Kandydat na szefa KE: Potrzebna skuteczna procedura ochrony praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Manfred Weber, szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim i kandydat na szefa Komisji Europejskiej zaapelował w środę w Strasburgu, by przywódcy państw i rządów zajęli się na szczycie UE kwestią praworządności w kontekście art. 7.

27.03.2019

Dalszych podwyżek dla pracowników sądów nie będzie? KPRM odpowiada Solidarności

Wymiar sprawiedliwości

Niesatysfakcjonująca, rząd nie rozumie sytuacji pracowników sądów i nie dostrzega problemów związanych z ich masowymi odejściami z pracy - tak m.in. NSZZ Solidarność Pracowników Sądów komentuje odpowiedź z kancelarii premiera. KPRM podkreśla w niej, że problemy z wynagrodzeniami dostrzega ale podwyżki w 2019 r. - po 200 zł na etat już zaplanowano

27.03.2019

Sądy pracy w małych miejscowościach do likwidacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy HR

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt rozporządzenia zakłada likwidację kilkunastu wydziałów pracy w sądach. Ich sprawy mają być przejęte przez ośrodki w większych miastach. Likwidacja sądów, wbrew zamierzeniom, może nie tylko nie przynieść oszczędności, ale także wydłużyć drogę do sądu i czas rozstrzygania spraw.

27.03.2019

Mały budżet RPO blokuje rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych

Wymiar sprawiedliwości

Osiem etatów - tyle w ocenie rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara wystarczyłoby do tego, by jego biuro sprawniej rozpatrywało wnioski o skargi nadzwyczajne. Jak podkreśla, mimo że wielokrotnie to podnosił, budżet RPO nie został dostosowany do nowych zadań. A wniosków o skargi wpłynęło już do niego ponad 4 tys.

27.03.2019

Prezes stołecznego SO rezygnuje ze stanowiska 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Bitner złożyła rezygnację ze stanowiska. Decyzję podjęła po zebraniu sędziów tego sądu, które negatywnie oceniło pracę sądu za ubiegły rok. Prezesem była od września 2017 roku.

26.03.2019

RPO o wyroku TK: To próba podważenia wiarygodności TSUE

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów dotyczących KRS, uchylający zapisy, które stanowiły podstawę odwołania się kandydatów na sędziów SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego, rodzi fundamentalny problem dotyczący pytań prejudycjalnych - które właśnie NSA skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE - uważa dr Adam Bodnar.

26.03.2019

Komisja Wenecka: Instytucja ombudsmana wymaga specjalnej ochrony

Wymiar sprawiedliwości

Ochronie pozycji rzeczników praw obywatelskich służyć ma przyjęta właśnie lista 25 Zasad Weneckich, których celem jest wspieranie instytucji stojących na straży praw obywateli. Zgodnie z nimi ombudsman powinien dysponować budżetem umożliwiającym realizację wszystkich wyznaczonych zadań oraz ma być chroniony immunitetem funkcjonalnym.

26.03.2019

Wójcik: Ośrodki wychowawczo-adaptacyjne szansą dla zdemoralizowanej młodzieży

Wymiar sprawiedliwości

Nowe ośrodki będą tworzone na bazie części zakładów poprawczych, z wykorzystaniem ich bazy pedagogiczno-wychowawczej w tym m.in. wychowawców i terapeutów - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. W ten sposób resort chce rozwiązać też problem wysokich kosztów utrzymania pustoszejących "poprawczaków".

26.03.2019

TK: Wybór przez Sejm sędziów do KRS konstytucyjny, odwołanie do NSA nie

Wymiar sprawiedliwości

Przepis umożliwiający odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego od uchwał KRS dotyczących wyłaniania kandydatów na sędziów SN jest niekonstytucyjny - stwierdził w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny. Natomiast przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów - członków KRS są według TK zgodne z konstytucją.

25.03.2019

Sędzia Markiewicz: Trybunał sankcjonuje polityczny dobór sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Uznanie przez Trybunał Konstytucyjny za zgodne z konstytucją obecnych zasad powoływania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa oraz za niekonstytucyjne prawa do odwołania się od decyzji tego organu do NSA, oznacza akceptację dla wyłącznie politycznego charakteru procedury powoływania sędziów - twierdzi sędzia Krystian Markiewicz.

25.03.2019

Kuratorzy sądowi też pytają o podwyżki

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy sądowi to kolejna grupa zawodowa, która przypomina się Ministerstwu Sprawiedliwości w związku ze swoimi wynagrodzeniami. Prezydium Krajowej Rady Kuratorów wystosowało w tej sprawie pismo do wiceministra Michała Wójcika. Pytają, czy planowane są dla nich dalsze podwyżki w 2019 r. oraz czy zostały i w jakiej wysokości zabezpieczone środki na awanse.

25.03.2019

Nowi prezesi apelacji w Białymstoku, Gdańsku i Wrocławiu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Krzysztof Adamiak jest nowym prezesem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, Artur Lesiak w Gdańsku, a Jacek Saramaga we Wrocławiu. Tylko ten pierwszy z powołanych 21 marca br. przez ministra sprawiedliwości jest sędzią sądu apelacyjnego, pozostali awansowali na te stanowiska z sądów okręgowych.

24.03.2019

"Nie skazuj mnie DRUGI RAZ" - kampania przeciw stygmatyzacji byłych więźniów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przez ostatnie 20 lat zakłady karne i areszty śledcze opuściło ponad 1,5 miliona osób - czyli średnio ponad 80 tys. rocznie. Możemy ich spotkać na ulicy, obsługują nas w sklepach, budują nasze przyszłe mieszkania. Są często wykwalifikowanymi pracownikami. Potrzebują szansy, nie stygmatyzacji - mówią kuratorzy. Właśnie rusza kampania społeczna, która ma to uświadamiać.

23.03.2019

RPO: Świadek zeznając nie pracuje - rekompensata zbyt niska

Wymiar sprawiedliwości

Osoba, która zeznaje jako świadek w sądzie czy prokuraturze, może liczyć na rekompensatę za utracony zarobek lub dochód w wysokości najwyżej 82,31 zł brutto. To wymaga podwyższenia alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich i przypomina, że dzienne wynagrodzenie przy płacy minimalnej to obecnie 102 zł.

23.03.2019

Milczenie też może być przemocą

Wymiar sprawiedliwości

Przemoc psychiczna to nie tylko groźby czy awantury. Może nią być także separowanie od rodziny, wydzielanie pieniędzy czy celowe niepodejmowanie pracy. Ofiary nadal bardzo często wycofują zarzuty, a co czwarta kobieta wraca do sprawcy po zakończeniu postępowania - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.

23.03.2019

SN: Sędzia ukarana za błędną interpretację przepisu procedury

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy raz po powołaniu nowej Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym zapadł wyrok tak głęboko ingerujący w sferę orzeczniczą sędziego. Rażące i oczywiste naruszenie przez sędziego prawa polegało - zdaniem sądu - na błędnej interpretacji przepisu kodeksu postępowania karnego, a nie na wydaniu niesprawiedliwego postanowienia. A w sprawie chodziło o podejrzenie molestowania dziecka przez niepełnosprawnego intelektualnie 19-latka.

22.03.2019

Zgromadzenie warszawskiej apelacji krytycznie o działalności rzeczników dyscyplinarnych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czynności rzeczników dyscyplinarnych wymierzone w sędziów odważnie broniących Konstytucji RP i sprzeciwiających się działaniom mającym na celu ich polityczne podporządkowanie, zmierzają w oczywisty sposób do zastraszenia całego środowiska sędziów - stwierdzili w uchwale uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Warszawskiej.

22.03.2019

Klauzula porządku publicznego blokuje związki jednopłciowe

Wymiar sprawiedliwości

Rośnie liczba spraw dotyczących związków jednopłciowych, które trafiają do polskich urzędów i przed polskie sądy. Chodzi nie tylko o możliwość zawierania małżeństw, ale też o rejestrację zagranicznych czy transkrypcję aktów urodzenia dzieci. Choć - jak mówią prawnicy - podejście sądów ewoluuje, nadal nadużywana jest klauzula porządku publicznego.

22.03.2019

"Mapa aplikacji radcowskiej" ma wspomóc przyszłych radców

Wymiar sprawiedliwości

Publikacja ma w sposób syntetyczny przedstawić zasady aplikacji radcowskiej i sposób ich realizacji. Zawiera rozwiązania wypracowane przez Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie. To - jak podkreślają jej autorzy - program uwzględniający zarówno wyzwania rynku usług prawniczych - w tym nowe technologie, jak i warsztaty m.in. z zakresu sporządzania pism czy umów.

21.03.2019
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski