Gaz dla gospodarstw domowych będzie wciąż bez VAT. Konfliktu z Brukselą też nie będzie

Domowe finanse VAT Prawo unijne

Rządowa tarcza antyinflacyjna będzie częściowo kontynuowana w 2023 roku. Premier obiecuje przynajmniej przez 6 miesięcy utrzymanie zerowego VAT na żywność. Gospodarstwa domowe zapłacą rachunki na gaz z tym podatkiem, ale będą mogły się starać o jego zwrot. Rząd wymyślił sprytny sposób na obejście unijnej dyrektywy - komentują eksperci.

30.11.2022

Wojewódka: Nagrodę jubileuszową można wypłacić w sztabkach złota

Domowe finanse Prawo pracy

Nawet w trudniejszych czasach pod względem gospodarczym znajdują się pracodawcy, którzy rozważają wprowadzenie lub restrukturyzację oferowanych pracownikom świadczeń pracowniczych. Jednym z tych świadczeń są nagrody jubileuszowe. Pojawiają się jednak pytania, czy taka nagroda musi zostać zawsze wypłacona w pieniądzu, czy też możliwe jest przyznanie jej w innej postaci np. sztabki złota.

29.11.2022

Wnioski o tańszy prąd można składać przez aplikację mObywatel

Domowe finanse Nowe technologie Energetyka

Rolnicy, rodziny z wieloma dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, a także działkowcy mogą starać się o wyższy wolumen energii elektrycznej po gwarantowanej, zamrożonej cenie. Wnioski w tej sprawie można składać także przez aplikację mObywatel - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.

28.11.2022

Zwolnienie przedmiotowe w PIT przy sprzedaży działki rolnej nie takie oczywiste

Domowe finanse PIT

Przychód ze sprzedaży gruntów zaklasyfikowanych do użytków rolnych, stanowiących uprzednio gospodarstwo rolne, podlega zwolnieniu od PIT. Sam fakt bycia rolnikiem i prowadzenie w dalszym ciągu gospodarstwa rolnego to za mało. Konieczna jest weryfikacja charakteru nieruchomości. Potwierdza to wydana niedawno interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

28.11.2022

Robert Lewandowski z pucharem i wezwaniem od celników?

Domowe finanse VAT

Sportowcy wracający z międzynarodowych imprez sportowych z pamiątkowymi pucharami i statuetkami mogą otrzymać pismo z wezwaniem do zapłaty cła oraz podatku VAT, nawet jeśli te przedmioty nie mają materialnej wartości, a tylko symboliczną i sentymentalną - pisze radca prawny Michał Kosiarski. Dodaje, że można się przed tym bronić, ale wymaga to czasu i wysiłku.

26.11.2022

Niepełnosprawny odliczy ulgę na taksówkę, ale na basen już nie

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Wydatki poniesione w związku z używaniem samochodu osobowego do dowożenia na zabiegi rehabilitacyjne niepełnosprawnego dziecka podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, a małżonkom przysługuje podwójny limit po 2 280 zł. Bez znaczenia jest fakt, że samochód jest używany w działalności męża jako taksówka. Wydatków na zajęcia na basenie nie można odliczyć.

26.11.2022

PFR wzywa pracodawców do zawarcia umów o zarządzanie PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Wezwania są udostępniane w profilu informacyjnym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) i zawierają link do specjalnego formularza. Wypełniając go, pracodawca będzie mógł poinformować Polski Fundusz Rozwoju o zawarciu umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi albo o przyczynie nie zawarcia tej umowy.

25.11.2022

Ustawa o waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku podpisana przez prezydenta

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada ona, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.

24.11.2022

Emeryci mieszkający za granicą dostają 13 i 14 niższe niż w Polsce

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Polscy emeryci mieszkający w Niemczech nie otrzymują jednorazowych rocznych świadczeń pieniężnych, czyli tzw. trzynastej i czternastej emerytury, w pełnej wysokości. Świadczenia te są im wliczane do niemieckich świadczeń ustalanych na podstawie niemieckiej ustawy o rentach, co oznacza, że nie są one traktowane jako świadczenie stricte ubezpieczeniowe.

24.11.2022

Będzie świadczenie dla rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy zmarłych w związku ze służbą

Domowe finanse Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne Wojsko

MSWiA chce wprowadzić świadczenie pieniężne dla małżonka funkcjonariusza i żołnierza zawodowego, którego śmierć nastąpiła m.in. w związku ze służbą. Uprawnione do niego będą także dzieci oraz rodzice. Świadczenie ma przysługiwać małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100 proc., a każdemu dziecku i rodzicom w wysokości 50 proc. przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierza zawodowego.

23.11.2022

GUS: W 2021 r. Polska wydała prawie 277,3 mld zł na świadczenia emerytalno-rentowe

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

W 2021 roku emerytury i renty przeciętnie miesięcznie pobierało 9 280,6 tys. osób, a łączna kwota świadczeń emerytalno-rentowych ogółem w Polsce wyniosła 277 286 mln zł i była wyższa o 6,4 proc. w porównaniu do 2020 r. – podał GUS. Najwyższe kwoty na świadczenia emerytalne z ZUS w 2021 r., podobnie jak w 2020 r., wypłacane były w województwach: śląskim – 31 531,2 mln zł i mazowieckim – 27 687,9 mln zł, a najniższe w województwie podlaskim – 4 518,7 mln zł.

22.11.2022

Pieniądze dla żony to darowizna, ale bez podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Małżeństwo ma rozdzielność majątkową. Żona uzyskuje dochody z najmu odziedziczonego garażu. Mąż co miesiąc przekazuje na konto żony kwotę około ośmiu tysięcy złotych na bieżące wydatki. Czy należy to zgłaszać do urzędu jako darowiznę? Z takim pytaniem zgłosił się do redakcji Prawo.pl Czytelnik.

21.11.2022

NSA: Termin na zgłoszenie nabycia spadku nie zależy od wieku spadkobiercy

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Jeżeli małoletni i reprezentujący go przedstawiciele ustawowi w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się o nabyciu własności rzeczy przez małoletniego, nie zgłoszą faktu nabycia własności właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, to stracą uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Nawet nieznaczne przekroczenie terminu pozostanie bez znaczenia.

21.11.2022

Już obowiązują przepisy o korektach i zasadach zwrotów w PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

W poniedziałek, 21 listopada 2022 roku, weszły w życie nowe przepisy w zmienionej ustawie o pracowniczych planach kapitałowych. Nowością jest określenie zasad dokonywania korekt i terminów, w którym mają być zwracane nienależne wpłaty do PPK. To efekt nowelizacji przepisów z maja 2022 r. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

21.11.2022

Pożyczka w najbliższej rodzinie bez podatku, ale po spełnieniu warunków

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Doradca podatkowy

Umowy pożyczki między członkami najbliższej rodziny korzystają ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od ich wartości. Jednak przy pożyczkach powyżej 10 434 zł wymagane jest złożenie deklaracji i udokumentowanie otrzymania pieniędzy. Niespełnienie tych warunków powoduje utratę prawa do zwolnienia. Pojawia się wtedy konieczność zapłacenia podatku.

19.11.2022

GUS: Najwyższe zarobki na Mazowszu, najniższe na Warmii i Mazurach

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Najwyższe przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2021 roku odnotowane zostało w województwie mazowieckim i wyniosło 6735,13 zł. – podał w piątek, w obwieszczeniu, Główny Urząd Statystyczny. Najniższe wynagrodzenie było natomiast w województwie warmińsko-mazurskim i wyniosło 4884,89 zł.

18.11.2022

Niektóre dochody związane z kredytami mieszkaniowymi dłużej bez podatku

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru PIT od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem mieszkaniowym obowiązuje tylko do końca 2022 roku. Korzystne zasady mają jednak być utrzymane dłużej. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia, które utrzyma zwolnienia z podatku przez kolejne dwa lata.

18.11.2022

NSA: Zysk ze sprzedaży przyłączonego lokalu trzeba opodatkować

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Przyłączenie lokalu do innej większej nieruchomości lokalowej, której stał się on częścią, nie powoduje, że lokal ten przestał istnieć. Jeśli był on przedmiotem sprzedaży, jako część innej nieruchomości, to wartość przychodu ze sprzedaży tej części lokalu ustala się na podstawie aktu notarialnego sprzedaży całej nieruchomości. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

18.11.2022

Lawinowo rośnie liczba emerytów, którym budżet dopłaca do minimalnej

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W 2021 roku budżet państwa wydał prawie 180,8 mln zł na wyrównanie 72,2 tysiącom emerytów z nowego systemu, wypłacanych im świadczeń do poziomu emerytury minimalnej – ustalił serwis Prawo.pl. To najwyższa kwota, jaką od 1999 r., czyli od wprowadzenia reformy emerytalnej, dopłaciło państwo do emerytur niższych niż ustawowa emerytura minimalna. A i tak nie są to pełne dane.

18.11.2022

Społeczeństwo się starzeje, a prawo nie chroni seniorów przed nadużyciami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Magiczne kołdry, cudowne garnki, a wszystko na raty z lichwiarskimi odsetkami - nie trzeba mieć Alzheimera czy innej neurozwyrodnieniowej choroby przebiegającej z otępieniem, by paść ofiarą oszustów. Jednak to właśnie ludzie starzy i chorzy są na celowniku i stają się ofiarami nieuczciwych sprzedawców. Prawo nie chroni ich przed skutkami błędnych decyzji i nie pomaga ich rodzinom.

17.11.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski