WSA: Gmina, powołując się na COVID, nie może darować opłaty prolongacyjnej

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Gmina może tylko zdecydować, czy pobiera lub czy nie pobiera opłaty prolongacyjnej, a jeśli pobiera to, w jakiej wysokości. Innych uprawnień ustawodawca jej nie pozostawił – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. I dodał, że gdyby rzeczywiście gmina chciała udzielić podatnikom wsparcia, mogła na pewien czas uchylić uchwałę.

07.11.2020

Rząd przygotowuje przepisy wstrzymujące bieg terminów w administracji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wstrzymywanie biegu terminów postępowań przez organy administracji publicznej na okres nie dłuższy niż 30 dni, z możliwością ponownego wstrzymania za zgodą organów drugiej instancji - taką możliwości wprowadzi projektowana przez rząd nowelizacja przepisów.

06.11.2020

Brak wiedzy lub pieniędzy to bariery – prawo wymusza zapewnienie dostępności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wprowadzenie dla podmiotów publicznych obowiązku likwidacji barier dla niepełnosprawnych i seniorów ma ułatwić życie osobom ze szczególnymi potrzebami. Jednak wdrożenie dostępności we wszystkich obszarach to duże obciążenie finansowe i czasowe, zwłaszcza dla małych samorządów. Tymczasem dzieci na wózkach napotykają schody w szkołach, interesanci w urzędach, a osoby głuche nie mają dostępu do informacji.

06.11.2020

Urodzenie, ślub czy zgon - wielu spraw nie da się załatwić zdalnie, nawet w COVID

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Osobiste stawiennictwo w urzędzie jest wymagane przy rejestracji pojazdu czy odbiorze prawa jazdy. Na pewno zdalnie nie załatwimy spraw w USC – tam konieczna jest obecność osób zgłaszających zgon czy biorących ślub. Nowe przepisy prawa zamówień publicznych dopuszczają wideokonferencję, ale pytanie brzmi, jak postąpić w przypadku zerwania łącza.

05.11.2020

Będą przywrócone uprawnienia pracowników USC do przygotowań protokołów uznań

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pracownicy urzędów stanu cywilnego będą znowu mogli przygotowywać i drukować projekty protokołów uznań w rejestrze uznań. Ich uprawnienia zostaną przywrócone, po tym jak funkcja ta została zablokowana przez Ministra Cyfryzacji i ograniczona do kierownika USC i jego zastępcy. A konieczność przygotowań tylko przez kierownictwo powodowało drastyczne wydłużenie czasu załatwienia spraw. Wszystkich, nie tylko tych związanych z uznaniem.

04.11.2020

Placówki kulturalne będą zamknięte od 7 listopada

Samorząd terytorialny Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę kolejne restrykcje, a wśród nich jest decyzja o zamknięciu kin, teatrów, galerii, domów kultury, ognisk muzycznych. Będą niedostępne dla publiczności od soboty 7 listopada tymczasowo do 29 listopada.

04.11.2020

Straż miejska może otrzymać dane z rejestru PESEL

Samorząd terytorialny RODO

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności dane z rejestru PESEL w zakresie niezbędnym do realizacji ustawowych zadań podmiotów niebędących dysponentami danych udostępnia się m.in. strażom gminnym (miejskim) - wyjaśnia Mateusz Karciarz, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.

04.11.2020

Zachęty dla gmin i deweloperów mają przyspieszyć budownictwo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zwiększenie dostępności gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, czyli ograniczenie jednej z podstawowych barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.

03.11.2020

Rząd przygotowuje dodatkowe fundusze na drogi lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo

Rząd chce zwiększyć dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) o 3 mld zł. A służyć temu mają zmiany w ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw, której projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów.

03.11.2020

Do 4 grudnia administracja pracuje zdalnie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Już obowiązuje opublikowane w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach administracji rządowej i jednostkach samorządowych. To efekt ustaleń podjętych w sobotę podczas konsultacji premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami samorządów. Nowe zasady nie obejmują sądów i prokuratury.

03.11.2020

Samorządowcy zdecydują o pracy zdalnej swoich urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami na pilnie zwołanym spotkaniu w sprawie rozporządzenia o przejściu na zdalny tryb pracy urzędów administracji samorządowej od wtorku, 3 listopada. Apelowali o to samorządowcy podczas październikowej Komisji Wspólnej. W wyniku konsultacji rząd wydłużył termin obowiązywania zapisów z 2 tygodni do miesiąca.

02.11.2020

WSA: Kandydat na ławnika nie musi prezentować się na sesji

Samorząd terytorialny

Prawo o ustroju sądów powszechnych nie nakłada na radę gminy obowiązku indywidualnego zawiadamiania każdego z kandydatów na ławników o terminie sesji, podczas której ma być dokonany wybór ławników do sądów powszechnych - stwierdził w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.

02.11.2020

Tor na skrawku działki, cała zwolniona z podatku. Gminy walczą o zmianę prawa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Jest szansa na rozwiązanie problemu unikania opodatkowania przez firmy, które mają na swoim terenie choćby fragment infrastruktury kolejowej, np. bocznice. Resort infrastruktury przygotował projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak zaproponował poszerzenie katalogu zwolnień z podatku od nieruchomości, na co samorządowcy nie dawali zgody.

02.11.2020

Premier nakazuje pracę zdalną w administracji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas zorganizowanej w piątek konferencji prasowej. Premier zaapelował też do szefów prywatnych firm, żeby umożliwili pracę zdalną swoim pracownikom.

30.10.2020

NIK: Opolskie gminy dobrze zorganizowały dowóz niepełnosprawnych dzieci do szkół

Samorząd terytorialny

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak gminy z województwa opolskiego wywiązują się z obowiązku organizowania bezpłatnego dowozu do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz opieki nad nimi w czasie podróży. Nie miała większych zastrzeżeń. Jedynym problemem okazał się brak kontroli tego, jak realizowane są zlecone usługi przewozu.

30.10.2020

Prowadzenie metryki sprawy administracyjnej obowiązkowe, ale wzbudza wątpliwości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Metryka sprawy administracyjnej to obowiązek organu administracji publicznej prowadzącego postępowanie. Dane w metryce powinny być na bieżąco aktualizowane. Jednak instytucja metryki budzi w praktyce wiele wątpliwości, a nieprecyzyjny sposób zredagowania przepisu jest krytykowany.

29.10.2020

Ustawa uwolni powiaty od kosztów w związku z usuniętymi z drogi pojazdami

Samorząd terytorialny

Umożliwienie wyrejestrowania pojazdu usuniętego z drogi, gdy nie jest odbierany przez właściciela, przed rozpatrzeniem przez sąd wniosku starosty o przepadek takiego pojazdu na rzecz powiatu – to cel projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Od momentu wyrejestrowania pojazdu starosta nie będzie już zobowiązany do ponoszenia kosztów ubezpieczenia za taki pojazd.

29.10.2020

Samorządowcy: Nie inspirujemy protestów na ulicach

Samorząd terytorialny Koronawirus

Samorządowcy stanowczo oświadczają, że nie inspirują protestów i nie są odpowiedzialni za obecność ludzi na ulicach miast. Jak podkreślają, dokładają wielu starań, w ramach swoich kompetencji, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo swoim mieszkańcom.

29.10.2020

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN przywraca do pracy w likwidowanej spółce

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Wyrok jest precedensowy, gdyż pierwszy raz nowa Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzygała skargę nadzwyczajną z zakresu prawa pracy. Po drugie, w imię państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej oraz zaufania obywatela do państwa, wyrok SN przywraca wnioskodawcę do pracy w spółce komunalnej, która nie zatrudnia już żadnego pracownika.

29.10.2020