W połowie czerwca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT i niektórych innych ustaw, która wprowadza od 1 lipca 2024 r. obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W nocy z czwartku na piątek Senat opowiedział się za odrzuceniem tej nowelizacji. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 50 senatorów, przeciw było 44, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obecnie przedsiębiorcy mogą (od 1 stycznia 2022 r.) dobrowolnie wystawiać faktury poprzez KSeF. E-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. 

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie od połowy przyszłego roku obowiązku stosowania KSeF przy wystawianiu faktur między przedsiębiorcami. Przewiduje, że dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2025 r. O dalszym losie ustawy zdecyduje teraz Sejm.

Czytaj w LEX: Czy gminy mają obowiązek wystawiać faktury za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur? >

 

Po co KSeF?

Przejście na elektroniczny system wystawiania faktur ma ułatwić walkę z wyłudzeniami podatku VAT i w efekcie ma przynieść budżetowi dodatkowe 10 mld zł w ciągu 10 lat.

Celem Krajowego Systemu e-Faktur ma być unowocześnienie:

  • procesów fakturowych,
  • obiegu dokumentów,
  • wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Jednolity standard e-faktury ma z kolei uprościć proces dokumentowania transakcji, przyspieszyć i zautomatyzować wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

Czytaj w LEX: Krajowy System e-Faktur – kolejny uciążliwy obowiązek raportowy czy milowy krok w kierunku cyfryzacji procesów zarządzania ryzykiem podatkowym? >

Część przedsiębiorców dostrzega jednak wady proponowanego systemu. Pisaliśmy o tym m.in.  w tekstach pt. Obowiązkowe e-fakturowanie w ramach KSeF coraz bliżej i Obowiązkowy KSeF będzie przesunięty o pół roku >>.

Zobacz więcej: Obowiązkowa e-faktura w ramach KSeF już w konsultacjach >>

Póki co, polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Czytaj w LEX: Czy faktury od zagranicznych dostawców będą musiały być pobierane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur? >

 


 

Elektronizacja wiążących informacji (e-WIS)

Ustawa przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji - WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).

Czytaj w LEX: Krajowy System e-Faktur (KSeF) i jego wpływ na kontrolę zarządczą w jednostkach samorządu terytorialnego >

Jak wskazuje rząd, proponowane rozwiązania bazują na rozszerzeniu potencjału już funkcjonujących narzędzi KAS i nie wymagają technologicznego wdrożenia u podatników. Projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców, nie ogranicza również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Czytaj w LEX: Czy faktura wysłana klientowi w zakresie pól nieobowiązkowych może zawierać inne dane niż faktura wysłana do bazy KSeF? >

W ustawie znalazły się też zapisy, na mocy których członkowie korpusu służby cywilnej mają dostawać wynagrodzenie lub dzień wolny w ramach rekompensaty za pracę w nadgodzinach. O tym, czy pracownikowi będzie przysługiwać rekompensata, czy dzień wolny, będzie decydować dyrektor generalny urzędu.