Punkty szczepień drive-thru - są wytyczne resortu zdrowia

Koronawirus szczepienia

W każdym punkcie drive-thru musi być co najmniej jedna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny na cztery zespoły szczepienne. Osoby zarejestrowane podjadą autem na specjalnie przygotowany parking. Bez wysiadania przejdą kwalifikację i dostaną szczepionkę. Potem odjadą w specjalnie wyznaczone miejsce, by odczekać 15 minut, a kierowcy 20.

14.04.2021

Dwa punkty szczepień w powiecie poza placówkami medycznymi i 100 zaszczepionych

Pacjent Koronawirus szczepienia

Są już wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych organizowanych poza obecną siecią placówek medycznych, na przykład w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru. Samorządy powinny zgłaszać do wojewodów listę proponowanych lokalizacji nowych punktów.

13.04.2021

W Polsce raczej nie będzie mieszania różnych szczepionek przeciwko Covid-19

Koronawirus szczepienia

We Francji, Niemczech i Wlk. Brytanii osoby, które jako pierwszą dawkę przyjęły szczepionkę AstraZeneca jako drugą mogą dostać Pfizera lub Moderny. Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja do spraw Leków nie powiedziały wprost, że jest to niedopuszczalne. Jednak polski rząd na razie bierze pod uwagę takiej możliwości.

13.04.2021

W maju ruszą szczepienia w firmach - rząd podał pierwsze szczegóły

Koronawirus szczepienia

W połowie maja ruszą szczepienia w zakładach pracy, o ile producenci szczepionek wywiążą się z deklaracji dotyczących dostaw. Warunek: zebranie 500 osób i podpisanie umowy z podmiotem uprawnionym do szczepienia. Z tym, że pracodawca może szczepić nie tylko swoich pracowników, ale też współpracowników, kontrahentów, a nawet zatrudnionych w sąsiadującej z nim firmie.

12.04.2021

Szczepienia przeciwko Covid-19 - rząd poszerza grupę zero

Koronawirus szczepienia

Dyspozytorzy ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania, pracownicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Centrum eZdrowia i chmury krajowej obsługującej system rejestracji i kalendarza, oraz instytucji, które dostarczają tlen do szpitali - to grupy zawodowe, które będą włączone do grupy zero szczepień przeciwko Covid-19. W sumie to ok. 1800 osób.

12.04.2021

Fundusz Kompensacyjny - projekt o odszkodowaniach za powikłania po szczepieniach do konsultacji

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym, przewidujący odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Skierowany on został do konsultacji publicznych, które potrwają 14 dni. Głównym źródłem finansowania funduszu będą wpłaty firm farmaceutycznych i hurtowni.

10.04.2021

Zgłoszenie się na szczepienie nie gwarantuje e-skierowania

Koronawirus szczepienia

Od 15 stycznia do 1 kwietnia chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 2,5 miliona Polaków. E-skierowania dostało tylko 676 tysięcy. To oznacza, że nie wystawiono ich dla 1,9 miliona osób. Wśród nich są też ci, którzy zgłosili się w styczniu. Prawnicy nie mają wątpliwości, że te osoby powinny mieć z automatu wystawione skierowanie na szczepienie

09.04.2021

Ruszą nowe punkty szczepień. Do końca sierpnia chętni mają dostać pierwszą dawkę szczepionki

Koronawirus szczepienia

Do końca drugiego kwartału ma być wykonanych łącznie 20 mln szczepień, a wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwsza dawką do końca sierpnia. Dlatego już w kwietniu ruszą pilotażowe punkty szczepień na parkingach, w aptekach i zakładach pracy. Wciąż jednak ie wiadomo kiedy ruszy rejestracja urodzonych w roku 1974 i młodszych.

08.04.2021

Premier: Rozmowy w UE o koronapaszportach na wstępnym etapie

Koronawirus szczepienia

Komisja Europejska zapowiedziała, że w połowie czerwca mają pojawić się paszporty szczepionkowe, ułatwiające podróżowanie. Tymczasem w czwartek premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że rozmowy w UE na temat są na wstępnym etapie. Chcemy zapewnić możliwość bezpiecznego przemieszczania się, ale jeszcze nie każdy ma możliwość zaszczepienia się. - powiedział.

08.04.2021

W piątek ma być rozporządzenie o uprawnionych do kwalifikowania do szczepień

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek powinno się ukazać rozporządzenie dotyczące rozszerzenia kręgu osób mogących kwalifikować do szczepień po ukończeniu kursów. Jak podał, będą to farmaceuci i fizjoterapeuci. I przypomniał, że do samego wykonywania szczepień - wstrzyknięcia preparatu - dopuszczeni są już od dawna zarówno ratownicy medyczni, jak i farmaceuci.

07.04.2021

WHO na razie nie popiera paszportów szczepionkowych

Prawo unijne Koronawirus szczepienia

Nie popieramy wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania - poinformowała we wtorek rzeczniczka Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Margaret Harris. Uzasadniła to tym, że nie jest jasne, czy szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, a paszporty mogą być dyskryminujące.

06.04.2021

Fundacja Helsińska: Nie ścigać medyków za wypowiedzi o walce z pandemią

Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Medycy apelujący do władz w imię dobra ogółu i poczucia odpowiedzialności społecznej, nie powinni być narażeni na negatywne konsekwencje informowania o zagrożeniach zdrowotnych - stwierdziła w opublikowanym we wtorek stanowisku Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Interwencję w tej sprawie podjął też Rzecznik Praw Obywatelskich.

06.04.2021

Od poniedziałku zapisy na szczepienia rocznika 1962 r., a potem kolejne

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku, a każdego następnego dnia będzie dochodził jeden młodszy rocznik - poinformował we wtorek powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. I wyjaśnił, że starsi, którzy nie zdążyli się zapisać we wskazanym sobie dniu, też będą mogli to zrobić.

06.04.2021

Punkty szczepień mają przyspieszyć terminy dla 60 plus

Koronawirus szczepienia

Wszystkim osobom w wieku powyżej 60. roku życia, które mają terminy wyznaczone na maj, chcemy je przesunąć na kwiecień - powiedział w piątek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień. Nie można tego jednak zrobić automatycznie, jak z terminami kwietniowymi dla 40 plus. Do każdej osoby musi zadzwonić punkt szczepień lub pacjent musi sam się skontaktować z punktem.

02.04.2021

Jest rozporządzenie w sprawie szczepień osób 40 plus

Koronawirus szczepienia

Rząd znowelizował w czwartek wieczorem rozporządzenie o kolejności szczepień. Do grupy pierwszej dodał osoby urodzone w latach w latach 1962–1981. Ponadto rząd usankcjonował wszystkie e-skierowania wydane dla nich przed 2 kwietnia. Pełnomocnik rządu sprecyzował, że osoby z tej grupy zarejestrowane na terminy przed 5 kwietnia zostaną zaszczepione, pozostali po 10 maja.

02.04.2021

Rząd zaszczepi tysiące osób wbrew prawu. Reszta może go pozwać

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Nie ma nic wspólnego z Narodowym Programem Szczepień, rozporządzeniem w sprawie kolejności, a nawet wcześniejszymi komunikatami rządu. W efekcie Polacy, którzy poczuli się na skutek chaosu, który zapanował 1 kwietnia pokrzywdzeni, mogą pozywać państwo za naruszanie ich dobra osobistego, jakim jest zdrowie.

02.04.2021

Pełnomocnik rządu przeprasza za błąd w systemie i brak informacji o rejestracji na szczepienia

Administracja publiczna Koronawirus szczepienia

W czwartek 1 kwietnia od godzin nocnych osoby, które w styczniu i lutym zgłosiły chęć zaszczepienia, mogły się zarejestrować na pacjent.gov.pl i wybrać termin. 30-, 40- i 50-latkowie dostali terminy w kwietniu. Te osoby zostały zapisane przez błąd systemu - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. I przeprosił za to, a także za brak oficjalnej informacji o otwarciu okienka dla kolejnych osób.

01.04.2021

W prima aprilis rząd nagle szeroko otworzył szczepienia, a potem przeprosił za błędy

Koronawirus szczepienia

Rząd nagle zmienił harmonogram szczepień. Tuż po północy 1 kwietnia uruchomił rejestrację dla wszystkich, którzy w styczniu zadeklarowali chęć zaszczepienia się. Jeszcze dwa dni temu szczepienia dla osób w wieku 59-48 lat miały ruszyć 12 kwietnia. W czwartek rano najpierw internet obiegła informacja o tym, że ruszyły zapisy, a Michał Dworczyk to potwierdził. Potem poinformował, że kwietniowe terminy zostaną przesunięte na maj.

01.04.2021