Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukał siedziby przedsiębiorców z sektora informatycznego.  To w związku z i postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy pomiędzy polskimi spółkami koncernu Dell Technologies: Dell  i EMC Computer Systems Poland a ich partnerami handlowymi nie doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję. Chodzi o sprzedaż produktów marki Dell i Dell EMC, m.in. serwerów informatycznych oraz macierzy dyskowych wykorzystywanych do przechowywania, administrowania i udostępniania przetwarzanych danych.

Czytaj również: Gwarantowana marża może naruszać konkurencję >>

 

- Podejrzewamy, że mogło dojść do podziału rynku - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał. - Firmy i instytucje państwowe, które chciały kupić sprzęt informatyczny mogły być przypisane poszczególnym sprzedawcom. Tym samym mogły nie mieć możliwości uzyskania tańszej oferty od  innych dystrybutorów Dell, nawet jeśli sami się do nich zgłosili. Podejrzewamy również, że producent mógł dyscyplinować partnerów, którzy  nie stosowali się do uzgodnień - tłumaczy Marek Niechciał.

Podejrzewana praktyka mogła naruszać zarówno polskie, jak i unijne przepisy. Dlatego urząd poinformował o sprawie Komisję Europejską.