionych zawodów medycznych tylko profesjonalistom w danym zawodzie, którzy posiadają wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do ich wykonywania. Wykształcenie i kwalifikacje w tym zakresie zostały określone w załączniku do ustawy.

Czytaj: Ustawa o wykonywaniu kilkunastu zawodów medycznych uchwalona>>