Rachunek powierniczy i speckomisja mają chronić podwykonawców
Budownictwo
Generalny wykonawca dostanie pieniądze dopiero, gdy rozliczy się z podwykonawcami. Powstanie też speckomisja do rozstrzygania sporów. Takie zmiany zakłada projekt nowej ustawy.
W zamówieniach publicznych będzie katalog klauzul niedozwolonych
Prawo gospodarcze
W założeniach nowego prawa zamówień publicznych jest propozycja ustanowienia katalogu klauzul niedozwolonych. Ich umieszczenie w umowie byłoby nieważne z mocy prawa i nieskuteczne.
Senat zgłosił kilka poprawek do ustawy o dopłatach do najmu. Teraz ustawa wróci do Sejmu, który zdecyduje o losie poprawek. Według nowych przepisów dopłaty będzie można dostawać przez 15 lat.
Tylko 7 proc. sklepów łamie zakaz handlu w niedziele
Prawo gospodarcze
Z raportu Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że 7 proc. skontrolowanych sklepów nie zastosowało się do ograniczenia handlu w niedziele i według szefa PIP odsetek łamiących zakaz pracy w handlu w niedzielę będzie spadał.
Przepisy o nowych koncesjach węglowodorowych mogą wejść w życie
Środowisko
Nowelizacja ustawy, która wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe i umożliwia przedłużenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego, ma uprościć procedury, a jednocześnie lepiej zabezpieczać interesy państwa. W piątek ustawę przyjął bez poprawek Senat.
Ustawa uniemożliwiająca zaskarżenie decyzji o blokadzie konta bez poprawek Senatu
Ordynacja
Senat w piątkowym głosowaniu nie zaproponował żadnych poprawek do nowelizacji Ordynacji podatkowej znoszącej możliwość zaskarżenia decyzji o blokadzie konta firmy na 72 godziny.
Specustawa mieszkaniowa bez poprawek Senatu
Budownictwo
Coraz więcej mediacji i arbitrażu w sporach konsumenckich
Rynek i konsument
Ponad 18 tys. wniosków o pozasądowe rozstrzygnięcie sporu wpłynęło w 2017 roku do podmiotów uprawnionych - poinformował UOKiK. Konsumenci najczęściej zwracali się po mediację, koncyliację lub arbitraż do Inspekcji Handlowej, Rzecznika Finansowego i Sądu Polubownego przy KNF.
Senatorowie wnieśli w piątek kilkanaście poprawek do nowelizacji ustaw o odpadach oraz o Inspekcji Ochrony Środowiska. Teraz te ustawy wrócą do Sejmu, który zdecyduje o ich dalszym losie.
Przepisy o nowych koncesjach węglowodorowych mogą wejść w życie
Środowisko
Nowelizacja ustawy, która wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe i umożliwia przedłużenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego, ma uprościć procedury, a jednocześnie lepiej zabezpieczać interesy państwa. W piątek ustawę przyjął bez poprawek Senat.
Spory konsumenckie coraz częściej trafiają do mediacji i arbitrażu
Prawo gospodarcze
W 2017 roku do podmiotów uprawnionych wpłynęło ponad 18 tys. wniosków o pozasądowe rozstrzygnięcie sporów konsumenckich. Jak informuje UOKiK, konsumenci najczęściej zwracali się w tych sprawach do Inspekcji Handlowej, Rzecznika Finansowego i Sądu Polubownego przy KNF.
W 2017 r. do Polski trafiło ponad dwukrotnie więcej odpadów niż w 2015 r. Najwięcej śmieci mamy z krajów Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemiec i Szwecji.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wraz z Krajowym Ośrodkiem Wspierania Rolnictwa przygląda się niskim cenom owoców miękkich, m.in. truskawek, malin, wiśni, czy porzeczek.
Polacy mają dość dużą tolerancję dla nieetycznych zachowań finansowych i konsumenckich. Np. dotyczących zawyżania wartości szkód, by uzyskać wyższe odszkodowanie, czy częstej zmiany rachunków bankowych, by uniknąć zajęcia pieniędzy przez komornika - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.
Ruszył program STEP, czyli wstęp do funduszy unijnych
Finanse
Ponad 110 doradców pomoże przedsiębiorcom spełnić warunki niezbędne do uzyskania pieniędzy z UE na działalność innowacyjną. Wystarczy do ministerstwa rozwoju wysłać formularz z pomysłem.
Pełnomocnik spółki nie może sam bezpłatnie złożyć sprawozdania finansowego. Dokumenty musi podpisać elektronicznie członek zarządu ujawniony w KRS. To efekt nowelizacji przepisów, która miała wprowadzić ułatwienia.
Trwa sprawdzanie decyzji ws. budowy w Puszczy Noteckiej
Budownictwo
Wojewoda wielkopolski chce przeanalizować dokumenty dotyczące budowy nieruchomości na terenie Puszczy Noteckiej. W tej samej sprawie sprawdzane są już dokumenty w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (RDOŚ).