KE nie wycofa skargi przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie kończy sprawy i Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości - poinformowała unijna komisarz sprawiedliwości Wiera Jourova.

28.11.2018

RPO: Cele powyżej 10 osób niehumanitarne

Wymiar sprawiedliwości

Umieszczanie skazanych w wieloosobowych celach zwiększa napięcie i stres - a to prowadzi do sytuacji konfliktowych, znęcania się fizycznego i psychicznego - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Apeluje do dyrektora Służby Więziennej o zlikwidowanie cel większych niż dziesięcioosobowe. Najgorsza sytuacja jest w areszcie śledczym w Białymstoku.

28.11.2018

Sądy zalegają z wypłatami dla tłumaczy przysięgłych

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdza, że niewypłacanie należności za pracę niezwłocznie jest sprzeczne z prawem. Tymczasem księgowe w sądach każą tłumaczom czekać na wypłatę w kolejce, choć praca wykonana jest terminowo. Tłumacze upominają się też o podwyżkę stawek.

28.11.2018

Sędziowie nie chcą współpracować z KRS. Rada zajmie stanowisko

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa na najbliższym grudniowym posiedzeniu ma zająć stanowisko w związku z uchwałami zgromadzeń sędziów, którzy odmawiają opiniowania kandydatów do sądów. Zaskoczenia jednak raczej nie będzie, ponieważ zgodnie z obecnymi przepisami taka opinia nie jest potrzebna do decyzji KRS o wskazaniu kandydata do powołania przez prezydenta.

28.11.2018

KRS pyta Trybunał Konstytucyjny o swoją legalność

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy dotyczące powoływania członków Rady i możliwości odwołania do uchwał KRS. - Nasza skarga zmierza do tego, żeby uzyskać wypowiedź TK, która będzie stanowić odpowiedź na zarzuty i wzmocni pozycję KRS-u - powiedział jej przewodniczący.

27.11.2018

Prezes Izby Dyscyplinarnej SN: pytania prejudycjalne i postępowania są nieważne

Prawnicy

Prof. Jan Majchrowski prezes Izby Dyscyplinarnej SN wysłał list do prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Koena Lenaerdsa. Informuje w nim, że postępowania w sprawie sędziów, w których zostały zadane pytania prejudycjalne są nieważne, gdyż sprawy te powinna rozpatrywać Izba Dyscyplinarna SN, a nie Izba Pracy.

27.11.2018

RPO: TK powinien umorzyć skargę w sprawie pytań prejudycjalnych

Wymiar sprawiedliwości

Uznanie przez Trybunał Konstytucyjny niedopuszczalności pytań polskich sądów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach sądownictwa byłoby nie do pogodzenia z art. 9 Konstytucji stanowiącym, że Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i wnioskuje umorzenie sprawy.

27.11.2018

Raport FOR: Prokuratura urządzona pod potrzeby polityków

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Wymiana niemal całej kadry kierowniczej i obsadzanie kluczowych stanowisk członkami związanego z partią rządzącą stowarzyszenia, a także ogromna władza prokuratora generalnego w zakresie zmian personalnych oraz innych form nagradzania i karania prokuratorów, to zasadnicze cechy systemu tworzonego w prokuraturze od 2016 r. - uważają eksperci FOR. I stwierdzają, że jest to bardzo niebezpieczne dla praworządności.

27.11.2018

"Iustitia" apeluje o wstrzymanie konkursów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Procedury konkursowe i nominacje dotyczące wolnych stanowisk sędziowskich w sądach powszechnych powinny być wstrzymane do czasu udzielenia odpowiedzi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na pytania prejudycjalne dotyczące legalności Krajowej Rady Sądownictwa - uważa Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

27.11.2018

Polska ma problem z wyrokami ETPC - niektórych nie wykonuje latami

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich 25 latach Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał ponad tysiąc wyroków dotyczących Polski, a w ponad 900 stwierdził naruszenie Konwencji Praw Człowieka - wynika z raportu HFPC. Polska nie ma problemów w płaceniu zadośćuczynień - robi to w terminie, zdecydowanie gorzej jest z kwestiami legislacyjnymi, zmiany wprowadza często latami - dodają autorzy opracowania.

27.11.2018

Gorzów: Nie będzie opiniowania kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Gorzowskiego zdecydowało o wstrzymaniu się od opiniowania kandydatów na stanowiska sędziego sądów rejonowych do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych, skierowanych przez Sąd Najwyższy, sądy powszechne oraz NSA.

26.11.2018

Operator przez prowokacje propagował nazizm? RPO pyta prokuraturę

Prokuratura

Operator TVN uczestniczył w przygotowaniu reportażu o obchodzeniu w Polsce rocznicy urodzin Hitlera. Do jego domu wkroczyła ABW, został wezwany do prokuratury gdzie miał usłyszeć zarzut dotyczący propagowania nazizmu. Ostatecznie śledczy poinformowali, że jest to przedwczesne - w ocenie RPO takie działania mogą mieć jednak efekt mrożący i zniechęcający.

26.11.2018

Sędziowie Izby Kontroli SN protestują przeciwko odsuwaniu sędziego Sycha

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwracamy się, aby w obliczu sporu wokół wymiaru sprawiedliwości opanować emocje i nie spychać sądów i sędziów na ścieżkę wyniszczającego konfliktu - napisali w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

26.11.2018

Sprawy gospodarcze piętą achillesową sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Tylko 61,5 proc. wyroków wydanych w ubiegłym roku przez sądy powszechne utrzymało się po odwołaniu. Najczęściej uchylane są wyroki w sprawach gospodarczych – w 2017 r. utrzymało się zaledwie 54,3 proc. z nich. Dla wielu przedsiębiorstw to prawdziwy gwóźdź do trumny, bo uchylenie wyroku po latach procesu oznacza dodatkowe koszty związane z ponownym postępowaniem oraz kolejne lata niepewności w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie.

26.11.2018

Kuratorzy obawiają się zmian w swojej ustawie

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy sądowi obawiają się, że projektowane zmiany mogą pozbawić ich możliwości decydowania o metodzie pracy - takie docierają do nich sygnały. Niepokój pogłębia dymisja naczelnika Wydziału Kurateli w Ministerstwie Sprawiedliwości Henryka Pawlaczyka, który miał gwarantować, że resort wsłucha się w ich potrzeby. Projekt ma w grudniu trafić do konsultacji publicznych.

26.11.2018

Premier: KE pozytywnie o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości 

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany, które ostatnio przeprowadziliśmy w wymiarze sprawiedliwości są bardzo pozytywnie postrzegane w Komisji Europejskiej - powiedział w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki o rozmowie, na marginesie odbywającego się w Brukseli szczytu UE, z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'm Junckerem.

25.11.2018

Sądy chcą, ale nie mogą kierować nastolatków do pracy - luka w przepisach

Wymiar sprawiedliwości

Sąd rodzinny ma możliwość skierowania nieletniego, który sprawia problemy do wykonywania prac na rzecz społeczności lokalnej. Przepis - choć jak mówią specjaliści istotny z punktu wychowawczego - jest jednak praktycznie martwy. Nie uregulowano bowiem ani tego jak takie świadczenie pracy miałoby wyglądać, ani kwestii ubezpieczenia.

25.11.2018

Wniosków o skargę nadzwyczajną nadal dużo - przeważają bezzasadne

Wymiar sprawiedliwości

Do Rzecznika Praw Obywatelskich i prokuratur wpłynęło już blisko 4,5 tys. wniosków o skargę nadzwyczajną. Są też pierwsze oddalenia - RPO z blisko 500 przeanalizowanych wniosków odrzucił ponad 200 - uznając, że są bezpodstawne. Osoby, które je analizują mówią wprost - odsetek tych, które trafią do Sądu Najwyższego nie będzie duży, bo i błędów popełnianych przez polskie sądy jest coraz mniej.

24.11.2018

Gersdorf: Zmiany w SN mogą mieć cel taktyczny

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zawiera trwałe rozwiązania, które eliminują najpoważniejsze zastrzeżenia pod adresem dotychczasowych przepisów - ocenia I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Jednak jej zdaniem nowelizacja może mieć znaczenie "taktyczne". - Takie to robi wrażenie, że to jest na dziś, na teraz, bo jest potrzebne w rozmowach z Komisją Europejską" - powiedziała.

23.11.2018

Gdańska apelacja nie będzie opiniować kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmawiamy udziału w procedurze opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości UE o zgodności z prawem Unii Europejskiej procedury realizowanej w Krajowej Radzie Sądownictwa - stwierdza w uchwale Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

23.11.2018