Urząd skarbowy wyliczy najkorzystniejsze dla podatnika rozliczenie PIT 

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów zapowiada, że w ramach akcji Niskie Podatki urzędy skarbowe będą przedstawiać podatnikom najkorzystniejsze wersje rozliczeń. Osoby, których roczne rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich Podatków, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy w podatku.

24.12.2022

Od zbyt drogiego prezentu pod choinką fiskus może chcieć podatku

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Osoby oczekujące już na wizytę Świętego Mikołaja i prezenty muszą mieć świadomość, że z punktu widzenia prawa świąteczne upominki to nic innego jak darowizny - a te podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Można skorzystać z pewnych zwolnień, jednak by mieć do nich prawo, konieczne jest spełnienie kilku warunków. W niektórych przypadkach może się więc okazać, że podatek trzeba będzie zapłacić.

24.12.2022

Pracowniku, sprawdź, ile zapłaciłeś składki zdrowotnej - zwątpisz

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

O tym, jak niesprawiedliwa jest nowa składka zdrowotna, wiedzą, póki co, głównie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Już wkrótce przekonają się o tym boleśnie, w rocznym PIT, także osoby zatrudnione na umowach o pracę. Sprawdziliśmy, o ile więcej zapłaciły fiskusowi i ZUS w 2022 roku. Zdaniem prawników, opodatkowana będzie nawet bieda, bo podatek zdrowotny uiścili też ci z minimalnym wynagrodzeniem - to u nich, w skali roku, ponad jedna pensja.

22.12.2022

Rząd wycofuje się z zapowiedzi poszerzenia grupy uprawnionych do świadczenia wyrównawczego

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Dane z końca tego roku potwierdzają te wcześniejsze z wiosny, że zdecydowanie mniej osób uzyskało uprawnienie do świadczenia wyrównawczego. Rząd wydał w związku z tym zaledwie około 1/5 szacowanej na ten cel kwoty. Mimo tego resort rodziny nie planuje poszerzenia grupy uprawnionych do tego świadczenia, choć wcześniej składał takie deklaracje.

17.12.2022

ZUS: Najwyższa emerytura wypłacana kobiecie w Polsce to 26,8 tys. zł, mężczyźnie - 37,8 tys. zł

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Najwyższa emerytura, jaką Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca kobiecie, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat po przepracowaniu 61 lat na umowie o pracę, to ponad 26 tys. zł. Mężczyzna, który pobiera 37,8 tys. zł świadczenia miesięcznie, przeszedł na emeryturę w wieku 85 lat, mając 67 lat stażu składkowego. Kobieta zgromadziła kapitał emerytalny w wysokości 1,8 mln zł, mężczyzna - 2,4 mln zł - podał ZUS.

15.12.2022

Tańsza energia dla niepełnosprawnych, ale dla urządzeń medycznych limit może być za mały

Pomoc społeczna Domowe finanse Opieka zdrowotna Dodatek osłonowy

Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać ze zwiększonego limitu preferencyjnego zużycia energii elektrycznej. Jednak dla korzystających z urządzeń medycznych w domu, limit może okazać się za mały. Ministerstwo rodziny nie planuje dopłat, ale wystąpiło do ministerstw klimatu i środowiska oraz zdrowia o analizę możliwości podwyższenia limitu dla korzystających z takich urządzeń, zgodnie z zaleceniem medycznym.

15.12.2022

Wydatek na zakup bieżni nie jest kosztem programisty

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Wydatek na zakup bieżni do korzystania przez programistę nie może być kosztem podatkowym jego działalności. Taki wydatek można byłoby odliczyć, gdyby z bieżni korzystali pracownicy przedsiębiorcy. Tak uznała skarbówka w najnowszej interpretacji. Wraca tym samym problem zaliczania do kosztów działalności gospodarczej wydatków o charakterze osobistym.

14.12.2022

Dostajesz rentę socjalną - ZUS rozliczy cię korzystniej

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty

Od stycznia 2022 roku osoby, które dostają rentę socjalną i dodatkowo pracują, rozliczają się z ZUS na korzystniejszych zasadach niż wcześniej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wobec dorabiających są stosowane te same reguły co do renty z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu osób, na rencie socjalnej oznacza to, że ich wypłata nie jest zawieszana, a jedynie zmniejszona.

12.12.2022

Polacy mocno zacisną pasa przed świętami. Ponad 80 proc. zamierza oszczędzać na zakupach spożywczych

Domowe finanse

Aż 8 na 10 Polaków zamierza ograniczyć świąteczne wydatki na tegoroczne zakupy produktów spożywczych – wynika z najnowszego badania postaw konsumenckich. Natomiast 28 proc. respondentów deklaruje przeznaczenie na to kwotę od 101 do 200 zł na jedną osobę. Rok temu ten przedział został wskazany przez co czwartego ankietowanego. W ramach aktywnego oszczędzania aż 94 proc. osób planuje skorzystać z listy zakupów.

