Uwłaszczenie na gruntach państwowych może być na podobnych warunkach jak w samorządzie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Administracja publiczna

Wojewodowie będą mogli dostosować wysokość bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruntach Skarbu Państwa do tej na gruntach samorządowych. Ma to zapewnić, że na gruntach Skarbu Państwa nikt nie będzie w gorszej sytuacji. Projekt odpowiednich przepisów ma trafić do Sejmu jeszcze w styczniu.

03.01.2019

Strasburg: Straż graniczna nie może odmówić przyjęcia wniosku o azyl

Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że uniemożliwienie - przez litewską straż graniczną - czeczeńskiej rodzinie złożenia wniosku o udzielenie azylu na granicy litewsko-białoruskiej stanowiło naruszenie zakazu tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania. Przyjęcia wniosku o azyl odmówiły tej rodzinie także polskie służby.

03.01.2019

IPN wesprze remonty prywatnych grobów bohaterów

Administracja publiczna

Osoby fizyczne oraz organizacje społeczne mogą składać wnioski do Instytutu Pamięci Narodowej o dofinansowanie kosztów opieki nad rodzinnymi grobami żołnierzy i powstańców, którzy przeżyli walki i zmarli w czasie pokoju. Jednak obowiązujące od 1 stycznia br. nowe procedury są długie, a zasady przyznawania pomocy niejasne.

02.01.2019

NSA: Przygotowany przez inwestora raport trzeba zweryfikować

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor zwrócił się z wnioskiem o wydanie decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań. W tym celu przygotował raport, który został uznany przez organy administracji publicznej i WSA jako podstawowy dowód w postępowaniu. Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który podkreślił, że nie zwalniało to ich od dokonania własnej oceny.

02.01.2019

10 miast przybyło na mapie Polski

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark od 1 stycznia 2019 roku otrzymają status miast. Ten status przywrócony zostanie także miejscowościom Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Społeczności tych miejscowości liczą na większy prestiż i nowe szanse rozwojowe.

01.01.2019

Minister nie stosuje prawa łaski wobec funkcjonariuszy PRL

Administracja publiczna

Uznanie czy służba w czasach PRL w służbach objętych ustawą "dezubekizacyjną" była krótkotrwała zależy wyłącznie od urzędnika, który rozpatruje sprawę o zastosowanie "prawa łaski" przez ministra spraw wewnętrznych. Nie ma na to żadnego parametru lub wskaźnika procentowego - mówi adwokat Damian Sucholewski.

01.01.2019

Korekta ustawy o przekształceniu użytkowania we własność podpisana

Prawo cywilne Administracja publiczna

Prezydent podpisał nowelizację, dzięki której w przypadku nowych inwestycji, podejmowanych przez m.in. spółdzielnie mieszkaniowe "przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu nastąpiło z chwilą przeniesienia praw do lokali na rzecz mieszkańców budynku, którzy zaspokajają potrzeby mieszkaniowe w tych lokalach".

31.12.2018

Ustawa o dekomunizacji dyplomacji podpisana

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o służbie zagranicznej, na podstawie której w MSZ nie będą mogły być zatrudnione osoby, które między 22 lipca 1944 r., a 31 lipca 1990 r. pracowały lub pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub były współpracownikami tych organów.

31.12.2018

Koszty związane z bezpieczeństwem informacji będą rosły

Administracja publiczna

Coraz więcej procesów będzie zinformatyzowanych – wdrażamy systemy, które mają ułatwić obsługę obywateli, ale pojawiają się nowe ryzyka, a to wszystko wiąże się z kosztami. Wiele usług, które funkcjonują w urzędach, ma luki – mówi Marcin Kostrzewa-Pisarek.

31.12.2018

WSA: Głos przewodniczącego rady nie może być ważniejszy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie ma żadnych ustawowych podstaw, aby głos prowadzącego obrady miał większą wagę i decydował o wyniku głosowania w przypadku równej ilości głosów „za” oraz „przeciw” - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

31.12.2018

Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie miała podstawę prawną do nakładania grzywien

Środowisko Administracja publiczna

W przepisach rozporządzenia w sprawie nadania funkcjonariuszom organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego brakuje podstaw prawnych. Wynika to z wejścia w życie nowego Prawa wodnego i ustawy o produktach biobójczych. Lukę ma wypełnić nowe rozporządzenie.

31.12.2018

WSA: Zgoda ministra konieczna przy przeznaczeniu gruntów na cele nieleśne

Administracja publiczna

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie mógł zawierać przepisów o zmianie przeznaczenia gruntów leśnych na zabudowę mieszkaniową. Potrzebna jest do tego zgoda ministra środowiska, a rada miasta jej nie uzyskała. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

29.12.2018

Do 21 stycznia można zgłaszać uwagi do projektu ustawy o dostępności

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Są szanse, żeby nowe prawo dotyczące ułatwień dla niepełnosprawnych i seniorów zaczęło obowiązywać jesienią 2019 roku - uważa resort rozwoju. Projekt przewiduje m.in. obowiązek zapewniania dostępności dla klientów przez urzędy oraz grzywny za brak dostępności.

27.12.2018

Prawo jazdy kat. B już także na motocykl trójkołowy

Administracja publiczna

Kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B od 22 grudnia br. mogą już także prowadzić trójkołowym motocykle. Jednak uprawnienie takie będzie przysługiwało tylko kierowcom, którzy od co najmniej trzech lat mają prawo jazdy takiej kategorii.

23.12.2018

Prezydent: bez postulatu przyspieszenia wyborów

Administracja publiczna

Do tej pory nikt nie zgłosił się z postulatem o przyspieszenie wyborów parlamentarnych - poinformował o tym sam prezydent Andrzej Duda. Pytany czy będzie startować w wyborach prezydenckich - w 2020 r. - powiedział, że na razie trzeba się skupić na kampaniach wyborczych w przyszłym roku.

22.12.2018

W rejestrze PESEL dane rodziców i dzieci mogą być automatycznie powiązane

Administracja publiczna RODO

Parentyzacja to nowa funkcja w Systemie Rejestrów Państwowych, która umożliwia automatyczne tworzenie powiązań dziecka z rodzicami. Wystarczy, że urzędnik wprowadzi PESEL-e rodziców w danych dziecka. Zmiana uprości wnioskowanie o zasiłki i zapobiegnie wyłudzaniu świadczeń.

21.12.2018

Pełna dostępność stron i serwisów administracji do 2020 roku

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Według propozycji ministra cyfryzacji najpóźniej w 2020 r. strony internetowe i serwisy administracji rządowej i samorządowej mają osiągnąć tzw. pełną dostępność.

19.12.2018

W Wigilię cała administracja rządowa ma wolne, niektóre samorządy też, firmy pracują

Administracja publiczna Prawo pracy

Wigilia jest w Polsce zwykłym dniem roboczym, ale w tym roku wszystkie urzędy administracji rządowej będą zamknięte. Niektóre samorządy też nie będą pracować, inne przyjmą interesantów w skróconych godzinach, ale są też takie, w których sprawy będzie można załatwić, jak w każdy inny dzień. Krócej będą pracować sklepy.

19.12.2018
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski