Do rejestru złodziei... wcale nie za kradzież

Wymiar sprawiedliwości

Działający od początku listopada elektroniczny rejestr wykroczeń ma pomagać w zwalczaniu grup specjalizujących się w drobnych kradzieżach na dużą skalę. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie - w przepisach rozporządzenia. Bo to one, w połączeniu z nadgorliwością policjantów, mogą spowodować, że do bazy trafimy za przekroczenie prędkości albo nieposprzątanie po psie - alarmują prawnicy.

08.11.2019

Notarialny Rejestr Testamentów obowiązkowy? Tego chcieliby notariusze

Wymiar sprawiedliwości

Notarialny Rejestr Testamentów pozwala na szybkie odszukanie zarejestrowanego w nim testamentu, wpis jest bezpłatny, a całość współgra z siecią europejską - zapewniają notariusze. Mimo tego, że działa on osiem lat i zawiera kilkaset tysięcy testamentów, nadal nie jest rejestrem publiczny. Krajowa Rada Notarialna liczy, że uda się to zmienić i zaleca notariuszom, by zachęcali do korzystania z rejestru swoich klientów.

08.11.2019

Drogówka skontroluje, stojąc nawet na zakazie

Wymiar sprawiedliwości Policja

Kierowców wyjeżdżających na długi listopadowy weekend czekają zmiany w kontrolach drogowych. Od 7 listopada radiowozy policyjne mogą stać w miejscach dotąd zabronionych - np. na chodnikach czy w zatokach przystanków autobusowych. Podczas "hurtowego" sprawdzania trzeźwości policjant nie będzie musiał się każdorazowo legitymować.

07.11.2019

Rozbieżne orzeczenia spadkowe - sąd popełnia błąd, RPO interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

W 1994 r. sąd orzekł, że spadek po rolniku nabyły jego matka i siostry. W 2013 r. uznał zaś, że jedynym spadkobiercą jest jego syn - urodzony już po śmierci ojca, który był kawalerem. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, sąd błędnie ocenił, że wniosek syna otwiera odrębną sprawę spadkową, podczas gdy chodziło o korektę decyzji sprzed 20 lat. Złożył skargę o wznowienie postępowania.

07.11.2019

Wybór nowych sędziów TK - już w nowym Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Po rozpoczęciu nowej kadencji Sejmu będzie musiała zostać powtórzona procedura wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego, to efekt m.in. zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych. Poinformował o tym dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Na liście zgłoszonych do tej pory kandydatów znaleźli się Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch.

06.11.2019

Premier: Wyrok TSUE w sprawie przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów dotyczy stanu historycznego

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczy w zasadzie stanu historycznego, odpowiednia ustawa została zmieniona ponad rok temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując wtorkowe orzeczenie dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Dodał, że wyrok i jego potencjalne skutki zostaną dokładnie przeanalizowane.

06.11.2019

Parkasiewicz: Proces to nie jedyne rozwiązanie, radca powinien uwzględniać interes klienta

Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, zanim skieruje sprawę do sądu, powinien poinformować klienta o innych możliwych sposobach rozstrzygania sporu, w tym o mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl Tomasz Parkasiewicz, dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP. I dodaje, że jest zwolennikiem zapisania tego w Kodeksie Etyki Radców Prawnych. To szansa także w zakresie pozyskiwania stałych, lojalnych klientów - dodaje.

06.11.2019

TSUE: stan spoczynku sędziów sprzeczny z unijnym prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Przepisy z lipca 2017 roku dotyczące przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, są niezgodne z prawem Unii. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie zgodził się z Polską, że zróżnicowanie wieku kobiet i mężczyzn stanowią środek pozytywnej dyskryminacji. Ponadto uznał, że minister sprawiedliwości dostał narzędzie do odsuwania sędziów.

06.11.2019

Przesłuchania dzieci - brakuje biegłych i szkoleń dla sędziów

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich latach dużo się zmieniło w zakresie przesłuchiwania dzieci. Wprowadzono obowiązek utrwalania takich czynności i przyjazne pokoje. Mówi się o tym jak rozmawiać z dzieckiem, by ponownie go nie skrzywdzić. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pokoje są, ale nie zawsze odpowiednio przystosowane, wielu sędziów nadal nie wie jak przesłuchać dziecko

04.11.2019

Dzień otwarty notariuszy - już po raz 10

Wymiar sprawiedliwości

Tegoroczna edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się 30 listopada, w 29 miastach Polski. Założenie jest takie, że notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych poza swoimi kancelariami - w urzędach miast, domach kultury, bibliotekach – czyli w miejscach znanych lokalnym społecznościom. Od lat jednym z głównych tematów poruszanych podczas takich akcji są kwestie spadkowe.

03.11.2019

Sąd spóźnił się z "odwieszeniem" kary - Sąd Najwyższy uznał kasację RPO

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyznę skazano w 2012 r., za przestępstwa narkotykowe na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat próby. W tym czasie popełnił jednak kolejne przestępstwo, za które prawomocnie skazano go w 2016 r. Jeszcze przed upływem okresu próby sąd rejonowy zarządził wykonanie zawieszonej kary, ale sąd okręgowy spóźnił się z utrzymaniem tego postanowienia o osiem dni. To naruszenie prawa - uznał RPO i złożył kasację.

02.11.2019

Będą wyższe wynagrodzenia dla dyrektorów sądów

Wymiar sprawiedliwości

O 1000 zł ma wzrosnąć dolna i górna granica wynagrodzeń zasadniczych dyrektorów sądów i ich zastępców - to propozycja zawarta w projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które właśnie trafiło do opiniowania. Najwięcej zarabiać mają dyrektorzy w sądach apelacyjnych - od 9 tys. do 12 tys. zł.

01.11.2019

Rzecznik Schab: Współpracowałem z sędziami z MS, ale jestem obiektywny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Praca w ministerialnym zespole do spraw sędziowskich dyscyplinarek w żaden sposób nie wpływa na rzetelność i obiektywizm rzecznika dyscyplinarnego badającego ewentualne przewinienia innych sędziów pracujących w tym zespole – twierdzi sędzia Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych.

31.10.2019

Prezydent odwiedza haski trybunał, ale polski sędzia go bojkotuje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Hadze z szefami Międzynarodowego Trybunału Karnego. Mówił o wsparciu Polski dla tej instytucji, ale usłyszał też uwagi dotyczące praworządności w Polsce. Udziału w spotkaniu odmówił polski sędzia Trybunału prof. Piotr Hofmański.

31.10.2019

Rzecznik Finansowy: SN powinien rozstrzygnąć wątpliwości w sprawie zadośćuczynienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jestem zaskoczony pojawieniem się rozbieżności na poziomie Sądu Najwyższego co do prawa do uzyskania zadośćuczynienia przez bliskich osób ciężko i trwale poszkodowanych w wypadkach. Rozpoczęliśmy już prace nad wnioskiem o uchwałę Sądu Najwyższego rozstrzygającą tę rozbieżność – prof. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.

31.10.2019

SN nie zezwala na zawieszenie prokuratora w czynnościach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sam fakt prowadzenia dyscyplinarnego postępowania przygotowawczego przeciwko prokuratorowi nie uzasadnia zawieszenia go w czynnościach służbowych - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej oddalając wniosek o ponowne zawieszenie obwinionej.

29.10.2019