Joanna Lemańska i Tomasz Przesławski pokierują nowymi izbami w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Joanna Lemańska została prezesem Sądu Najwyższego kierującym Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, a Tomasz Przesławski prezesem kierującym Izbą Dyscyplinarną. We wtorek prezydent Andrzej Duda wręczył im nominacje.

26.02.2019

Warszawscy sędziowie nie chcą pracować z rzecznikami dyscyplinarnymi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprzeciw wobec działań sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców oraz apel do ministra o odwołanie z delegowania do ich sądu zastępców rzecznika - taką uchwałę przyjęli w poniedziałek sędziowie Sądu Okręgowego w Warszawie. Ich zdaniem, działania rzeczników służą zastraszaniu środowiska sędziów.

26.02.2019

MS chce nowej ustawy o kuratorach sądowych, nie nowelizacji

Wymiar sprawiedliwości

Projekt powinien być gotowy w marcu - zapowiada w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Resort zamierza też - jak dodaje - uwzględnić część propozycji samych kuratorów sądowych, m.in. dotyczących pracy kuratorów rodzinnych.

26.02.2019

28 nowych kandydatów na ławników Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O godzinie 16. w poniedziałek 25 lutego br. upłynął termin zgłaszania kandydatów na ławników Sądu Najwyższego. Do Kancelarii Senatu w tym terminie dotarło 28 zgłoszeń. Jest to wybór uzupełniający, który Senat przeprowadzi na wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego.

25.02.2019

We wtorek prezydent powoła prezesów nowych izb SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek Prezydent Andrzej Duda ma powołać prezesów kierujących dwoma izbami Sądu Najwyższego - Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Według medialnych spekulacji, największe szanse na te stanowiska mają Joanna Lemańska i Tomasz Przesławski.

25.02.2019

Wracający do orzekania sędziowie SN zwrócili odprawy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy powrócili do pełnienia urzędu zwrócili w wyznaczonym terminie pobrane odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy - poinformował w poniedziałek zespół prasowy SN.

25.02.2019

MS: Są pieniądze na ponad 600 awansów kuratorów sądowych

Wymiar sprawiedliwości

W pierwszej połowie marca do prezesów sądów mają trafić środki na awanse kuratorów sądowych - zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Prawie 5 mln 700 tys. zł ma wspomóc rozwiązanie jednego z najbardziej palących problemów tej grupy zawodowej. W niektórych okręgach kolejka do awansu obejmuje obecnie nawet kilkaset osób.

25.02.2019

W Poznaniu rozpoczyna się III Kongres Kuratorski

Wymiar sprawiedliwości

Praca i wyzwania stojące przed kuratorami sądowymi, ich bezpieczeństwo i zagrożenia z którymi się na co dzień stykają, zmiany m.in. w prawie, których potrzebują - to główne tematy rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu III Kongresu Kuratorskiego. Data jest szczególna - w lutym minęło 100-lecie kurateli sądowej.

25.02.2019

Program podpowiadający prawnikowi klauzule wygrał w polskiej edycji Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

O zwycięstwo w tegorocznym maratonie programowania walczyło 17 zespołów. W zakończonej w niedzielę wieczorem imprezie wygrał InteliLex. Stworzył aplikację, która w trakcie przygotowania dokumentu w word podpowiada wszystkie klauzule z danymi słowami, które już wcześniej były wykorzystane. Ponadto jury wyróżniło aż pięć innych pomysłów.

25.02.2019

Przeciwdziałanie pedofilii w Kościele - będą nowe przepisy

Wymiar sprawiedliwości

Papież Franciszek ma wydać nowy dokument na temat ochrony nieletnich. Jego publikacja ma towarzyszyć opracowaniu nowych przepisów i vademecum dla biskupów z całego świata. Chodzi o przeciwdziałanie pedofilii.

24.02.2019

Kuratorzy sądowi nadal walczą o swoją ustawę

Wymiar sprawiedliwości

Powiązanie wynagrodzenia kuratorów z wynagrodzeniem sędziów rejonowych, wprowadzenie dodatku za trudne warunki pracy, uregulowanie kwestii liczebności zespołów i zwiększenie kompetencji, to główne propozycje samorządu do opracowywanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawy o kuratorach sądowych.

24.02.2019

4 marca wybór "Kobiety Adwokatury"

Prawnicy

Kapituła rozpatrywać będzie 13 kandydatek, zgłoszony przez adwokatów, rady adwokackie i instytucje społeczne, z całego kraju. Sama nagroda zostanie wręczona 8 marca. Ma być wyróżnieniem nie tylko za osiągnięcia w ramach prowadzonej działalności zawodowej ale też m.in. aktywność społeczną lub naukową.

23.02.2019

Pełnomocnik rządu za szerszym traktowaniem przemocy w rodzinie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Adam Lipiński, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, jest za poszerzeniem pojęcia przemocy w rodzinie o przemoc psychiczną i seksualną i uważa, że ustawa o przeciwdziałaniu przemocy mogłaby też objąć przemoc w związkach osób nie będących małżeństwem, a nawet nie mieszkających razem.

23.02.2019

MS: Sędziowie przyjęli informacje roczne, a więc chwalą zmiany w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany kadrowe, których celem było usprawnienie pracy sądów, sprawdzają się - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Według resortu pozytywnie oceniają je sami sędziowie, o czym świadczą uchwały o przyjęciu informacji rocznych o działalności sądów rejonowych. Zdaniem działaczy Stowarzyszenia "Iustitia" te głosowania nie dotyczyły ocen zmian w sądach.

21.02.2019

Fundacja Helsińska: Zaostrzenie kar zaludni więzienia, przestępczości nie zmniejszy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zaostrzenie kar za wiele przestępstw, odejście od wychowawczej filozofii odpowiedzialności nieletnich oraz wprowadzenie kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności – to niektóre z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości na zmiany w prawie karnym. - Wszystkie one budzą wątpliwości - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

21.02.2019

Przegląd Sądowy nagrodził książki przydatne w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Dwaj pracownicy naukowi z Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski, zostali nagrodzeni za książki prawnicze najbardziej przydatne dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku.

21.02.2019

KE: pytanie prejudycjalne Igora Tulei jest niedopuszczalne

Wymiar sprawiedliwości

Portal wPolityce opublikował dokument Komisji Europejskiej z którego wynika, że pytanie prejudycjalne sędziego Igora Tulei dotyczące postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów oraz wpływu polityków na ich przebieg są niedopuszczalne. Nie ma bowiem znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy karnej zawisłej przed sądem.

20.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski