Będzie nowe prawo o planowaniu przestrzennym, ale nie wiadomo kiedy

Budownictwo

Zespół doradców ministra rozwoju zakończył prace nad założeniami reformy. Prawo budowlane ma być nowelizowane, powstanie natomiast nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety, żadnego z tych projektów nie ma jeszcze w wykazie prac legislacyjnych rządu.

12.02.2019

Norwegia usuwa polskiego konsula, Polska wyrzuca Norwega

Administracja publiczna

Ponieważ norweski MSZ podtrzymał swoją decyzję o wydaleniu polskiego konsula Sławomira Kowalskiego, polskie władze w ramach retorsji nakazały wyjazd z jednego z konsulów Królestwa Norwegii.

11.02.2019

Regiony przełamane politycznie na pół

Samorząd terytorialny

Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej jest stowarzyszeniem, które zrzesza wszystkie polskie regiony i powinien mówić ich głosem. Jak to robić, jeśli w połowie województw rządzi Prawo i Sprawiedliwość, a w drugiej połowie Koalicja Obywatelska. Czy to wróży rozpad stowarzyszenia?

08.02.2019

Energetyka wpisana do zadań samorządów

Środowisko

​Od 2020 roku spodziewane są w Polsce wielkie utraty zaopatrzenia w energię elektryczną. Ratunkiem jest budowanie autonomicznych lokalnych systemów energetycznych oraz wpisanie obowiązku zabezpieczenia energetycznego na listę zadań samorządów terytorialnych.

07.02.2019

RODO: Ministerstwo Cyfryzacji wydało przewodnik dla urzędników

Samorząd terytorialny RODO

Ministerstwo Cyfryzacji wydało przewodnik RODO dla administracji, który ma rozwiać wszelkie wątpliwości. Zawiera 27 pytań i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez pracowników administracji w zakresie przetwarzania danych osobowych.

06.02.2019

E-dowód sprawdzany w kolejnych miastach

Administracja publiczna

W kolejnej grupie miast przeprowadzono testy dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy wzięli w nich udział sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych. Zdaniem resortu cyfryzacji testy przebiegły pomyślnie. Wnioski o e-dowody można będzie składać od 4 marca.

05.02.2019

Zakaz wyprowadzania psa do parku? Prawo nie pozwala

Administracja publiczna

Rada gminy Zbąszyń w województwie wielkopolskim zdecydowała, że z psami nie wolno wchodzić do parków ani obiektów publicznych. W sprawie zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, bo jak twierdzi rada nie ma takich uprawnień.

04.02.2019

Ustawa o kołach gospodyń ogranicza prawo do zrzeszania się

Samorząd terytorialny

Uchwalona niedawno ustawa stanowi, że w jednej wsi może działać tylko jedno koło gospodyń wiejskich, a jedna osoba może być członkiem tylko jednego koła. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to łamie konstytucyjną zasadę wolności zrzeszania się. RPO pyta też, dlaczego takie koła nie mogą istnieć także w miastach.

04.02.2019

Zaświadczenia o przekształceniu niepotrzebne do sprzedaży mieszkań

Budownictwo

Po przekształceniu z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, powstał problem z interpretacją przepisów w zakresie zaświadczeń o przekształceniach. Kłopotliwą sytuację dla notariuszy, sądów i obywateli chcących sprzedać mieszkanie ostatecznie rozwiązano.

04.02.2019

Deglomeracja? W Niemczech duże miasta też rosną najszybciej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Deglomeracja w rozumieniu rozproszenia siedzib urzędów centralnych po kraju nie zawsze wpływa na zrównoważone tempo rozwoju miast różnych wielkości – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. Sytuacja w podawanych jako pozytywny przykład Niemczech świadczy, że małe miasta wyludniają się, mimo przenoszenia tam urzędów centralnych.

02.02.2019

Może być mniejsza różnica w opłatach za odpady

Samorząd terytorialny Środowisko

Osoby, które nie segregują śmieci, miały płacić cztery razy wyższą stawkę, niż segregujący. Ministerstwo Środowiska zaproponuje jednak zmniejszenie tej różnicy do dwukrotności. Chodzi o zapis w konsultowanym cały czas przez resort projekcie tzw. ustawy śmieciowej.

01.02.2019

Urząd może skontrolować, czym palimy w piecu

Samorząd terytorialny Środowisko

Kontrolą domowych pieców zajmuje się straż miejska, a tam, gdzie jej nie ma – wyznaczony urzędnik. Przedstawiciele władzy mogą wejść do domu, przesłuchać domowników i pobrać próbki z kotła. Większość interwencji to wynik zgłoszeń mieszkańców zaniepokojonych czarnym dymem. Kary za palenie czym popadnie są znaczne.

01.02.2019

Zmiany w Kodeksie wyborczym już uchwalone

Wybory

Sejm uchwalił w nocy ze środy na czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego. Zmiany dotyczą m.in. ograniczeń w kandydowaniu osób karanych, powrót do jednej komisji wyborczej, a także ujednolicają przepisy dotyczące wygaśnięcia mandatów.

31.01.2019

Jest projekt ustawy o nowych zasadach wynagrodzeń samorządowców

Administracja publiczna Prawo pracy

Prezydent Warszawy jest na 246 miejscu pod względem wysokości pensji wśród swoich urzędników, w Gliwicach 94 osoby zarabiają więcej niż szef, w Łodzi - 43, w Lublinie – 35. Samorządowcy chcą, żeby ich pensji nie regulowało rozporządzenie, ale w całości ustawa. Płace powinny być zależne od wielkości i położenia samorządu. Obecny system jest zły i nieuczciwy - podkreślają.

31.01.2019

Minister deklaruje wzmocnienie pozycji szefa URE

Administracja publiczna

Proponowana nowelizacja ustawy ws. cen energii elektrycznej zagwarantuje pełną niezależność regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - zapowiada Ministerstwo Energii. I podkreśla, że w tej sprawie w pełni zgadza się ze stanowiskiem Komisji Europejskiej. Nie wiadomo jednak, na czym ma polegać zwiększenie niezależności urzędu.

30.01.2019