Ustawa mająca dyscyplinować sędziów już podpisana 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wprowadzi ona odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów m.in. za kwestionowanie statusu sędziów powołanych z udziałem nowej KRS, a także zmieni zasady wyboru kandydatów na pierwszego prezesa SN. Komisja Europejska poinformowała, że analizuje nową ustawę.

04.02.2020

Nagrywanie interwencji przez policję - rząd przyjął rozporządzenie

Policja

Przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów rozporządzenie określa sposób postępowania policjantów przy wykonywaniu uprawnień wynikających z nowelizacji ustawy o Policji. Chodzi m.in. o zabezpieczanie śladów - pobieranie odcisków palców, czy wymazu ze śluzówki policzków, ale też nagrywanie w miejscach innych niż publiczne - np. podczas interwencji domowych.

04.02.2020

SN: Sędziowie Izby Karnej zastępują kolegów z Izby Kontroli

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skład złożony z sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego rozpatrzył trzy zaplanowane na wtorek sprawy, które miała rozpoznać Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. O przeniesienie rozpatrywania tych spraw poprosiła prezes nowo utworzonej Izby Joanna Lemańska. Od wydanej 23 stycznia br. uchwały SN izba ta nie orzeka.

04.02.2020

DWF zwiększa liczbę partnerów

Rynek

Dotychczasowe grono partnerów DWF Poland zostało wzmocnione o dwóch prawników: dr Piotra Kunickiego i Oskara Waluśkiewicza, a na stanowisko Counsel awansowała Ewelina Wętrys, LL.M.. Wszyscy prawnicy są związani z kancelarią od kilku lat.

04.02.2020

364 sędziów wskazało kandydatów do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Piętnastu sędziom wybranym do Krajowej Rady Sądownictwa poparcia udzieliło w sumie 364 kolegów, w tym 275 sędziów udzieliło poparcia tylko jednemu kandydatowi, a 89 sędziów więcej niż jednemu. Trzech rekordzistów poparło aż po 9 kandydatów. A wybór Macieja Nawackiego jest ważny, bo według CIS sędziowie nie mogli cofnąć poparcia dla niego.

04.02.2020

Wraca sprawa Gostynina - RPO apeluje do komisji Sejmu i Senatu o nowelę

Wymiar sprawiedliwości

W przepisach jest wiele luk, które wpływają nie tylko na skuteczność działań podejmowanych wobec osób umieszczonych w Krajowym Ośrodku Przeciwdziałania Zachowaniom Dyssocjalnym, ale też na respektowanie ich praw - alarmuje ponownie Rzecznik Praw Obywatelskich. Podkreśla, że konieczna jest kompleksowa nowelizacja.

04.02.2020

Sędziowie zagubieni po uchwale SN, sądy nie wiedzą co robić z "nowymi"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie i pełnomocnicy czekają na pisemne uzasadnienie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego, bo jak mówią z samej sentencji nie wynika jak traktować "nowych" sędziów, orzekających w sądach rejonowych i okręgowych. Przyznają też, że są nią zawiedzeni, bo - jak mówią - w sprawach ustrojowych nie ma miejsca na niedopowiedzenia.

04.02.2020

Prezydent Francji zaniepokojony zmianami w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z Komisją Europejską - powiedział w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron. Dodał, że popiera działania KE w tym zakresie.

03.02.2020

KRS rozstrzygnie, czy rzecznik Schab jest bezstronny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna SN przekazała Krajowej Radzie Sądownictwa zbadanie wniosku, czy rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab jest osobą bezstronną w procesie, w którym pokrzywdzonymi są jego zastępcy. Obrona twierdzi, że taki wniosek powinien być rozpatrzony przez zastępcę rzecznika w Sądzie Apelacyjnym.

03.02.2020

MS: Nie trzeba lepszego dostępu do adwokata 

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie planuje się żadnych zmian w prawie, które gwarantowałyby kontakt z prawnikiem natychmiast po zatrzymaniu, w tym przed pierwszym przesłuchaniem przez policję lub inny organ ścigania lub organ sądowy - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. I dodało, że polskie prawo jest w tym zakresie w pełni zgodne z unijną dyrektywą.

03.02.2020

RPO: Wadliwy przepis uderza w pokrzywdzonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Osoba pokrzywdzona przestępstwem nie ma zapewnionych pełni praw w procesie karnym, w postępowaniu odwoławczym - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak przekonuje, wystarczy błąd w apelacji - nieprawidłowy opis czynu - by oskarżony został uniewinniony.

03.02.2020

Adwokaci i radcowie: Mediacja wymaga zmian w przepisach

Wymiar sprawiedliwości

O tym, że mediacja może być skutecznym sposobem na rozwiązywanie sporów, nie tylko w sprawach cywilnych, ale też karnych są przeświadczeni i adwokaci i radcowie prawni. Zgodnie też podkreślają, że konieczne są zmiany, w tym także w kierunku uregulowania zawodu mediatora. Chcą zaproponować je Ministerstwu Sprawiedliwości.

03.02.2020

Senat chce pracować nad reformą sądownictwa, Iustitia określa warunki brzegowe

Wymiar sprawiedliwości

Senat będzie się starał naprawić złe regulacje dotyczące sądownictwa, by przywrócić praworządność - mówi wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka i zapowiada konkretne projekty. Tymczasem Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zapewnia, że jest gotowe do rozmów - domaga się m.in. zmian w KRS.

02.02.2020

Kancelaria CMS doradza szwajcarskiej firmie inwestycyjnej

Wymiar sprawiedliwości

Kancelaria CMS doradzała Partners Group, szwajcarskiej firmie inwestycyjnej, przy nabyciu pakietu większościowego Grupy VSB, realizującej projekty OZE w Europie i w wybranych krajach Afryki. Zamknięcie transakcji – spodziewane w pierwszej połowie br. - uzależnione jest od uzyskania standardowych zgód.

02.02.2020

Umorzenie sprawy gwałtu - SN przychyla się do kasacji

Wymiar sprawiedliwości

Kobieta, która zgłosiła gwałt, została skazana na pozbawienie wolności za składanie fałszywych zeznań. Prokuratura umorzyła zaś śledztwo przeciw podejrzanemu o gwałt - mimo nagrania pokrzywdzonej, na którym mężczyzna przyznał się do winy - SN uwzględnił właśnie kasację od decyzji sądu o utrzymaniu postanowienie o umorzeniu śledztwa.

02.02.2020

HFPC przystępuje do sprawy dotyczącej pedofilii w Kościele

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o kobietę, która jako dziecko była molestowana seksualnie przez księdza z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Mężczyzna został uznany za winnego, problem jest jednak z zadośćuczynieniem. Towarzystwo złożyło kasację od wyroku zasądzającego dla kobiety milion zł. Fundacja podnosi, że w takich sprawach odpowiedzialni są również przełożeni i powołuje się na wyroki ETPC.

01.02.2020

Radcowie wolą umowę o pracę, niż własną kancelarię

Prawnicy

Praca w kancelarii - ale na zasadzie pracownika, a nie właściciela czy współwłaściciela, a także w prywatnym przedsiębiorstwie czy organie administracji publicznej. Preferowanie umów o pracę i zarobki od 5,5 do 15 tys. złotych - to obraz ścieżki kariery radcy prawnego wyłaniający się z niedawnego badania przeprowadzonego przez warszawską izbę.

01.02.2020

Sześciu nowych sędziów zasili Izbę Dyscyplinarną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podczas obywającego się w tym tygodniu posiedzenia Krajowa Rada Sądownictwa wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Decyzje podjęto mimo apeli o powstrzymanie się z nominacjami w związku z uchwałą Sądu Najwyższego i wcześniejszym wyrokiem TSUE. Wśród wskazanych do nominacji są dwaj członkowie KRS.

31.01.2020
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski