Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko Covid-19 i pobrać certyfikat

Koronawirus szczepienia

Od czwartku 16 grudnia można już szczepić dzieci od 5 roku życia i wielu rodziców chce z tego prawa skorzystać. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak je zarejestrować na sczepienie, a potem jak pobrać certyfikat. Dziecko można zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta rodzica lub infolinię. Z IKP rodzic będzie mógł też pobrać certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki, także tylko pierwszej dawki.

15.12.2021

Limity w hotelach i restauracjach - trzeba pokazać certyfikat covidowy

Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Od środy 15 grudnia obowiązują przepisy z nowymi ograniczeniami covidowymi. Od tegogo dnia zaczęły obowiązywać zaostrzone limity osób - m.in. w restauracjach i hotelach. Nie będzie się do nich wliczać osób, które pokażą ważny certyfikat covidowy. To przełom, ponieważ do tej pory nie było takiego uregulowania. Wystarczyło samo oświadczenie zaszczepionego.

15.12.2021

Zaszczepieni od 15 grudnia nie są wliczani do limitów w sklepach

Koronawirus Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia

Rząd zapewne chciał wyłączyć z limitów w sklepach osoby zaszczepione i nawet informował o tym na swoich oficjalnych stronach. Z obowiązującego do 15 grudnia rozporządzenia o ograniczeniach w związku z epidemią jednak takie wyłączenie nie wynikało. Zgodnie z nim zaszczepieni nie wliczali się do limitów w kinach, siłowniach, kościołach, kasynach, ale w placówkach handlowych i na poczcie owszem. Zmianę w dobrym kierunku wprowadzono dopiero po naszej publikacji.

14.12.2021

Studniówka dla zaszczepionych - zdecyduje organizator

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Nie zamykamy możliwości przeprowadzenia studniówek, choć są pewne ograniczenia – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Organizator może zdecydować o organizacji studniówki tylko dla uczniów danej szkoły, może też uzależnić wejście od przedstawienia certyfikatu zaszczepienia.

13.12.2021

Pani Marszałek i Panie Premierze, trzeba działać, a nie ciągle dyskutować

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

W środę w samo południe marszałek Sejmu Elżbieta Witek chce rozmawiać z szefami klubów i kół parlamentarnych o ich pomysłach na weryfikację szczepień pracowników. A czy nie prościej byłoby, aby minister zdrowia po prostu wyjął z szuflady i położył na stole projekt, który w tej sprawie ponoć przygotował, by obywatele i pracodawcy, a teraz także posłowie, mogli go zobaczyć. Pod warunkiem, że w ogóle go ma.

11.12.2021

Episkopat: Nie mamy podstaw do sprawdzania zaszczepienia czy testów

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 15 grudnia mają obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia związane z pandemią Covid-19 - min. obniżenie do 30 proc. limitów obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach, a także w kościołach. Tymczasem rzecznik Episkopatu Polski sygnalizuje, że nie ma żadnych narzędzi prawnych, żeby kogokolwiek weryfikować, czy ma paszport covidowy lub zaświadczenie potwierdzające wykonany test.

09.12.2021

Dyrektorzy szpitali chcą zaszczepionych pracowników, politycy niekoniecznie

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dyrektorzy szpitali chcieliby, aby przepisy pozwalające nie dopuścić do pracy pracownika bez szczepienia przeciwko Covid-19 obowiązywały jak najszybciej. Problem w tym, że choć o obowiązku szczepień w ochronie zdrowia mówi się już od miesięcy, to wciąż brakuje konkretów. Sporo oporów jest w tej sprawie zarówno wśród personelu medycznego, jak i w samej ekipie rządowej, która ma o tym zdecydować.

09.12.2021

5-latek do szczepienia przeciw COVID - jest projekt rozporządzenia

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dzieci urodzone w latach 2010 - 2016 już wkrótce będą uprawnione do szczepień przeciwko COVID-19. Stosowny projekt rozporządzenia jest na etapie Komisji Prawnej. Rząd szacuje, że zmiana dotyczy 2,5 mln dzieci i nastolatków. Szczepić ma - jak wynika z propozycji - personel medyczny uprawniony do podania szczepionki przeciwko koronawirusowi w 2750 punktach.

08.12.2021

Albo szczepienie, albo zwolnienie z pracy. Innej drogi może nie być

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd chce, by od 1 marca zaszczepienie się przeciwko COVID-19 było dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych warunkiem dopuszczenia do wykonywania pracy. Prawnicy są zgodni: jeżeli zaszczepienie się będzie takim warunkiem, to pracodawca nie będzie mógł dopuścić do pracy osoby niezaszczepionej. Odmowa zaś zaszczepienia może być wtedy potraktowana jako niewykonanie obowiązku prawnego i w konsekwencji może stanowić podstawę do zwolnienia z pracy.

08.12.2021

Rząd zapowiada nowe zasady walki z epidemią: obowiązkowe szczepienia, testy i nowe limity

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 15 grudnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe obostrzenia. Zakładają one obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. A od 1 marca wymogiem zatrudnienia pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli, służb mundurowych będzie zaszczepienie się przeciwko Covid-19. OD 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie będą mieć zdalną naukę.

07.12.2021

Hotelarze apelują o zniesienie limitów oraz zmianę przepisów dotyczących paszportów covidowych

Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

Zachowanie ciągłości prowadzenia działalności oraz pilne wydanie uregulowań umożliwiających hotelom w najbliższym czasie powrót do świadczenia usług w pełnym zakresie oraz doprowadzenie do spójności przepisów rozporządzenia z przepisami o ochronie danych osobowych, w kontekście sprawdzania paszportów covidowych – to postulaty Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

07.12.2021

Niezaszczepieni stoją w kolejkach, szczepieni robią zakupy, jeżdżą komunikacją

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od początku grudnia w sklepach i restauracjach może przebywać mniej osób. W galeriach handlowych przed niektórymi placówkami pojawiły się kolejki, zwłaszcza w ostatni weekend, gdy rodzice szukali prezentów na Mikołajki. Muszą w nich stać nie tylko niezaszczepieni, ale też ozdrowieńcy i osoby z negatywnym testem. W Polsce szybszy dostęp do usług daje tylko zaszczepienie.

07.12.2021

Błąd systemu - druga dawka Johnsona nie przedłuża unijnego paszportu

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia po konsultacji z ministrem do spraw cyfryzacji zdecydowało o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów szczepień po dawce przypominającej dla wcześniej zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson. Nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni. Osoby zaszczepione Johnsonem, które nie miały wydrukowanego starego certyfikatu, a przyjęły już dawkę przypominającą, mają już jak udowodnić, że są skutecznie zaszczepione.

06.12.2021

Covidowy paszport nieobowiązkowy, ale za fałszywkę kara

Koronawirus szczepienia

Resort zdrowia nie wie, jak dokładnie doszło do wystawienia "paszportu covidowego" Adolfowi Hitlerowi, wyjaśnia natomiast, że zrobiono to przy pomocy oficjalnego systemu generowania poświadczeń. Receptą na to ma być wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń. Tymczasem przez brak spójnego podejścia rządu ze ściganiem za posługiwanie się podróbką może być problem.

02.12.2021

Brak kwarantanny dla zaszczepionych utrudnia firmom organizację pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Osoby zaszczepione nie mają kwarantanny, choć w domu mają chorego na COVID-19 domownika. Mogą wszędzie chodzić swobodnie – także do pracy. I z tej możliwości korzystają. Pracodawcy zaś mają problem, bo żeby móc takiego pracownika wysłać na pracę zdalną, muszą o tym wiedzieć, a pracownicy o tym ich nie informują, bo i nie muszą. Zdaniem prawników, potrzebna jest zmiana prawa.

02.12.2021

Szczepienia przeciwko Covid-19 bez rejestracji

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 2 grudnia do wigilii Bożego Narodzenia wszystkie osoby z e-skierowaniem na szczepienie przeciwko Covid-19 będą miały możliwość przyjęcia dawki w powszechnych punktach szczepień bez konieczności wcześniejszej rejestracji. Gdzie są powszechne punktu szczepień, można sprawdzić na specjalnej mapie na stronie www.gov.pl.

01.12.2021

Epidemiczne dylematy dyrektorów - trudno o oddzielne lekcje dla zaszczepionych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Edukacji i Nauki sugeruje, że można dzielić uczniów z jednej klasy z powodu COVID-19. Ci, którzy nie są w izolacji ani w kwarantannie, będą mogli przyjść do szkoły na stacjonarne zajęcia. Nieco wcześniej Ministerstwo Zdrowia zalecało wysyłanie na kwarantannę całych klas, w których wystąpiła u ucznia choroba. Ale dla dyrektorów szkół to też duży problem organizacyjny.

01.12.2021

Prawo Niedzielskiego nie zadziała - kontrole nie doprowadzą do przestrzegania limitów

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd wprowadza od środy surowsze obostrzenia covidowe, ale konsekwentnie nie daje usługodawcom prawa do weryfikowania paszportów covidowych. W efekcie limity nie będą respektowane. Mają być wprawdzie wzmożone kontrole, ale dotychczasowa praktyka pokazuje, że sprawy będą umarzane, i to przed skierowaniem ich do sądu. Nie da się też do tego zastosować sugerowanych przez ministra regulaminów.

01.12.2021

Wewnętrzne regulaminy w hotelach czy na weselach to tylko pobożne życzenie, nic więcej

Prawo gospodarcze Koronawirus szczepienia

Minister zdrowia twierdzi, że obowiązujące przepisy dają już teraz firmom oraz organizatorom różnych przedsięwzięć możliwość precyzyjnego ustalenia zasad weryfikacji osób, które mogą uczestniczyć w wydarzeniu, zameldować się w hotelu czy bawić się na weselu. Tymczasem z obowiązujących przepisów nie wynika obowiązek przyjmowania takich regulaminów, a jedynie stosowania się do zasad reżimu sanitarnego.

30.11.2021