09.12.2022

Składka zdrowotna – niesprawiedliwy podatek, który powinien trafić do Trybunału

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Składka zdrowotna bez kwoty wolnej dla osób najuboższych, która uwzględniałaby minimum egzystencji, i bez mechanizmu ograniczającego jej wysokość dla osób zamożniejszych, jest niesprawiedliwa i dla jednych, i dla drugich – uważają prawnicy. I wskazują na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., w którym dokładnie z tego samego powodu zakwestionował on obowiązującą wówczas kwotę wolną w PIT.

09.12.2022

Co zrobić z nienależnymi wpłatami do PPK przed 21 listopada i po tej dacie?

Domowe finanse Prawo pracy PPK

21 listopada 2022 roku weszły w życie nowe przepisy o nienależnych wpłatach do pracowniczych programów kapitałowych. Wpłaty do PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne, które okazały się nienależne, zostaną zwrócone na rzecz finansującego daną wpłatę. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wpłat przekazanych do instytucji finansowej od 21 listopada br.

08.12.2022

Osoby zmieniające konto muszą pamiętać o poinformowaniu ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Niewłaściwy numer rachunku bankowego lub stary adres zamieszkania sprawiają, że do klientów ZUS nie dotrą informacje albo wysyłane przez Zakład pieniądze - ostrzega ZUS. Urzędnicy przypominają, że każdą zmianę zgłosić należy najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym Zakład wypłaca mu co miesiąc pieniądze.

06.12.2022

Mikołajkowe i świąteczne prezenty dla pracowników i emerytów czasem bez podatku

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pracodawcy, którzy wręczają świąteczne prezenty swoim pracownikom, muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. W niektórych przypadkach konieczne jest naliczenie PIT. Ważne jest, z jakiego źródła upominki zostały sfinansowane. Znaczenie ma też ich wartość. Specjalnego podejścia wymagają upominki dla emerytów.

06.12.2022

Sądy pozwalają przelać rodzinną darowiznę na inne konto, ministerstwo nie

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo

Skarbówka, mimo sprzeciwu sądów, uznaje, że przelanie gotówki tytułem darowizny bezpośrednio na rachunek sprzedającego mieszkanie, zamiast na konto syna, który jest jego nabywcą, nie uprawnia do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Również w opublikowanej właśnie broszurze informacyjnej Ministerstwo Finansów podkreśla wymóg przekazania darowizny na konto obdarowanego.

03.12.2022

Likwidacja konta IKZE podlega opodatkowaniu

Domowe finanse PIT Rachunkowość

IKZE, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, jest jedną z form gromadzenia oszczędności emerytalnych. Korzystanie z tej formy oszczędzania daje prawo do ulgi podatkowej w postaci pomniejszenia w zeznaniu rocznym podstawy opodatkowania o wartość dokonywanych wpłat. Należy jednak pamiętać, że z wypłatą zgromadzonych środków może wiązać się obowiązek odprowadzenia podatku.

01.12.2022

Już obowiązuje nowelizacja mająca wspierać poprawę warunków mieszkaniowych

Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo

Weszły w życie przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, które umożliwiają ubieganie się o wyższe wsparcie na poprawę efektywności energetycznej ze środków rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wprowadzają też nowe instrumenty wspierające poprawę efektywności energetycznej istniejących budynków.

01.12.2022

Zerowy PIT dla pracujących seniorów - RPO sygnalizuje problemy

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Ludzie skarżą się na konstrukcję nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów, wprowadzonego na mocy Polskiego Ładu. Chodzi o tzw. zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego uzależniono od osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie uwzględniono osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury.

01.12.2022

Już można składać wnioski o dodatek elektryczny

Domowe finanse

Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen. To tysiąc złotych dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie i 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie.

01.12.2022

Na 5 lat przed emeryturą mężczyźni wypłacą z PPK, zamiast oszczędzać

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy

Mężczyźni mogą wypłacić lwią część oszczędności zgromadzonych w PPK jeszcze przed przejściem na emeryturę. Jednocześnie przez 5 lat nie odłożą nawet złotówki na starość. Zdaniem prawników, to efekt dziurawego systemu i niepowiązania przepisów z wiekiem emerytalnym. Czy zmieniać przepisy? Opinie są podzielone. Ci, którzy są temu przeciwni, twierdzą, że nic to nie da. Bo kryzys i inflacja nie powstrzyma ludzi przed wypłatami.

01.12.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski