Opłata karna do usunięcia? Senatorowie - za

Wymiar sprawiedliwości

Karna opłata za niewłaściwe opłacenie środka odwoławczego wzbudzała duże kontrowersje wśród prawników. Krajowa Rada Radców Prawnych kilkukrotnie, podczas prac nad nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, podnosiła że skutkiem będą zbyt daleko idące konsekwencje dla stron i to za błąd pełnomocnika. Senat się do tego przychylił i usunął przepis. Pytanie, czy zaakceptuje to Sejm.

27.06.2019

Prof. Adam Dyrda: Solidna refleksja podstawą dobrego prawa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W debacie prawniczej należy dążyć do wskazywania równoprawnych, równie wartościowych, równie ważkich argumentacyjnie teorii na dany temat, by na tej podstawie podejmować racjonalne decyzje - mówi dr hab. Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

27.06.2019

Upubliczniając nagrania z zatrzymań, służby balansują na granicy prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Policja coraz chętniej chwali się nagraniami z zatrzymań podejrzanych, a media równie chętnie je wykorzystują i to bez odpowiedniego zabezpieczenia wizerunku. Tymczasem w przepisach - jak mówią eksperci - jest luka. Tak naprawdę, nie wiadomo kiedy i w jakim zakresie można je upubliczniać.

27.06.2019

Fińska prezydencja będzie za wiązaniem unijnych funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy za powiązaniem dostępu do funduszy unijnych z praworządnością - poinformował w środę Premier przejmującej prezydencję w Unii Europejskiej Finlandii Antti Rinne. I dodał, że nie wyobraża sobie, by obywatele jego kraju przekazywali środki państwom nieszanującym wartości UE.

26.06.2019

Kilkanaście poprawek Senatu do procedury cywilnej

Wymiar sprawiedliwości

Większość poprawek ma charakter redakcyjny, jedna dostosowujący jeden z artykułów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. TK orzekł wówczas, że pięcioletni termin na wznawiania prawomocnie zakończonych postępowań jest zbyt krótki. Nowela wraca do Sejmu.

26.06.2019

MS: UE będzie lepiej chronić tożsamość dziecka

Wymiar sprawiedliwości

We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązywać ma jednolita zasada poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, gdy trafia ono do rodziny zastępczej - opowiedziała się za tym Rada UE. Chodzi o zmianę rozporządzenia Bruksela II BIS dotyczącego spraw rodzinnych w kontekście transgranicznym.

26.06.2019

TK: Niekonstytucyjne przepisy o kasacjach w sprawie prawa łaski

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy kodeksu postępowania karnego dopuszczające możliwość wniesienia kasacji na niekorzyść oskarżonego w razie umorzenia postępowania z powodu zastosowania aktu łaski, albo zakwestionowania prawidłowości zastosowania aktu łaski przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

26.06.2019

Projekt ustawy odwraca uwagę od sytuacji pracowników wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Gdy w grudniu 2018 r. z powodu zwolnień lekarskich wymiar sprawiedliwości stał na krawędzi paraliżu, rządzący roztaczali mityczną wizję ustawy, która wprowadzając rozwiązania systemowe będzie lekiem na całe zło. Niektórzy dali się tej wizji uwieść i dopiero teraz zrozumieli, że służyła ona odsunięciu na dalszy plan walki o realne podwyżki kwotowe - pisze Urszula Leniec

26.06.2019

Rząd przygotowuje się na zawetowanie zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli prezydent zawetuje nowelizację kodeksu karnego, to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podejdzie do tego w sposób konstruktywny - zadeklarował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Ale dodał, że rząd zapewne podejmie nowe działania, aby te przepisy weszły w życie.

26.06.2019

Ławnik drzemie tylko z pozoru

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Usunięcie ok. 90 procent ławników z sądów rejonowych, to katastrofa. Brakuje ich, szczególnie w sprawach karnych, na co wskazują same sądy. Niestety, rekompensata - niespełna 120 złotych za dzień pracy - nie jest motywująca – mówi Jerzy Ząbkiewicz , przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Krajowa Rada Sędziów Społecznych

26.06.2019

Raport: W polskich więzieniach ciepła woda luksusem, kajdanki regułą

Wymiar sprawiedliwości

Przeludnione cele, brak procedur na wypadek zgłaszania przypadków tortur, wadliwe dokumentowanie obrażeń osadzonych, mało urozmaicone programy i zajęcia rekreacyjne - to główne problemy, które w ocenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przy Biurze RPO wymagają zmian w polskich więzieniach.

26.06.2019

SN po wstrząsach kadrowych - rozpatruje mniej spraw, dłużej czeka się na wyrok

Wymiar sprawiedliwości

Czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy w Sądzie Najwyższym wydłużył się o 2-3 miesiące, a napływ skarg był wyższy. Na obniżenie sprawności wpłynęły kłopoty kadrowe spowodowane zmianami ustrojowo-organizacyjnymi i niepowoływaniem nowych sędziów przez prezydenta. Takie informacje przynosi sprawozdanie z działalności SN w ubiegłym roku.

25.06.2019

Zaprzeczenie macierzyństwa lub ojcostwa - dziecko ma mieć rok na powództwo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyjętego właśnie przez rząd, zakłada też modyfikację początku biegu terminów do wytoczenia przez dziecko powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Mają biec od chwili gdy dowie się o braku biologicznego pochodzenia, ale po osiągnięciu pełnoletności.

25.06.2019

Prezydent może nie podpisać zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Andrzej Duda jeszcze zwleka z podpisaniem nowelizacji kodeksu karnego, ale z jego kancelarii dochodzą sygnały, że może do tego nie dojść. - Nowelizację Kodeksu karnego uchwalono „zbyt pośpiesznie” - stwierdził we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera. I dodał, że podczas prac nad kodeksem "podeptano" regulamin Sejmu.

25.06.2019

KMPT: Na komendach policji nadal naruszane prawa człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Brak dostępu do obrońcy od momentu zatrzymania, brak badań lekarskich wszystkich zatrzymanych, pobicia lub znieważanie, zbyt częste stosowanie kajdanek, czy w końcu brak informacji o możliwości składania skarg na działania policji - to główne bolączki polskich jednostek policji

25.06.2019

Adwokaci chcą szybszych wypłat za pomoc prawną z urzędu

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka chce, by adwokaci mogli na bieżąco otrzymywać wynagrodzenie za już udzieloną pomoc prawną z urzędu, występując z wnioskami o wypłatę części jej kosztów. Zwróciła się do ministra sprawiedliwości o zmianę rozporządzenia w tym zakresie.

25.06.2019

KE: TSUE wsparł niezależność sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który zakwestionował polskie przepisy dotyczące sędziów Sądu Najwyższego jako sprzeczne z prawem UE, jest ważnym wsparciem dla niezależności sądownictwa w Polsce i poza nią - oceniała Komisja Europejskiej, która skierowała skargę w tej sprawie do TSUE.

24.06.2019

TSUE: Obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN sprzeczne z prawem Unii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepisy polskiego prawa dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - stwierdził w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE. Dla TSUE bez znaczenia było, że te przepisy zostały już wycofane z polskiego porządku prawnego.

24.06.2019

Podejrzany o zabójstwo w Mrowinach po 9 dniach ma obrońców

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Prokuratura i rodzina w poniedziałek poinformowały, że zatrzymany w w związku z zabójstwem 10-letniej Kristiny Jakub A. ma obrońców. Prokuratura wyznaczyła mu obrońcę z urzędu, a rodzina ustanowiła obrońcę z wyboru. W sprawie przesłuchań podejrzanego bez udziału obrońcy interweniował RPO, co ściągnęło na niego falę krytyki

24.06.2019