Zbigniew Ziobro chce delegalizacji Komunistycznej Partii Polski

Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej celów i działalności partii politycznej Komunistyczna Partia Polski. W jego ocenie stawianie sobie za cel wprowadzenia ustroju komunistycznego w Rzeczypospolitej Polskiej, którego wzorem jest sowiecka Rosja stanowi odwoływanie się do totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu.

06.12.2020

To sąd decyduje czy zwolnić, czy nie zwolnić lekarza z tajemnicy

Wymiar sprawiedliwości

Tajemnica lekarska jest jednym z fundamentów zawodu lekarza. Co istotne - jak wynika z orzecznictwa - tajemnica zawodowa nie jest ustanowiona w interesie osoby wykonującej dany zawód - w tym przypadku lekarza, lecz w interesie jego pacjenta. O tym czy można z niej zwolnić decyduje sąd na wniosek prokuratora. Za jej naruszenie grozi nawet dwa lata więzienia.

06.12.2020

19 grudnia odbędzie się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury

Prawnicy

Celem Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Adwokatury jest przyjęcie zmian w regulaminie zgromadzeń izb adwokackich i krajowego zjazdu, który zaplanowano na marzec. Chodzi m.in. o zasady zwoływania, organizacji i przebiegu obrad, a także trybu wyborów do organów izb adwokackich i organów adwokatury w stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii.

05.12.2020

W dobie koronawirusa aplikantom o pracę niełatwo - wraca pytanie o zgody dziekanów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Koronawirus wiele zmienia na rynku prawniczym. Dużo kancelarii adwokackich poniosło straty, co odbija się i na aplikantach, którym coraz trudniej się utrzymać. Tymczasem na własną działalność gospodarczą, czy pracę nawet tymczasową w innym zawodzie muszą dostać zgodę dziekana. Część prawników uważa, że czas rozważyć zmiany, inni że zgoda nadal powinna być wymagana.

04.12.2020

Trwa batalia o nagrody w "budżetówce" - pracownicy sądów i policjanci bliżej sukcesu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus

Choć sytuacja zmienia się niemal z godziny na godzinę jest duża szansa na to, że m.in. pracownicy sądów ale też policjanci będą mogli liczyć pod koniec roku na dodatki i nagrody. Jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - poszło już pismo do komendantów policji o anulowanie wcześniejszych decyzji o wstrzymanie takiej gratyfikacji. Cały czas blokada obowiązuje za to dla pracowników skarbówki.

03.12.2020

Środki zapobiegawcze wobec adwokata Giertycha uchylone przez sąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy w Poznaniu uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec Romana Giertycha w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w spółce Polnord. Poinformował o tym w czwartek obrońca adwokata po zakończeniu niejawnego posiedzenia. - Sąd w całości podzielił argumentację obrońców adwokata, Roman Giertych nie jest podejrzanym - stwierdził Jakub Wende.

03.12.2020

KE uruchamia kolejną procedurę przeciwko Polsce w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pozwalanie Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego "na dalsze podejmowanie decyzji w sprawach, które mają bezpośredni wpływ na sędziów" narusza unijne standardy praworządności - uznała Komisja Europejska, która poinformowała w czwartek o wszczęciu w tej sprawie procedury przeciwko Polsce.

03.12.2020

Jawności rozpraw nie można wyłączyć, ale można ograniczyć

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pandemia Covid-19 skutkuje wyłączaniem jawności rozpraw cywilnych i karnych, co w sposób oczywisty łamie konstytucję. Nie można dopuścić do tego, by całkowicie została wyłączona jawność - podkreślają prawnicy. Także wydawanie orzeczeń ma następować pod społeczną kontrolą, czego nie zapewnia ich publikowanie w internecie.

03.12.2020

Po roku od zmian w procedurze cywilnej przepisy przejściowe do poprawki

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo

Mimo że od nowelizacji procedury cywilnej minął rok, sędziowie nadal głowią się nad interpretacją przepisów przejściowych. Prowadzi to do sytuacji, w której takie same sprawy rozpoznawane są albo według starych albo nowych przepisów i uderza w prawa stron. Prawnicy mówią o paradoksie, a wielu z nich widzi potrzebę pilnych zmian. Resort sprawiedliwości propozycje ma, tyle że nie rozwiązują one wszystkich problemów.

03.12.2020

Delegacja karą dla prokuratora, bo nie poparł żądania aresztu? RPO interweniuje

Prokuratura

Prokurator Wojciech Pełeszok z warszawskiej prokuratury okręgowej miał zostać oddelegowany do prokuratury rejonowej za to, że przed sądem - mimo polecenia służbowego, przyznał że nie zgadza się z żądaniem aresztu dla uczestniczki manifestacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. wyłączenia jednej z legalnych przesłanej przerywania ciąży.

02.12.2020

PiS sugeruje gotowość do kompromisu w sprawie nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Gdyby z kręgów senackich pojawił się kandydat na RPO, który gwarantuje właściwe sprawowanie tego urzędu i nieupolitycznianie go, to pewnie bylibyśmy skłonni rozważyć taką kandydaturę - powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. To może stworzyć szansę na przerwanie impasu, na skutek którego funkcję tę pełni wciąż Adam Bodnar, którego kadencja skończyła się 9 września.

02.12.2020

Odmiejscowione rozprawy, e-komunikacja z pełnomocnikami - mają wesprzeć sądy w czasie COVID-19

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Poza zmianami w procedurze cywilnej Ministerstwo Sprawiedliwości chce też poprawić ustawę covidową. Co do zasady obowiązywać mają rozwiązania dotyczące rozpatrywania spraw cywilnych, które ograniczone były czasowo - odmiejscowione rozprawy i posiedzenia jawne, ma wrócić też możliwość przekazywania do równorzędnego sądu spraw pilnych lub delegowania sędziego do ich rozpatrywania.

02.12.2020

Parlament Holandii  wzywa rząd do pozwania Polski ws. praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba niższa holenderskiego parlamentu przyjęła we wtorek uchwałę wzywającą rząd tego państwa do podjęcia kroków w celu postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niewykonaniem wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

01.12.2020

Wyższa konieczność nie pozwala rządowi na ogłoszenie wyroku TK

Wymiar sprawiedliwości

Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - stwierdza Rada Ministrów. Ale jednocześnie zastrzega, że sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania wybór właściwej daty tej publikacji. - Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności - czytamy w ogłoszonym we wtorek rządowym stanowisku.

01.12.2020

TSUE: 18 marca opinia rzecznika generalnego, wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej później

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował we wtorek, że opinia rzecznika generalnego w sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie wydana 18 marca 2021 r. Komisja Europejska podtrzymała swoja skargę, za zmian w polskim sądownictwie broniła wiceminister sprawiedliwości.

01.12.2020

Będą sądy od europejskich postępowań transgranicznych

Wymiar sprawiedliwości

Konkretnie dwa sądy - jeden rejonowy i jeden okręgowy mają zająć się sprawami w europejskich postępowaniach transgranicznych, w których powództwo zostało wniesione za pomocą systemu teleinformatycznego - taka propozycja znalazła się wśród założeń zmian w procedurze cywilnej, opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych rządu. Chodzi m.in. o europejski nakaz zapłaty.

01.12.2020

TSUE: Dziś rozprawa w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

1 grudnia w Trybunale Sprawiedliwości UE odbędzie się rozprawa dotycząca Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał w Luksemburgu wysłucha argumentów rządu Polski i Komisji Europejskiej, która zaskarżyła polskie przepisy. Potem rzecznik generalny przygotuje opinię, a następnie Trybunał wyda orzeczenie.

01.12.2020

Adwokatura dostanie narzędzia do zakończenia wyborów? Propozycja wkrótce w Sejmie

Prawnicy Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka ma dostać upoważnienie do uchwalenia zmian regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, a treść przyjmowanych uchwał ma być ważna bez względu na kworum - takie zmiany, jak dowiedziało się Prawo.pl, planuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu. Jeśli zostanie uchwalony, być może nie będzie konieczne zwoływanie nadzwyczajnego zjazdu.

01.12.2020