Teraz posłowie PiS wniosą projekt o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – poinformował w środę poseł Czesław Hoc (PiS). Jak wyjaśnił, będzie to projekt grupy posłów PiS, chociaż wcześniej wielokrotnie informowano o pracach nad taką regulacją w ramach rządu. Sejm projektem może się zająć na posiedzeniu w dniach 1-2 grudnia.

17.11.2021

Trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19 - wszystko, co warto wiedzieć

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 2 listopada wszyscy, którzy ukończyli 18 lat i zaszczepili się skutecznie dwiema dawkami, co najmniej sześć miesięcy temu, mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer lub Moderna. Zarejestrować można się przez infolinię, sms, Internetowe Konto Pacjenta, czy w punkcie szczepień. E-skierowania są wystawiane automatycznie, także ozdrowieńcom. Trzecia dawka wydłuża o rok ważność certyfikatu covidowego.

15.11.2021

Eksperci PAN: Władze nie reagują adekwatnie do zagrożenia Covid-19

Koronawirus szczepienia

Poważny niepokój budzi brak adekwatnej do powagi sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz państwowych. W konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie - stwierdza w najnowszym stanowisku zespół do spraw COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademi Nauk. I apeluje o przyjmowanie trzeciej dawki szczepionki.

13.11.2021

Teatr musi wpuścić na spektakl, nawet gdy wymaga certyfikatu covidowego

Koronawirus szczepienia

Niektóre teatry i inne placówki kultury wymagają od widzów okazania certyfikatu szczepienia przeciwko COVID-19 lub aktualnego testu RT-PCR. Bez tych dokumentów nie obejrzy się spektaklu. Takie żądania są jednak bezprawne, bo nie ma ustawy, która dawałaby do tego prawo. Są jednak przepisy o limitach osób niezaszczepionych w takich miejscach. To zafundowany tym instytucjom i ich klientom klincz prawny.

09.11.2021

RPO: Uczelnie medyczne nie mogą odmawiać udziału w praktykach niezaszczepionym studentom

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi dotyczące ograniczenia możliwości odbywania zajęć klinicznych i praktyk w szpitalach i jednostkach zewnętrznych medycznych uczelni wyższych. Uczelnie nie dysponują bowiem infrastrukturą pozwalającą na realizację wszystkich zajęć i praktyk na ich terenie. Rzecznik interweniuje w tej sprawie w ministerstwie zdrowia.

03.11.2021

Minister znów mówi o dostępie do informacji o szczepieniu pracowników, a ustawy nie ma

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Rząd wciąż zapowiada nowelizację ustawy covidowej, by umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu pracowników. Minister zdrowia zapowiada nawet, że ma on trafić do Sejmu na najbliższe posiedzenie, ale nikt go dotąd nie widział. Prawnicy twierdzą, że to działania mające w przyszłości zabezpieczyć szefa resortu przed odpowiedzialnością konstytucyjną.

03.11.2021

Niedzielski: Projekt o weryfikacji szczepień pracowników prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Projekt przepisów pozwalających pracodawcy na sprawdzenie tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W połowie października minister mówił, że projekt jest gotowy, ale czeka na "cięższe czasy". Wygląda więc na to, że właśnie nadeszły.

02.11.2021

Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepionki dla wszystkich pełnoletnich osób

Koronawirus szczepienia

Od 2 listopada wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia, otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca) lub jedną dawkę szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen, mogą umawiać się na szczepienie dawką przypominającą. Warunek to upływ co najmniej 6 miesięcy od ukończenia dotychczasowego, pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

02.11.2021

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy zaszczepieni. A projekt w szufladzie

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Węgierski rząd ogłosił w czwartek, że pracodawcy będą mieli prawo do wymagania od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19. A polscy pracodawcy zwrócili się właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie im dostępu do informacji o statusie zaszczepienia pracowników. Ale rząd projekt, który to przewidywał, schował głęboko do szuflady. Mimo wzrostu zakażeń COVID-19.

29.10.2021

Pandemia się rozpędza, a przepisy o kontroli szczepień w szufladzie

Rynek Koronawirus szczepienia

Przedsiębiorcy nie są gotowi na czwartą falę pandemii koronawirusa. Podstawowym problemem jest brak regulacji, które pozwalałyby na weryfikację, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. Rząd przygotował projekt, ale prace nad nim utknęły. A dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią obowiązują tylko do 31 października. Projektu, który przedłużałby je na kolejne miesiące, na razie brak.

27.10.2021

Od 2 listopada trzecia dawka szczepionki dla wszystkich pełnoletnich osób

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek, że od 2 listopada planowane jest rozpoczęcie szczepienia dawką przypominającą wszystkich chętnych pełnoletnich osób. Obecnie prawo do takich szczepień mają osoby powyżej 50 roku życia i personel medyczny.

25.10.2021

Trzecia dawka szczepienia wkrótce dla wszystkich pełnoletnich

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Rząd ma przychylić się do rekomendacji Rady Medycznej dotyczącej możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia. Potwierdził to w środę dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem. W najbliższym czasie najpewniej nie będą wprowadzane nowe obostrzenia epidemiczne.

20.10.2021

Paszporty covidowe także dla Polaków zaszczepionych poza krajem

Koronawirus szczepienia

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej działa tzw. unijny certyfikat Covid. Zaświadczenie obowiązujące we wszystkich krajach UE potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Do tej pory jednak Polacy zaszczepieni za granicą nie mogli wygenerować paszportu. To się zmieni od wtorku 19 października.

18.10.2021

Wiceminister zdrowia: Niedługo decyzja w sprawie trzeciej dawki szczepionki

Koronawirus szczepienia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w piątek, że zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków rozważane jest wprowadzenie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18 roku życia. To już kolejny sygnał z MZ w tej sprawie. O podaniu trzeciej dawki mówił też minister zdrowia Adam Niedzielski i to już w perspektywie najbliższych dwóch tygodni.

15.10.2021

Niedzielski: Ustawa pozwalająca pracodawcy sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony, czeka na cięższe czasy

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy pozwalającej pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony – powiedział w środę Adam Niedzielski, minister zdrowia. Wśród zaproponowanych rozwiązań jest przepis mówiący o obowiązkowych szczepieniach medyków. Ministerstwo zamierza jednak trzymać ten projekt na cięższe czasy.

13.10.2021

Czy szczepionka przeciwko Covid-19 to eksperyment leczniczy?

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rzecznik Praw Pacjenta kategorycznie wskazuje, że realizowane obecnie szczepienia ochronne przeciwko covid-19 absolutnie nie stanowią eksperymentu medycznego. Czy jednak takie samo stanowisko zajmą sądy, gdy będą rozstrzygać sprawy o odszkodowania z tytułu NOP? O prawnych aspektach szczepień pisze adwokat Kordian Baranowski ze Stowarzyszenia Prawników Głos Wolności.

09.10.2021

Wielki finał loterii szczepionkowej

Koronawirus szczepienia

Osoby, które zarejestrowały się w loterii szczepionkowej od 6 do 12 września, mają w środę szansę na wygraną w wielkim finale loterii, zaplanowanym na 6 października. Do wygrania dwie nagrody po 1 mln zł każda oraz dwa samochody toyota C-HR.

06.10.2021

RPO: Ograniczenia praw osób niezaszczepionych można wprowadzić tylko ustawą

Szkoła i uczeń Prawo pracy Szkolnictwo wyższe RODO Koronawirus szczepienia

Szczepienie nie jest jedyną formą zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania COVID-19 – równoległym rozwiązaniem może być test. Odmowy wpuszczania osób niezaszczepionych do restauracji czy kina nie są niezgodne z Konstytucją, ale muszą być zapisane w ustawie, zgodnie z konstytucyjnymi standardami ochrony praw i wolności – podkreśla RPO w wystąpieniu do premiera

05.10.2021