Sędzia ma dyscyplinarkę za opinię wygłoszoną podczas ogłaszania wyroku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sławomir Jęksa będzie miał postępowanie dyscyplinarne za to, że podczas ogłaszania wyroku w sprawie Joanny Jaśkowiak "wygłosił manifest polityczny". Żona prezydenta Poznania została wtedy uniewinniona od zarzutu związanego z publicznym użyciem wulgaryzmu.

14.02.2019

Amnesty International broni polskiego RPO przed oskarżeniami TVP

Wymiar sprawiedliwości

Zapowiedź wytoczenia przez rządową telewizję procesu rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi to najnowszy przykład nękania i zastraszania tego człowieka, których przeżył on wiele przez ostatnie trzy lata - stwierdza w oświadczeniu Amnesty International.

14.02.2019

Sędzia podejrzany o korupcję - prokuratura wnioskuje o areszt

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy Sławomirowi B. trafił do sędziowskiego sądu dyscyplinarnego, czyli do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jak informuje Prokuratura Krajowa, chodzi o podejrzenie przyjmowania korzyści majątkowych od jednego z syndyków.

14.02.2019

Od walentynki po program szpiegujący - stalkerów więcej i bardziej wyrafinowani

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zwiększa się liczba zawiadomień i skazań dotyczących stalkingu. Zmieniają się też przyczyny "nękania" - ofiarami padają nie tylko obiekty nieodwzajemnionego uczucia, ale też ich rodzice, dłużnicy, czy sąsiedzi. Lekarstwem - według resortu sprawiedliwości - będzie zaostrzenie kar.

14.02.2019

Tajemnica tłumacza niewystarczająco chroniona - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości

Brak prawnego zakazu przesłuchiwania tłumacza w zakresie treści rozmowy obrońcy z oskarżonym czy np. dziennikarskiej, może prowadzić do próby obejście tajemnicy szczególnie chronionej przez prawo - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

13.02.2019

Wolf Theiss rozszerza zespół

Rynek

Do warszawskiego zespołu nieruchomości kancelarii dołączył Bartosz Kopik, adwokat specjalizujący się w prawie budowlanym i prawie nieruchomości.

13.02.2019

RPO upomina się o szybsze autolustracje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Osoba pomówiona o związki ze służbami specjalnymi PRL może w drodze tzw. autolustracji wystąpić do sądu o oczyszczenie z zarzutu. Jednak IPN niezbyt szybko rozpatruje te sprawy, a oczekiwanie sądu na stanowisko może trwać miesiącami.

13.02.2019

Świadczenie usług prawniczych tylko z uprawnieniami - projekt NRA gotowy

Prawnicy

Usługi prawnicze, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będą mogli świadczyć wyłącznie adwokaci, radcowie prawni i prawnicy zagraniczni - zakłada projekt ustawy przygotowany przez adwokaturę. Przewiduje on też sankcje dla osób, które będą chciały świadczyć je bez kwalifikacji. Czynności prawne, które podejmą mają być nieważne, a czynności procesowe - bezskuteczne.

13.02.2019

Prokuratura: Można izolować w Gostyninie na podstawie zabezpieczenia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Życie i zdrowie obywateli nie może być uznane za mniej wartościowe niż wolność osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzającej zagrożenie dla społeczeństwa - tak prokuratorzy Prokuratury Krajowej odnoszą się do styczniowej uchwały Sądu Najwyższego.

13.02.2019

Przyłębska: W Trybunale nie jest naruszane prawo

Wymiar sprawiedliwości

Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego zapewnia należytą ochronę wolności i praw konstytucyjnych obywateli oraz właściwe funkcjonowanie organów państwa, a Trybunał działa prawidłowo - zapewniła we wtorek w Sejmie prezes TK Julia Przyłębska. Przyznała jednak, że Trybunał wydaje teraz mniej wyroków niż przed objęciem przez nią funkcji prezesa.

12.02.2019

Nowy partner w Maruta Wachta

Rynek

Adwokat Sławomir Kowalski został nowym partnerem w kancelarii Maruta Wachta. Specjalizuje się w prawie ochrony danych osobowych oraz prawie nowych technologii.

12.02.2019

Trybunał UE rozpoczął rozpatrywanie skargi na polską ustawę o SN

Wymiar sprawiedliwości

Podczas wtorkowej rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu Polska i Komisja Europejska podtrzymały stanowiska ws. skargi na ustawę o Sądzie najwyższym. Polskie władze twierdzą, że jest ona bezzasadna, ponieważ ustawa została zmieniona, ale KE uważa że potrzebny jest wyrok. 11 kwietna zostanie ogłoszona opinia rzecznika TSUE w tej sprawie.

12.02.2019

Związkowcy tracą cierpliwość - wkrótce wspólna manifestacja pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

"OSTATKI U PREMIERA" zaplanowano na 5 marca. Organizatorzy przemarszu sprzed Ministerstwa Finansów pod kancelarię premiera domagać się będą zmiany ustawy budżetowej na 2019 r. i dodatkowych 450 zł podwyżek oraz korzystnych rozwiązań w budżecie na przyszły rok. Chcą też wprowadzenia nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratury

12.02.2019

MS: Ustawa o pracownikach wymiaru sprawiedliwości jeszcze przed wyborami

Wymiar sprawiedliwości

Opracowywana ustawa - jak zapewniono podczas spotkania wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika z przedstawicielami Porozumienia Związków Zawodowych Wymiaru Sprawiedliwości - ma wprowadzić mnożnikowy system wynagradzania pracowników sądów i prokuratorów. Związkowcy obawiają się jednak, czy będą wystarczające środki na podwyżki

12.02.2019

RPP zapewnia: prawa osób przebywających w Gostyninie przestrzegane

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o dostęp do świadczeń zdrowotnych osób przebywających w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie (KOZZD). W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta stopień przestrzegania ich praw jest na podobnym poziomie jak w wielu innych szpitalach psychiatrycznych, a obowiązujące przepisy chronią ich prawa pacjenta.

11.02.2019

Kamery przy widzeniu z adwokatem uderzają w prawo do obrony - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości

Spotkania z adwokatami osób przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych, powinny odbywać się w warunkach pełnej poufności - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Problem dostrzega też szefostwo Służby Więziennej, bo zaleciło by takie spotkania nie były monitorowane. Skargi nadal jednak napływają, a na monitorowane sale zgadzają się też adwokaci.

11.02.2019

Komornik skazany za zajęcie rzeczy wyłączonych z egzekucji

Prawnicy Prawo gospodarcze

Sąd Rejonowy w Zgorzelcu wydał wyrok skazujący wobec Ireneusza S., byłego komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w tym mieście m.in. za zajęcie przedmiotów oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, które były zgodnie z prawem wyjęte spod egzekucji.

11.02.2019

Pomoc prawna tylko od wykwalifikowanego prawnika - adwokatura ma projekt

Prawnicy

Projekt ustawy o zasadach świadczenia usług prawniczych zostanie w lutym przedstawiony do konsultacji. Proponowana przez NRA regulacja ma gwarantować, że świadczone będą jedynie przez wykwalifikowanych prawników. Do inicjatywy sceptycznie nastawione jest Ministerstwo Sprawiedliwości

11.02.2019

Premier: Zmiany konieczne, bo w sądach korupcja 

Wymiar sprawiedliwości

Chęć położenia kresu korupcji panującej w polskim sądownictwie, a także "potworna niewydolność wymiaru sprawiedliwości" to przyczyny zmian przeprowadzanych obecnie w wymiarze sprawiedliwości, jakie premier Mateusz Morawiecki wymienił w najnowszym wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro".

10.02.2019

Prokuratura przyznaje się do opieszałości w sprawdzaniu oszustwa wyborczego

Prokuratura

Prokuratura Krajowa poinformowała - trwa postępowanie dyscyplinarne w sprawie zbyt opieszałego prowadzenia przez białostockich prokuratorów śledztwa dotyczącego fałszowania podpisów na listach wyborczych Ruchu Narodowego i roli jaką miałby w tym odegrać poseł, a obecnie też wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

10.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski