Zgodnie z ustawą, w terminie 14 dni od wejścia ustawy w życie kluby poselskie lub parlamentarne przedstawią kandydatów na członków Komisji Marszałkowi Sejmu. Następnie na pierwszym posiedzeniu Sejmu po upływie tego terminu odbędzie się głosowanie nad kandydatami na członków komisji. 

Zgodnie z ustawą przewodniczącego komisji wybiera premier w terminie  14 dni od dnia powołania członka na ostatni wakat w komisji. Także prezes Rady Ministrów określi (w drodze zarządzenia) regulamin działania komisji w terminie 14 dni od dnia wyboru przewodniczącego Komisji.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zdecydował o podpisaniu tej ustawy, a także, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj także na Prawo.pl: 

 Czytaj w LEX: Uprawnienia Komisji wobec organów i instytucji publicznych w celu badania wpływów rosyjskich w RP >

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Czytaj w LEX: Piotrowski Ryszard, Uwagi o niezgodności z Konstytucją RP ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 >

Decyzje, które może podejmować komisja, to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

Czytaj w LEX: Wyrozumska Anna, "Specjalna operacja wojskowa" Federacji Rosyjskiej w Ukrainie w sądach międzynarodowych >>

Czytaj też w LEX: Zadośćuczynienie za szkodę niemajątkową wyrządzoną przez władzę publiczną. Uwagi na tle Europejskiej Konwencji Praw Człowieka >>