Epidemia utrudnia wybory w samorządach prawniczych, szczególnie u radców

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Radcy prawni postulowali, by tarcza antykryzysowa 3 zawieszała - ze względu na COVID-19 - bieg terminów w wyborach w samorządzie. Zmian nie wprowadzono, a sprawa stała się priorytetem samorządu, bo zegar wyborczy tyka, a ewentualny tryb online wiąże się z wieloma problemami. Adwokaci czekają na rozwój sytuacji i liczą na wybory jesienią.

22.05.2020

Sądy próbują zlecać protokolantom czyszczenie sal - związki mówią "nie"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Sprawiedliwości w związku z "odmrażaniem" sądów rekomendowało prezesom rygory higieniczno-sanitarne i częstą dezynfekcję nie tylko sprzętów, klamek, ale też blatów w salach sądowych. Ci prace chcą zlecać m.in. protokolantom, ale związkowcy mówią jednak wprost: to niezgodne z przepisami.

22.05.2020

KRS zabiega o pozostanie w europejskiej sieci 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działamy w sposób jawny i transparentny, nie wykazano też żadnych konkretnych działań świadczących o realizacji interesu władzy politycznej - napisała Krajowa Rada Sądownictwa do Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), która przygotowuje się do pozbawienia polskiej KRS członkostwa. Wbrew wcześniejszym deklaracjom, KRS chce pozostać w organizacji.

21.05.2020

SN: Zgromadzenie podejmie kolejną próbę wyboru kandydatów na I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 22 maja Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wznawia posiedzenie w celu wybrania pięciu kandydatów na I prezesa. Pełniący obowiązki I Prezesa Aleksander Stępkowski zapowiada sprawne prowadzenie obrad, a domaganie się ustalenia porządku obrad przez sędziów nazywa ekscesami. Mówi, że chce o nich zapomnieć, ale wspomina też o postępowaniach dyscyplinarnych.

21.05.2020

Prawnicy apelują o zachowanie standardów przy wyborze sędziego ETPC

Wymiar sprawiedliwości

31 października 2021 r. upłynie 9–letnia kadencja Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prof. dr. hab. Krzysztofa Wojtyczka i Polska została zaproszona do przedstawienia listy trzech kandydatów na to stanowisko. NRA, KRRP i HFPC apelują do rządu, by proces ten przebiegał zgodnie z europejskimi wytycznymi i standardami.

21.05.2020

Sędzia Miczek: Sobota terminem początkowym dla "odwieszenia" terminów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przepisy tarczy antykryzysowej 3 nie odwołują się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe. To powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania te wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujące pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty. Ustawa weszła w życie 16 maja 2020 r., więc od 23 maja rozpoczną bieg te terminy, które go nie rozpoczęły i będą biec dalej "wstrzymane"

21.05.2020

Sondaż: Polacy nie chcą politycznie powiązanego sędziego na czele SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większość Polaków nie chce, by na czele Sądu Najwyższego stanęła osoba powiązana z politykami - taką opinię zaprezentowało 60 proc. uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iutsitia". Sprzeciwia się temu także ponad 95 proc. sędziów.

21.05.2020

Sądy wracają do pracy - mierzenie temperatury, trudniejszy dostęp do akt

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Specjalne "punkty kontroli" temperatury w środku lub przed budynkiem sądu, systemy liczenia osób przechodzących do poszczególnych pomieszczeń, strefy dla świadków, dostęp do akt po umówieniu się przez telefon - do dalszy ciąg zaleceń Ministerstwa Sprawiedliwości dla prezesów sądów, w związku z "odmrażaniem" pracy.

21.05.2020

E-rozprawy są na Ukrainie i w Chinach, a polskie sądy nadal ich unikają

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków obecnego kryzysu będzie zalanie polskich wokand sprawami - głównie cywilnymi. Ratunkiem miały być e-rozprawy, ale większość sądów unika ich jak ognia. Barierami nie do przejścia stają się kwestie sprzętu, systemów, brak informatyków i przyzwyczajenia. Wielu prawników uważa to za marnowanie szansy na szybkie i sprawne rozpoznawanie sporów, zwłaszcza gospodarczych.

21.05.2020

MS: Egzaminy adwokackie i radcowskie 23-26 czerwca 

Prawnicy

Na 23-26 czerwca wyznaczony został termin dodatkowych egzaminów zawodowych: adwokackiego i radcowskiego - poinformowało w środę Ministerstwo Sprawiedliwości. Poprzednie terminy były wyznaczone na 24-27 marca, zostały jednak odwołane ze względu na zagrożenie koronawirusem.

20.05.2020

RPO: Obywatel Żurek może kwestionować status sędziego Zaradkiewicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można ścigać sędziego Waldemara Żurka za kwestionowanie statusu sędziego Kamila Zaradkiewicza, ponieważ oskarżany dyscyplinarnie Żurek ma prawo, jak każdy obywatel, podejmować wszelkie środki niezbędne dla ustalenia, czy poszczególni sędziowie spełniają wymogu niezależności - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

20.05.2020

TK nie orzekł, czy wprowadzone w 2015 r. środki karne są zgodne z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Możliwość wykonywania środków zabezpieczających już po odbyciu kary więzienia oraz brak obowiązku wysłuchania podejrzanego przez sąd przed zastosowaniem takich środków - takie m.in. regulacje wprowadzone przez nowelizację prawa karnego z 2015 roku są sprzeczne z konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał Konstytucyjny nie ogłosił jednak w środę zapowiadanego w tej sprawie wyroku.

20.05.2020

Sędzia Stępkowski rozpocznie Zgromadzenie SN od oświadczeń kandydatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 22 maja zostanie wznowione Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, począwszy od oświadczeń kandydatów na I prezesa oraz odpowiedzi na pytania. Liczba i czas zadawania pytań nie będzie limitowany, ale na odpowiedź przewidziano 15 minut. Sędzia Stępkowski nie dostrzega błędów w wyborze komisji skrutacyjnej podczas zgromadzenia po przewodnictwem sędziego Zaradkiewicza.

20.05.2020

Natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy - prezydent podpisał nowelizację

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Za pół roku policjanci będą mogli nakazać sprawcy przemocy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. Nowa regulacja już budzi dyskusję. Z jednej strony część prawników i organizacje pozarządowe podkreślają, że to krok w dobrym kierunku, inni wskazują jednak że będzie problem z jej realizacją, mają też zastrzeżenia konstytucyjne.

20.05.2020

Już wkrótce odwieszenie terminów, na wysłanie pisma może być mało czasu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prawnicy mają wątpliwości kiedy dokładnie zostaną odwieszone lub rozpoczną bieg terminy sądowe i procesowe. Zamieszanie wprowadzają soboty - tarcza antykryzysowa weszła w jedną - 16 maja, a zmiana w terminach ma obowiązywać po siedmiu dniach - czyli teoretycznie po kolejnej - 23 maja. Problem mają też strony, które pismo dotyczące terminu dostały tuż przed zwieszeniem.

20.05.2020

Wietrzenie, maski, ograniczona liczba osób - są zalecenia dla "odmrażanych" sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wstęp tylko dla osób zdrowych, których obecność w sądzie jest niezbędna. Zalecenia zakrywania nosa i ust przez wszystkich w budynku, wietrzenie sal nie rzadziej niż co godzinę. Obostrzenia dotyczące toalet i dezynfekowanie ich co najmniej co dwie godziny - to rekomendacje Ministerstwa Sprawiedliwości dla sądów, do których dotarło Prawo.pl.

19.05.2020

Od namiotu dla świadków, po spór o pracę zmianową - trudne "odmrażanie" sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W sądach w całym kraju trwa znoszenie ograniczeń i - przynajmniej w części - rozpoczyna się rozpatrywanie spraw "spoza katalogu pilnych". To czego najbardziej w tym momencie brakuje, to - jak mówią sędziowie - jednolite rekomendacje, sprzęt i oprogramowanie. Duże emocje budzi praca zmianowa, wprowadzona także w prokuraturze. Dobrowolnych chętnych na dyżury po południu nie ma wielu.

19.05.2020

Sąd Najwyższy czeka na Trybunał, zaś ten uważa, że z prawem łaski nie ma problemu

Prawo karne Prawnicy

Jedna z pierwszych decyzji Andrzeja Dudy po objęciu urzędu prezydenta - zastosowanie prawa łaski wobec osób jeszcze nie skazanych prawomocnym wyrokiem wciąż czeka na ocenę prawną. Izba Karna Sądu Najwyższego od sierpnia 2017 r. oczekuje na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, z wniosku zainicjowanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

19.05.2020

Nieodpłatna pomoc prawna także dla jednoosobowych firm

Wymiar sprawiedliwości

Tarcza antykryzysowa 3, która już obowiązuje, wprowadza także zmiany dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej. Będzie można takich porad udzielać m.in. przez telefon i maila. Ich beneficjentem będą mogli być też samozatrudnieni. Prawnicy postulowali, by możliwością korzystania z takiej formy pomocy objąć też większe firmy, szczególnie w dobie COVID-19.

18.05.2020