Fundacja Helsińska: Komisja do spraw pedofilii niewiele zrobi, ale szkodzić może

Prawo karne Prawo rodzinne

Naruszenie zasady sądowego wymiaru sprawiedliwości, obchodzenie zasady domniemania niewinności, niesprecyzowany cel oraz problematyczny zakres działania - to według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka główne wady projektu ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności

14.08.2019

ONZ: Polska za lepszym egzekwowaniem prawa humanitarnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Łamiący prawo muszą być pociągani do odpowiedzialności - oświadczył polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, który we wtorek w Nowym Jorku przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat prawa humanitarnego. 

14.08.2019

Prof. Łętowska: Młodzi ludzie chcą walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Trzeba rozmawiać z młodzieżą o prawie, praworządności, standardach konstytucyjnych. Także o tak aktualnych obecnie problemach jak mowa nienawiści - mówi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że to wyzwanie zarówno dla prawników jak i nauczycieli oraz dla szkoły. Od tej ostatniej oczekuje podejmowania takiej debaty.

14.08.2019

Zmiany w ustawie mają ułatwić walkę z praniem pieniędzy

Prawo karne Prawo gospodarcze

Dostosowanie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu - to cel przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

13.08.2019

Komitet ONZ: Tortury wciąż w Polsce obecne, a prawa człowieka zagrożone

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Brak w Kodeksie karnym wyodrębnionego przestępstwa tortur powoduje, że nie wszystkie elementy zachowania stanowiącego tortury są kryminalizowane - to jeden z wniosków Komitetu Przeciwko Torturom ONZ, który w ubiegłym tygodniu oceniał sytuację w Polsce. Zdaniem Komitetu pojawiają się w Polsce zagrożenia dla praw człowieka.

13.08.2019

Sprawa do Strasburga: Więzienia nieodpowiednie dla ludzi starszych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Umieszczenie tymczasowo aresztowanej 80-letniej kobiety na niemal dwa lata w zwykłej jednostce penitencjarnej, nieprzystosowanej do potrzeb osób starszych, narusza zakaz tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I dodaje, że jest to problem globalny.

12.08.2019

SN: Ekstradycja do Białorusi ściganego za uprawę marihuany

Prawo karne

Nie wyklucza się ekstradycji w sytuacji, gdy w inny sposób niż na drodze sądowej odbywa się tymczasowe aresztowanie. Tą zasadą kierował się Sąd Najwyższy dopuszczając wydanie Białorusi ściganego plantatora konopi indyjskich, który zbiegł do Polski.

09.08.2019

RPO: Wyroki nakazowe też muszą mieć publiczny charakter

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wyroki nakazowe - dopuszczalne, gdy okoliczności czynu i wina oskarżonego w drobniejszych sprawach nie budzą wątpliwości – są wydawane na posiedzeniu sądu bez udziału stron, a ich treść udostępnia się publicznie przez złożenie jego odpisu na 7 dni w sekretariacie sądu. Czy jest to zgodne z Konstytucją, która stanowi, że wyrok ogłaszany jest publicznie?

09.08.2019

Polskie "psychiatryki" dla dzieci - kaftan, leki i... kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Siedmiolatek na spacerze w kaftanie bezpieczeństwa, kary za samookaleczenie, nadużywanie kontroli i leki niedostosowane do wieku - to smutna rzeczywistość oddziałów psychiatrycznych dla dzieci. Są niedofinansowane, brakuje w nich wyspecjalizowanej kadry. Te sądowe - domy dziecka i placówki resocjalizacyjne traktują jako sposób na pozbycie się trudnych wychowanków.

09.08.2019

Przestępstwo motywowane uprzedzeniami jak występek chuligański

Prawo karne

Prawo karne zawiera przepisy, które w szczególny sposób chronią grupy narażone na dyskryminację. Nie dotyczy to jednak choćby uprzedzeń co do wieku, orientacji seksualnej lub niepełnosprawności. Takim osobom pozostaje tryb prywatnoskargowy lub powództwo cywilne. Społeczna komisja kodyfikacyjna proponuje nowatorskie podejście do ścigania przestępstw z nienawiści.

08.08.2019

Największa przestępczość w Nowym Sączu, najmniejsza w powiecie kolbuszowskim

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Najwięcej przestępstw w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców (614) jest w Nowym Sączu, a najmniej (30) w powiecie kolbuszowskim na Podkarpaciu. W czołówce wysokiej przestępczości są też powiat kołobrzeski oraz Wałbrzych, a na przeciwnym krańcu skali jest m.in. powiat rzeszowski.

06.08.2019

Prekluzja dowodowa w procesie karnym ograniczy prawa oskarżonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uchwalone przez Sejm 19 lipca 2019 r. i potwierdzone już przez Senat zmiany w Kodeksie postępowania karnego mają służyć przyśpieszeniu procesu karnego. Jeśli jednak wejdą w życie, zasada szybkości postępowania przeważy niestety nad prawem oskarżonego do obrony - pisze adwokat dr Aleksandra Rychlewska-Hotel.

06.08.2019

SN: Radca w imieniu parafii groził postępowaniem karnym w zamian za ugodę

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny nie realizuje własnej wolności osobistej, ale wykonuje czynności zawodowe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. I dodał, że nie może zatem szantażować kontrahenta i grozić mu doniesieniem do prokuratora za to, że nie wywiązał się z powierzonych mu prac.

06.08.2019

Ruszają studia dla funkcjonariuszy Służby Więziennej

Prawo karne

Uczelnia, powołana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest wielkim przełomem, kamieniem milowym w kształceniu kadry więziennictwa. Po raz pierwszy w swej stuletniej historii polskie więziennictwo ma swoją szkołę wyższą – mówił wiceminister Marcin Romanowski, przyjmując ślubowanie od funkcjonariuszy Służby Więziennej.

05.08.2019

RPO: Podawanie posiłków przez okienko narusza godność więźniów

Prawo karne

Wydawanie posiłków więźniom przez okienko w drzwiach celi narusza ich godność - uważa rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem posiłki powinno się wydawać przy otwartych drzwiach celi - chyba że na przeszkodzie stoją szczególne względy ochronne.

05.08.2019

Duży pakiet zmian w procedurze karnej 2019

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w zakresie postępowania karnego, wprowadzone nowelizacją uchwaloną przez Sejm w dniu 19 lipca 2019 r., dotyczą szeregu instytucji. Nowelizacja wprowadza wiele rewolucyjnych rozwiązań, które mają na celu usprawnienie postępowania karnego, dostosowanie regulacji procesowych do wyzwań wynikających z rozwoju technologicznego i wyeliminowanie błędów legislacyjnych ustawy.

02.08.2019

Prokurator Generalny skarży odmowę wpisu do rejestru pedofilów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który zmienił postanowienie sądu okręgowego i nie umieścił danych skazanego za gwałt na małoletnim w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

02.08.2019

Nowe znaki drogowe poinformują o odcinkowym pomiarze prędkości

Prawo karne Administracja publiczna

Od 14 sierpnia br. obowiązywać będą nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości. Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Infrastruktury, będą one bardziej czytelne, a nowe oznakowanie ma pomóc rozróżnić znaki odcinkowego pomiaru prędkości od punktowego.

01.08.2019

Sędzia z Węgier pyta TSUE czy jest niezależny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Węgierski sędzia Casba Vavsári zawiesił postępowanie w sprawie karnej i zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o sprawdzenie, czy zmiany w węgierskim sądownictwie są zgodne z prawem europejskim, a on jest niezawisłym sędzią.

31.07.2019